Reklama

Tylko niektóre niemowlęta zdobywają nowe umiejętności dokładnie według tabel z podręczników medycznych i poradników dla rodziców. Dlatego porównywanie z nimi osiągnięć dziecka nie ma sensu. Jeśli coś w rozwoju dziecka bardzo cię niepokoi, powiedz o tym pediatrze.

Reklama

Niemowlę, który leży cały dzień w łóżeczku, widzi tylko to, co znajduje się na poziomie jego oczu. Gdy podniesiesz je wyżej, jest zachwycone – może zobaczyć o wiele więcej! To dlatego od pierwszych tygodni życia dziecko uwielbia spędzać czas w leżaczku, nosidełku czy foteliku samochodowym. Podpowiemy ci, od kiedy można używać tych sprzętów, jak je wybrać, by były bezpieczne dla kręgosłupa niemowlaka i kiedy niemowlę zaczyna siadać.

Czy niemowlę można sadzać w leżaczku?

Moja córeczka ma dopiero miesiąc. Czy mogę ją wkładać do leżaczka?
Tak, ale pod warunkiem, że oparcie jest usztywniane i da się wyregulować prawie na płasko. Tylko taka pozycja jest bezpieczna dla maluszka w tym wieku.
Uwaga! Tak małe dziecko nie powinno zbyt długo przebywać w leżaczku, nawet ustawionym w pozycji leżącej. Lepiej połóż je do łóżeczka (lub na podłodze na kocyku), by swobodnie mogło pobawić się rączkami i nóżkami.

Czy niemowlę można sadzać i podpierać poduszkami?

Sadzam moją 5-miesięczną córeczkę na kanapie i podpieram poduszkami, ale ona szybko przewraca się na bok.
Nic dziwnego! Jej kręgosłup jest jeszcze za słaby, by utrzymać się w takiej pozycji, nie powinnaś więc zmuszać jej do siedzenia. Zapewnij córeczce warunki do swobodnego poruszania się. Jak najczęściej układaj ją na brzuszku, najlepiej na podłodze – na materacyku lub macie. Będzie podnosić głowę, dźwigać klatkę piersiową na przedramionach, sięgać po zabawki czy wesoło się turlać. W ten sposób wyćwiczy mięśnie szyi, karku, ramion i tułowia – tak ważne przy siadaniu.

Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Mój synek ma już pół roku i nie umie jeszcze sam siedzieć. Zaczynam się poważnie martwić.
Możesz być zupełnie spokojna. Większość niemowląt zaczyna siadać bez podparcia dopiero w wieku 7-8 miesięcy. Ale nawet wówczas większość maluchów nie umie jeszcze samodzielnie przejść z pozycji leżącej do siedzenia. Bądź więc cierpliwa i nie przyspieszaj rozwoju synka na siłę. Częściej sadzaj go do leżaczka lub na swoje kolana – będzie oglądał otaczający go świat z innej perspektywy. Pamiętaj, by niemowlak miał zawsze podparte plecki i główkę. Gdy dasz mu do rączki zabawkę, zajmie się nią i dłużej utrzyma kręgosłup w pozycji pionowej.
Uwaga! Nie przejmuj się małymi opóźnieniami. Za rok nie będziesz pamiętała o jakichkolwiek trudnościach z siadaniem.

Nasz ekspert pediatra wyjaśnia, czy można pomagać dziecku w nauce siadania i chodzenia:

Zobacz także: Jak stymulować zmysł równowagi u niemowlaka?
[CMS_PAGE_BREAK]

Jaki leżaczek kupić dla dziecka?

Czy warto kupować dziecku drogi leżaczek, czy wystarczy najprostszy, tani model?
Najważniejsze jest to, by był wyposażony w pasy bezpieczeństwa oraz miał regulowane i usztywniane oparcie. Musi być też stabilny (mieć szeroką podstawę i solidną konstrukcję). Najlepiej, gdy bez trudu możesz zdjąć jego pokrycie i wyprać w pralce. Nie inwestuj jednak w bardzo drogi leżaczek, bo to sprzęt, który będzie ci służył tylko przez kilka miesięcy.
Uwaga! Wybierz model, w którym można regulować kąt ustawienia oparcia. Gdy maluch będzie miał 5-6 miesięcy, pozycja półleżąca na pewno przestanie mu odpowiadać – będzie chciał więcej czasu spędzać na siedząco, by oglądać otoczenie.

Czy dziecko może siedzieć w domu w foteliku samochodowym?

W domu używam fotelika samochodowego zamiast leżaczka. Nie wiem jednak, czy to zdrowe.
W foteliku niemowlak ma mniej miejsca i jest zmuszony do przebywania w jednej pozycji. W leżaczku możesz uregulować położenie oparcia tak, że malec będzie prawie leżał, co jest zdrowsze dla jego kręgosłupa.
Uwaga! Jeśli jednak chcesz używać fotelika zamiast leżaczka, pamiętaj, że dziecko, które jeszcze samo nie siedzi, nie powinno przebywać w nim dłużej niż godzinę.

Jak pomóc dziecku, które nie umie usiąść z pozycji stania?

Mój 9-miesięczny synek staje przy szczebelkach łóżka, a po jakimś czasie zamiast usiąść, zaczyna płakać.
To dlatego, że nie potrafi sam tego zrobić! Wiele niemowląt w tym wieku umie już stanąć na nóżkach (przy szczebelkach łóżeczka albo podtrzymywane pod paszkami), ale nie potrafi z tej pozycji usiąść. Maluchy opanowują tę sztukę około 10. miesiąca życia, często dopiero wtedy, gdy nauczą się raczkować (z pozycji na czworakach łatwiej usiąść). Pokaż stojącemu synkowi, jak może zgiąć nóżki w kolanach. Gdyby jednak nie potrafił tego po ukończeniu jedenastu miesięcy, skonsultuj się z lekarzem.

Co robić, gdy dziecko nie chce siedzieć w leżaczku?

Mój 4-miesięczny synek nie chce spokojnie leżeć w leżaczku, tylko wychyla się z niego na boki i podciąga do siadania.
Synek z każdym dniem jest silniejszy i coraz bardziej ruchliwy. Nie odpowiada mu już leżakowanie. Wierci się, usiłuje dosięgnąć do stópek. Wygląda to tak, jakby chciał usiąść, ale nie oznacza, że jest do tego gotowy!
Uwaga! Niemowlak powinien więcej czasu spędzać na podłodze – na kocyku lub tzw. macie edukacyjnej. Taka swoboda przyspieszy rozwój ruchowy dziecka.

Polecamy: Sprawdzamy maty edukacyjne - TEST

[CMS_PAGE_BREAK]

Czy są ćwiczenia, które zachęcą 5-miesięczne niemowlę do siadania?

Spróbuj zabawy, która wzmocni dziecku mięśnie karku, kręgosłupa i brzuszka. Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami. Ułóż smyka pleckami na swoich udach, buzią do siebie. Chwyć go za ręce, powiedz „hop do góry!” i podciągnij do siadu. W tym samym momencie kładź się na plecach i uginaj nogi w kolanach, podpierając plecki malca. Potem powiedz „bęc na plecki” i usiądź, kładąc jednocześnie malca. Zachęcaj niemowlaka, by sam podrywał się do siadania, a następnie położenia się.
Uwaga! Nie forsuj maluszka w czasie ćwiczeń – przerywaj zabawę, gdy tylko zauważysz u niego pierwsze objawy zmęczenia.

Czy wolno używać spacerówki, gdy dziecko nie siada?

Mój 6-miesięczny synek nie umie jeszcze sam siedzieć. Czy mimo to mogę zacząć go wozić w wózku spacerowym?
Tak, ale ustaw oparcie w pozycji półleżącej. Synek trzymając się boków wózka, prawdopodobnie będzie chciał podciągać się do siedzenia. Możesz mu na to pozwolić – to bardzo dobre ćwiczenie dla mięśni brzuszka i kręgosłupa.
Uwaga! Jeśli dziecku uda się samemu usiąść – niech siedzi tak długo, ile da radę. To mu nie zaszkodzi. Nie woź go jednak w wózku z oparciem ustawionym pionowo – takie wymuszone siedzenie nie jest zdrowe.

Od kiedy wolno nosić niemowlaka w nosidełku?

Czy niemowlaka, który nie umie siedzieć nawet z podparciem, można nosić w nosidełku?
Tak. Dla takiego maleństwa najlepsze jest nosidełko zakładane na brzuch. Możesz w nim nosić dziecko już od 2. miesiąca życia, ale nie dłużej niż godzinę dziennie. By maluszkowi było w nim wygodnie i bezpiecznie, siedzonko musi być wykonane z miękkiego materiału, mieć usztywnione plecy i podparcie pod główkę. Maluszek ma jeszcze bardzo słabe mięśnie kręgosłupa i główka nie powinna mu bezwładnie zwisać. Gdy smyk skończy 5 miesięcy, można wkładać go już do nosidełka ze stelażem, które nosi się na plecach.
Uwaga! Jeśli chcesz spacerować z dzieckiem w nosidłach, zwróć uwagę na pogodę. W upał maluszek poci się w nich i może odparzyć sobie pachwiny. Z kolei w czasie chłodów, unieruchomiony w siedzonku, niemowlak marznie.

Reklama

Zobacz także: Sprawdzamy nosidełka - TEST

Reklama
Reklama
Reklama