Reklama

Czasem takie maty nazywa się „edukacyjnymi”. Bo to rzeczywiście jest zabawka, która świetnie bawi i uczy jednocześnie. Pobudza spostrzegawczość, rozwija wyobraźnię dziecka. W dodatku zachęca do zdobywania nowych umiejętności, również fizycznych. No, cud po prostu :-) A co najważniejsze – dzieci zwykle uwielbiają zabawę na macie.

Reklama

Kiedy maluch leży na pleckach, do przewrócenia na brzuszek zachęcają go zabawki „ukryte” w macie – lusterka, piszczki, grzechotki, szeleszczące tkaniny. Ale gdy jest na brzuszku, do powrotu na plecki kuszą go wesołe przytulanki podwieszone na pałąkach.

Mata położona na podłodze daje też dziecku szansę do obserwowania świata (a to właśnie tygryski lubią najbardziej). Wszystkie zakamarki, które widać z łóżeczka, dziecko już dobrze zna. A matę można położyć raz w kuchni (gdy mama lub tata coś gotuje), raz w pokoju (gdy rodzice czytają lub sprzątają). Wtedy maluszek może się ciekawie rozglądać po okolicy, ma was na oku, słyszy rozmowy. To dla niego naprawdę fajna przygoda.

Tkanina

Ważne, by materiał, na którym ma leżeć dziecko (na podłodze!) nie był cienki. Mata powinna być wykonana z miękkiej, kolorowej tkaniny (najlepiej z ociepliną w środku). Wyposażona w rzepy, które łączą brzegi maty, tworząc „płotek”, który chroni malca przed przeturlaniem się na podłogę.

Kolory i wzory

Generalnie im bardziej kontrastowe, im weselsze, tym lepiej. Maluszki na pewno nie przepadają za stylowymi, pastelowymi zabawkami czy matami, które pasują do pism wnętrzarskich. Lubią intensywne kolory i wzory. Krówka? Świetnie! Można zacząć żmudną naukę robienia „muuu”.

Zabawki

Zabawkami, które wiszą na pałąku, możesz bawić dziecko nie tylko na macie – łatwo je zdjąć i zabrać do wózka czy łóżeczka. Fajnie, gdy w zestawie są malutkie pluszaki, grzechotki, gryzaczki, niby-lusterko. Cztery wiszące misie mogłyby być nudne...

Rozmiary

Mata powinna być na tyle duża, by niemowlę mogło się swobodnie obracać i przekręcać z brzuszka na plecki i z powrotem. Dla młodszych niemowląt idealna jest mata z krawędziami, które nie pozwolą, by maluszek uderzył się główką o podłogę.

Reklama

Polecamy: Mata dla niemowlaka – test redkacyjny

Reklama
Reklama
Reklama