Reklama

Jak to się dzieje, że z reguły spokojne dotąd niemowlę teraz często krzyczy, płacze, histeryzuje? Wydaje ci się, że nie poznajesz własnego dziecka i zastanawiasz się, co jest przyczyną tej nagłej zmiany w zachowaniu. Słyszałaś o kryzysie ósmego miesiąca? To właśnie on jest często źródłem tego stanu rzeczy. Czym jest ten kryzys, jak długo trwa i czy można go pokonać? Podpowiadamy!

Reklama

Skąd ten kryzys u ośmiomiesięcznego dziecka?

Pierwsze o czym myślisz, gdy widzisz, że maluch jest nad wyraz marudny i wręcz przyklejony do ciebie, to to, że być może jest chory lub wychodzą mu kolejne zęby. Jednak przyczyną tego zachowania może być po prostu kolejny etap rozwoju malca. I choć pozornie wydaje ci się, że z dzieckiem dzieje się coś złego, bo nie chce jeść, grymasi, płacze, nie chce spać, to tak naprawdę jest to oznaka, że jego rozwój przebiega prawidłowo.

8-miesięczne niemowlę rozumie, że nie jest częścią mamy

Tuż po narodzinach dziecko nie jest świadome tego, że ono i ty nie jesteście jednością, ale dwiema odrębnymi osobami. Ten stan trwa przez kilka pierwszych miesięcy życia. Właśnie mniej więcej w ósmym miesiącu niemowlę dostrzega, że jest was dwoje. Z jednej strony wydaje mu się to fascynujące, bo może samo na czworakach przemieścić się w jakieś interesujące go miejsce, może samo poznawać świat, ale z drugiej strony czuje się w tym bardzo niepewnie. Boi się też, że skoro ono może gdzieś się oddalić, to ty również i nie rozumie, że wrócisz za 10 minut. Nie wie, co to czas. Jeśli więc gdzieś znikasz, np. za drzwiami tajemniczej łazienki, zaczyna płakać najgłośniej, jak potrafi, bo boi się, że już nigdy nie wrócisz.

Lęk separacyjny u 8-miesięcznego niemowlaka

Kryzys 8. miesiąca jest szczególnie trudny dla mamy, ponieważ wraz z nim pojawia się lęk separacyjny. Dziecko chce być stale z mamą, czuje się zagrożone, gdy tylko traci ją z oczu. W dodatku zaczyna być nieufne wobec wszelkich obcych osób. Jeśli mama wróciła już do pracy, może być jej teraz bardzo trudno zostawiać malucha pod opieką kogokolwiek innego, nawet ukochanej dotąd babci czy niani.
Ułatwisz maluchowi oswoić się z nową sytuacją, jeśli:

  • będziesz zostawiała go na możliwie jak najkrócej;
  • gdy będziesz w domu, będziesz aktywnie spędzała z nim czas;
  • będziesz dawała mu do zrozumienia, że osobę, z którą zostaje, ty sama bardzo lubisz i że jej ufasz.

Kryzys 8. Miesiąca może potrwać aż do pierwszych urodzin dziecka. Zwykle są to 2-3 miesiące.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama