Objawy ząbkowania
Adobe Stock
Rozwój

Objawy ząbkowania to nie gorączka i biegunka! Kiedy dzieci ząbkują i co podać na ból dziąseł?

Objawy ząbkowania mogą pojawić się na długo przed pierwszymi ząbkami u dziecka. Ząbkujące niemowlę może się ślinić, płakać, nie chcieć ssać. Ale jeśli ma biegunkę i gorączkę, warto znaleźć przyczynę problemu, bo nie są to typowe objawy ząbkowania.

Objawy ząbkowania mogą wystąpić na 2-3 miesiące przed pojawieniem się pierwszego ząbka u niemowlęcia. Dziecko wkłada wtedy wszystko do buzi, intensywnie się ślini, a do tego płacze i nie ma apetytu. Bez problemu rozpoznasz, że dziecko ząbkuje, zanim zauważysz białą kreskę mleczaka na jego dziąśle. A co z nietypowymi objawami lub tymi, które rodzice mylnie biorą za objawy ząbkowania?

Spis treści:

 1. Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?
 2. Jak wygląda ząbkowanie u niemowlaka: pierwsze objawy
 3. Najczęstsze objawy ząbkowania u niemowląt
 4. Nietypowe objawy ząbkowania: katar, kaszel, wysypka
 5. Czy gorączka jest objawem ząbkowania?
 6. Czy biegunka jest objawem ząbkowania?
 7. Co podać dziecku na ząbkowanie?

Nawyki żywieniowe a zdrowie zębów [WIDEO]

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować?

Zgodnie z kalendarzem ząbkowania pierwszy ząb na ogół pojawia się między 5. a 10. miesiącem życia dziecka. Objawy ząbkowania zauważysz wcześniej niż ząb. Zdarza się nawet, że już u trzymiesięcznego niemowlęcia można podziwiać dolne jedynki (to one wyrzynają się najwcześniej). Nieco później ząbkują wcześniaki, dzieci z małą masą urodzeniową lub często chorujące. Między 21. a 31. miesiącem życia ząbkowanie powinny się skończyć – u dziecka powinny się już wyrzynać wszystkie zęby mleczne – jest ich 20. Kolejność wychodzenia zębów może jednak trochę się różnić u dzieci – mają na to wpływ m.in. uwarunkowania genetyczne, a także płeć.

To, ile trwa ząbkowanie, jest kwestią indywidualną. Cały proces ząbkowania zajmuje zwykle ok. 1,5 roku do 2 lat. Wyrzynanie się pojedynczego zęba może trwać do tygodnia, jednak objawy pojawiają się już wcześniej.

Jak wygląda ząbkowanie u niemowlaka: pierwsze objawy

Ząbkowanie u niemowlaka to trudny czas zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Jak rozpoznać ząbkowanie?

 • U niemowlęcia, które ząbkuje, najpierw zauważysz zaczerwienie i rozpulchnienie dziąseł. To pierwsze objawy ząbkowania. Potem zauważysz niewielkie białe kreseczki, aż w końcu pojawi się ząb.
 • Pamiętaj, że zęby mleczne mogą zacząć się wyrzynać dopiero po kilku tygodniach od pierwszych objawów ząbkowania.


Jak wygląda ząbkowanie
Adobe Stock

Tak wyglądają dziąsła przy ząbkowaniu i wychodzące zęby u niemowlaka.

Najczęstsze objawy ząbkowania u niemowląt

Każdy maluch przechodzi okres ząbkowania inaczej, dlatego trudno przewidzieć, które objawy pojawią się u twojego dziecka. Najczęściej jednak zauważysz u swojego malucha:

 • marudzenie i płacz – powodem jest wówczas ból. Może pojawić się też stan zapalny, który jest reakcją wrażliwych tkanek dziąseł na wyrzynanie się zębów. Nic dziwnego, że dziecko jest rozdrażnione, często budzi się w nocy. Na szczęście maluchy cierpią głównie przy wyrzynaniu się pierwszego ząbka. Potem przyzwyczajają się i lepiej radzą sobie z bólem
 • gryzienie – dziecko gryzie wszystko, co mu wpadnie w ręce! Może też zacisnąć dziąsła na twojej piersi lub własnym kciuku. Nacisk na obolałe i rozpulchnione dziąsła z reguły przynosi dziecku ulgę;
 • ślinienie się – gruczoły trawienne traktują wyrzynający się ząbek jak resztkę jedzenia, którą trzeba strawić. Jeśli dziecko ślini się bardzo obficie, może się u niego pojawić wysypka na brodzie. Aby temu zapobiec, wielokrotnie w ciągu dnia delikatnie wycieraj buzię maluszka;
 • brak apetytu – ssanie może sprawiać ból ząbkującemu dziecku, dlatego zdarza się, że odpycha pierś lub butelkę. Z drugiej strony nacisk na dziąsła łagodzi jego cierpienia, dlatego staraj się cierpliwie podawać mu mleko;
 • ciągłe pocieranie oczu, policzków lub uszu.

 

Objawem towarzyszącym ząbkowaniu jest także łzawienie oczu. Choć może kojarzyć się z objawami alergii, w tym przypadku świadczy o procesie wyrzynania zębów.

 

Nietypowe objawy ząbkowania: katar, kaszel i wysypka

Choć nie są to typowe objawy ząbkowania u dziecka, niekiedy malucha męczy także katar przy ząbkowaniu (obfity, wodnisty, przezroczysty) oraz kaszel i chrypka przy ząbkowaniu. Katar jest jednym z objawów stanu zapalnego w czasie ząbkowania. Kaszel może dokuczać dziecku, bo przez wyrzynanie się zębów w jamie ustnej wytwarza się nadmiar śliny. Część wydzieliny jest wypluwana przez dziecko, a część spływa po tylnej ścianie gardła.

Na szczęście objawy te nie wymagają wizyty u specjalisty (udaj się do lekarza, dopiero gdy u dziecka pojawi się wysoka gorączka), zwykle trwają maksymalnie do kilku dni i kończą się wraz z końcem ząbkowania. W przypadku kataru, aby ulżyć swojemu dziecku, możesz zastosować inhalacje z roztworu soli fizjologicznej. Na kaszel należy podawać maluchowi dużo płynów, aby rozrzedzić gęstą ślinę.

Wysypka przy ząbkowaniu

Wysypka przy ząbkowaniu pojawia się, bo w ślinie znajduje się enzym trawienny, który może podrażniać skórę. Kiedy dziecko się je lub bawi, np. wkłada różne rzeczy do buzi, roznosi wydzielinę z ust. Później wysycha ona na szyi, klatce piersiowej i/lub policzkach malucha. Stąd właśnie podrażnienia i wysypka na ciele.

UWAGA! Nie pomyl wysypki z innymi chorobami skórnymi (takimi jak wyprysk czy infekcja drożdżakowa). Nie zawsze jest to łatwe dla rodziców. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lepiej skonsultować się z lekarzem.

Jak wygląda ząbkowanie
Adobe Stock

Czy gorączka jest objawem ząbkowania?

Pediatrzy nie widzą związku między wysoką temperaturą a wyrzynaniem się zębów. Ich zdaniem początek tego procesu zbiega się z okresem wygasania odporności nabytej od matki i dlatego niemowlę może wtedy częściej chorować. Podwyższona temperatura utrzymuje się mniej więcej 3 dni i zazwyczaj ustępuje wraz z końcem ząbkowania. Gorączka przy ząbkowaniu nie jest jednak normą. Nie jest to jeden z objawów ząbkowania, dlatego gdy dziecko zacznie gorączkować, natychmiast musisz udać się z nim do lekarza (stan podgorączkowy przy ząbkowaniu – nie więcej niż do 37,8°C – nie powinien wzbudzać niepokoju).

Czy biegunka jest objawem ząbkowania?

A co, jeśli występuje biegunka przy ząbkowaniu? W okresie wyżynania się zębów czasem dzieci mają luźniejsze stolce, ale równie dobrze może to być objaw problemów żołądkowych. Często za biegunkę przy ząbkowaniu odpowiada też infekcja.
Zazwyczaj trwa maksymalnie kilka dni. Jeśli, pomimo domowego leczenia, nie odpuszcza po 2 tygodniach, koniecznie udaj się do specjalisty. Pamiętaj, że najważniejsze jest spożywanie dużej ilości płynów, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Zdarza się, że ból dziąseł promieniuje na uszy i policzki – ząbkujące niemowlęta pocierają wtedy te miejsca. Ale takie same są oznaki zapalenia ucha, dlatego w takiej sytuacji dziecko również powinien obejrzeć pediatra.

Co podać dziecku na ząbkowanie?

Kiedy zauważysz u dziecka objawy ząbkowania, czas szczególnie zacząć dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka. Gdy tylko pojawi się pierwszy ząbek, po każdym posiłku (zwłaszcza po wieczornym karmieniu) przemywaj dziąsła nawiniętym na palec wskazujący gazikiem zwilżonym w przegotowanej wodzie lub w naparze z rumianku. Na pewno warto wypróbować też gryzaki i żel do ząbkowania.

Zobacz też:

5807632-1024x683.jpg
Zdrowie
Jakie są najczęstsze objawy zaburzenia ząbkowania?
Zastanawiasz się czemu twojemu dziecku nie rosną ząbki? Obejrzyj nasz film, w którym ekspert odpowie na nurtujące cię pytanie.

Zaburzenia w ząbkowaniu to temat, który cię interesuje? Zobacz nasz film, na którym ekspert opowie jak sobie z nimi radzić.

Masaż shantala
Adobe Stock
Pielęgnacja
Masaż Shantala – jak zrobić masaż u niemowlaka (INSTRUKCJA)
Masaż Shantala to tradycyjna technika masażu niemowląt znana w wielu kulturach i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Masowanie niemowlaka metodą Shantala pomoże na kłopoty z brzuszkiem, niepokój przy ząbkowaniu. Sprzyja wyciszeniu i budowaniu więzi z rodzicem.

Masaż Shantala rozpropagowała Vimala Schneider McClure, autorka popularnej książki „Infant Massage: A handbook for loving parents”. Masowanie niemowlaka (a potem także starszego dziecka) powinno przebiegać w spokojnej, ciepłej atmosferze. Możesz użyć do masażu oliwki, a nawet oleju jadalnego. Masaż Shantala pomaga na kolkę, niepokój, pozwala dziecku się odprężyć i spokojnie zasnąć. Jest jeszcze jedna zaleta masowania niemowląt: ten rytuał pogłębia więź między dzieckiem a rodzicem.  Spis treści: Historia masażu Shantala Masaż Shantala – od kiedy? Przeciwwskazania do masażu Shantala Wskazania do masażu Shantala Masaż Shantala – instrukcja Masaż Shantala – czemu służy dotyk Historia masażu Shantala Ten rodzaj masażu Vimala Schneider McClure sprowadziła  z Indii do Stanów Zjednoczonych. Podczas studiów i pracy w Indiach Amerykanka przekonała się, jak ważny dla rozwoju niemowlęcia jest tradycyjny masaż, który nie tylko uspokaja dzieci, ale też pomaga rodzicom nawiązać z niemowlętami bliską więź. Vimala Schneider McClure obserwowała, jak indyjskie mamy regularnie masują nie tylko swoje maluchy, ale też innych członków rodziny i przekazują te umiejętności swoim córkom. Zafascynował ją masaż niemowląt . Gdy urodził się jej synek, sama zaczęła go masować. A kiedy miał 7 miesięcy, stworzyła profesjonalny program masażu niemowląt i zapragnęła podzielić się nim z innymi. Tak powstało Międzynarodowe Towarzystwo Masażu Niemowląt, które zajęło się promowaniem masażu Shantala w wielu krajach. Masaż Shantala – od kiedy? Choć nie ma przeciwwskazań do stosowania masażu Shantala u noworodków, najczęściej wykonuje się go u dzieci od 2 miesiąca życia. Jeśli jednak rodzice czują się pewnie, mogą go wykonywać już od pierwszych dni...

Jak dbać o zęby dziecka, by były zdrowe?
AdobeStock
Pielęgnacja
Prosty sposób na zdrowe zęby twojego dziecka. Dzięki niemu wizyty u dentysty będą znacznie rzadsze!
Co, oprócz regularnego szczotkowania, powinno robić dziecko, by mieć zdrowe zęby? Przekonaj się, naukowcy nie mają wątpliwości, że to działa!

Prawidłowe szczotkowanie zębów to oczywiście podstawa, jeśli chodzi o dbanie o higienę jamy ustnej. Dla zdrowia zębów ważne są także odpowiednia dieta i unikanie nadmiaru cukru. Ale o tym wszystkim na pewno wiesz. Okazuje się jednak, że jest jeszcze jedna, drobna rzecz, która pozwoli twojemu dziecku zachować zęby w dobrej kondycji. Jeśli maluch na samą myśl o tym, że miałby mieć borowane zęby, staje się blady, a na hasło dentysta ucieka do swojego pokoju i siedzi w nim jak trusia, koniecznie musisz się dowiedzieć, w czym tkwi sekret. Zdziwisz się, że to naprawdę banalna sprawa! Zdrowia zębom doda…woda! Jak twierdzą naukowcy z Penn State University, osoby, które piją odpowiednio dużo wody każdego dnia, dostarczają organizmowi dwa razy mniej kalorii niż osoby, które wybierają do picia słodzone napoje. Dr Asher Rosinger z Water, Health and Nutrition Lab na Penn State University przekonuje: „ Dzieci powinny pić wodę każdego dnia . Jeśli ją piją, to rezygnują z różnego typu, często słodzonych, napojów, które są mniej zdrowe i mają więcej kalorii”. A zatem picie wody to prosty sposób nie tylko na właściwe nawodnienie organizmu, zachowanie prawidłowej masy ciała, lecz także na zdrowsze zęby. Zobacz też: Czy niemowlę karmione butelką musi pić wodę? Analiza dziecięcych nawyków żywieniowych Wnioski na temat wpływu picia wody na zdrowie zębów dzieci naukowcy wyciągnęli na podstawie danych amerykańskiego projektu National Health and Nutrition Examination Survey. Projekt ten objął 8,4 tys. dzieci w wieku od 2 do 19 lat. Jego celem było zaobserwowanie, jaką ilość płynów wypijają dzieci każdego dnia i ile kalorii dostarczanych jest do ich organizmów pochodzących ze słodkich napojów. Okazało się, że wśród amerykańskich dzieci wielką popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju napoje gazowane, słodzone soki owocowe , napoje energetyczne czy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz