Większość noworodków po przyjściu na świat ma niebieski kolor oczu i trochę czasu minie, zanim to się zmieni (o ile w ogóle!). Czy da się przewidzieć, jaki kolor oczu będzie miało dziecko? Wyjaśniamy, w jaki sposób maluch dziedziczy kolor oczu po rodzicach i kiedy ostatecznie się on ustala.

Reklama

Spis treści:

Dlaczego niemowlęta mają niebieskie oczy?

Większość dzieci po przyjściu na świat ma oczy niebieskie, granatowe lub szare. Wynika to z braku odpowiedniej ilości melaniny odpowiedzialnej za pigmentację tęczówki oka, skóry i włosów.

Dopiero z czasem – kiedy wzrasta ekspozycja dziecka na światło – poziom melaniny w tęczówce otaczającej źrenicę się zwiększa. Dzięki temu od około pierwszego roku życia kolor oczu dziecka zaczyna się zmieniać. Największe zmiany dokonują się około 6-9. miesiąca życia niemowlaka.

Im więcej jest melaniny w tęczówkach, tym ciemniejsze oczy będzie miało dziecko.

Zobacz także

Jaki kolor oczu będzie miało dziecko?

Czasem można przewidzieć, jaki kolor oczu odziedziczy dziecko. Ogólna zasada polega na tym, że:

  • para rodziców o jasnych oczach będzie mieć dzieci z jasnymi oczami,
  • rodzice o ciemnym kolorze tęczówki będą mieć potomstwo z oczami w podobnym kolorze.

Jest to jednak ogólna zasada, od której zdarzają się wyjątki.

Wszystko zależy od tego, jaką kombinację genów przekażą dziecku rodzice. Za ciemny kolor oczu odpowiadają geny dominujące – w tym przypadku kolor brązowy dominuje nad zielonym i niebieskim. Geny recesywne są słabsze i odpowiadają za jasny kolor oczu.

Po kim dziecko dziedziczy kolor oczu?

Dziecko dostaje po dwie pary genów. Rodzic o ciemnym kolorze tęczówki może przekazać jedną parę genów: dwa geny dominujące lub dominujący ze słabszym, czyli recesywnym. Rodzic z jasnym kolorem oczu przekaże dziecku dwa geny recesywne.

Czy to oznacza, że kolor oczu dziecka może być inny niż u rodziców? Tak, dziecko rodziców z ciemnymi oczami nie zawsze będzie miało ciemną barwę tęczówki. Może otrzymać po jednym genie recesywnym i wówczas odziedziczy jasne oczy.

Ciekawe: dziecko rodziców posiadających błękitną barwę tęczówki zawsze dziedziczy niebieskie oczy. Inaczej w przypadku ciemnych oczu – nawet jeżeli mama i tata mają ciemne kolory tęczówek, dziecko może odziedziczyć jasnoniebieską barwę oczu po babci lub dziadku.

Kiedy zmienia się kolor oczu dziecka?

Proces ustalania się koloru oczu dziecka może potrwać nawet kilka lat. Dopiero gdy maluch skończy 3. rok życia, można być pewnym, jaki jest kolor jego oczu.

Ludzie najczęściej mają brązowe oczy. Zielony kolor oczu bardzo rzadko występuje – ma go jedynie 2 proc. ludzi na całym świecie. Czasami kolor tęczówki jest trudny do określenia, bo powstał w wyniku działania wielu genów. Wówczas oczy mogą być jasnozielone, ciemnoszare, piwne, zielonopiwne lub bursztynowe.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama