Reklama

Motoryka duża to termin, który odnosi się do ruchów ramion, nóg i całego ciała, odpowiadających za takie czynności jak chodzenie, bieganie i całą resztę, włącznie jazdą na rowerze, wspinaniem się na drabinki i skakaniem na jednej nodze.
Motoryka mała odnosi się do precyzyjnych ruchów rąk (i nie tylko ich, bo także ruchów warg i języka), takich jak chwytanie, manipulowanie przedmiotami, a później także bardziej skomplikowanych czynności, takich jak zawiązywanie butów, rysowanie czy pisanie.

Reklama

Rozwój dużej i małej motoryki

Oba rodzaje motoryki są ze sobą ściśle związane. Jak odbywa się ich rozwój?
Gdy maleństwo przychodzi na świat, nie potrafi panować nad swoim ciałem, a jego ruchy są przypadkowe i niezależne od jego woli. Przejmowanie kontroli zaczyna od głowy: dziecko uczy się ją unosić i obracać na boki. Potem, ćwicząc bez ustanku, przejmuje kontrolę także nad tułowiem, biodrami, kolanami, a wreszcie nad stopami.
Wszystko odbywa się o kolei, a jedna umiejętność staje się bazą do rozwoju kolejnej. Na przykład bez zapanowania nad głową, nie da się nauczyć siadania, pełzania czy chodzenia.

materiały prasowe

Podobnie jest w przypadku rąk. Gdy noworodek wkłada je do buzi albo zaciska palce na grzechotce, robi to mimowolnie – odruchowo lub przypadkiem. Potem zaczyna odkrywać swoje rączki, bawić się nimi, łączyć je, wreszcie wyciągać je w stronę zabawek. Niedługo później uczy się chwytać zabawki, manipulować nimi (np. przekładać je z ręki do ręki, obracać w dłoniach), świadomie je upuszczać, chwytać dwa przedmioty naraz, uderzać nimi o siebie, podawać itd. Wszystko to – włącznie z denerwującym rodziców upuszczaniem zabawek i rzucaniem nimi – jest bardzo ważne, bo bez tego nie ma mowy o rozwoju bardziej zaawansowanych umiejętności, takich jak zapinanie guzików, wiązanie butów czy pisanie.

W jaki sposób zabawki pomagają w rozwoju?

Zabawki pobudzają ciekawość dziecka i zachęcają je do wysiłku. Dzięki nim po prostu chce mu się trenować. Jeśli są dobrze zaprojektowane (np. mają fragmenty o różnych fakturach, elementy, którymi można manipulować itd.) robią to wyjątkowo skutecznie.

Zabawki rozwijające całe ciało

Gimnastyka dla bobasa z pałąkami (Tiny Love)
Ta rewolucyjna mata edukacyjna z pałąkami jest niczym siłownia, w której dziecko może ćwiczyć wszystkie partie ciała. Maluch trenuje unoszenie głowy, wzmacniając przy okazji mięśnie karku i pleców, wyciąganie rąk w stronę zawieszek, obracanie się z brzucha na plecy i odwrotnie, wreszcie samodzielne poruszanie się (np. gdy próbuje podejść do maty na czworakach).

materiały prasowe


Mata została pomyślana w taki sposób, by można ją było przystosować do zmieniających się możliwości i potrzeb dziecka: łącznik pałąków pozwala na przysunięcie lub oddalenie zabawek.
Zabawka ma mnóstwo elementów, które budzą ciekawość i zachęcają małego użytkownika do wysiłku. Wśród nich są na przykład urocze zawieszki-zwierzątka, elementy świecące, grające, wibrujące i szeleszczące, bezpieczne lusterko, gryzaczek, zabawka a ku-ku oraz lśniące, satynowe wstążki. Każda z tych rzeczy prowokuje do ruchu i samodzielnych badań, a przecież właśnie na tym polega rozwój!

Interaktywna Zabawka Słonik Samuel (Tiny Love)
Interaktywny Słonik Samuel reaguje na to, co robi dziecko, co wyjątkowo skutecznie zachęca je do aktywności, a co za tym idzie do treningu usprawniającego całe ciało.

materiały prasowe

Słonik ma elastyczny, harmonijkowy korpus, który można rozciągać i wyginać w różne strony, koraliki w kołach i w wirującej kuli, które wydają interesujące dźwięki oraz obracającą się głowę i elementy z szeleszczących tkanin, które aż się proszą, by je chwytać. Bawiąc się Słonikiem Samuelem, dziecko ćwiczy mnóstwo różnych umiejętności i pracuje nad sprawnością całego ciała. Zabawka zachęca też do samodzielnego przemieszczania się (najpierw z pomocą pełzania, potem raczkowania), gdy znajdzie się poza zasięgiem małych rączek.
No właśnie: raczkowanie. Niecierpliwie czekając na pierwszy krok dziecka, zapominamy czasem, jak ważny jest to etap. Wymaga ruchu naprzemiennego, co oznacza, że angażuje obie półkule mózgowe – lewą, która zawiaduje prawą stroną ciała, i prawą, która odpowiada za lewą. Dzięki temu usprawnia koordynację całego ciała.

Zabawki rozwijające ruchy precyzyjne:

Łuk muzyczny z zabawkami Leśna Kraina (Tiny Love)
Dzięki tej zabawce dziecko nie musi się nudzić w wózku, leżaczku albo foteliku. Łuk muzyczny z zabawkami urozmaica mu czas i uczy je m.in. wyciągania ręki w kierunku zabawki.

materiały prasowe

Zabawka jest bardzo łatwa w montażu, dzięki czemu można z niej korzystać podczas spacerów, jazdy samochodem i w domu, gdy malec korzysta z leżaczka – montuje się ją błyskawicznie za pomocą wygodnych klipsów. Ma także ruchomy pałąk, który umożliwia nachylenie łuku w taki sposób, by dziecko dobrze widziało zabawki i mogło po nie sięgać.
Łuk ma wiele elementów, które budzą ciekawość bobasa: zwierzątka, które są grzechotkami, szeleszczą lub grają, wyposażony w uchwyt-gryzak wiatraczek, który dziecko może uruchomić, zawieszkę z bezpiecznym lusterkiem, piłkę, pozytywkę z 4 melodiami, a nawet rozszczepiający światło pryzmat.

Zawieszka grzechotka Sarenka Florence (Tiny Love)
Sarenka wygląda tak sympatycznie, że aż się prosi, by wziąć ją do rąk, a przy okazji poćwiczyć precyzyjne ruchy małych paluszków.

materiały prasowe


Ma różnorodne tekstury, które budzą ciekawość dziecka i prowokują je do samodzielnych badań. Ma także łatwy do chwycenia gryzaczek, który jest zarazem wygodnym pierścieniem ułatwiającą błyskawiczny montaż – Sarenkę można zawiesić np. na pałąku czy przy foteliku samochodowym. Jest nieduża i lekka, a więc dziecko może zawsze nosić ją ze sobą i bawić się nią na tysiące sposobów.

Reklama

Artykuł powstał z udziałem Marko

Reklama
Reklama
Reklama