Według psychologów tylko jedno dziecko na dziesięć jest z natury „skowronkiem”, którego nie da się przestawić na późniejsze godziny wstawania. Taki prawdziwy ranny ptaszek będzie budził się o świcie bez względu na to, o jakiej porze poszedł spać dzień wcześniej. Na szczęście na resztę budzących się nad ranem niemowląt podziałają proste sztuczki.

Reklama

Wiele dzieci budzi się przed świtem, ale często już po chwili znów zapadają w sen.

1. Gdy dziecko się obudzi, poczekaj chwilę

Nie biegnij do łóżeczka od razu, gdy usłyszysz pierwsze kwilenie dziecka. Pozwól mu chwilę pomarudzić. Być może (dzieje się tak bardzo często!) uda mu się zasnąć bez twojej pomocy.

2. Zmień dziecku pieluszkę

Jeżeli zamiast cichnąć, niemowlę kwęka coraz głośniej, być może nie udaje mu się zasnąć z powodu pełnej pieluszki. Trudno, trzeba wstać. Przewijaj go jednak w półmroku i ciszy. Jeżeli używasz podczas przewijania chusteczek nawilżanych, ogrzej je w dłoniach. Zimny dotyk na pewno definitywnie rozbudzi dziecko.

3. Nie rozbawiaj dziecka

Trudno ci się powstrzymać od uśmiechu na widok małego słodziaka? Uważaj, dla niego nawet lekkie uniesienie kącików ust to zaproszenie do zabawy. Podczas przewijania czy karmienia nad ranem unikaj kontaktu wzrokowego. Inaczej dziecko nie zrozumie, że nadal trzeba spać, a nie się bawić.

Zobacz także

Sprawdź, ile snu potrzebuje twoje dziecko.

4. Podaj mleko

Jeżeli karmisz mieszanką modyfikowaną, już wieczorem przegotuj wodę i wstaw ją do podgrzewacza, aby rankiem przyrządzenie mleka przebiegło błyskawicznie. Od 10. miesiąca życia dziecka podawaj mu nocą i nad ranem już tylko kilka łyków wody, a z prawdziwym śniadaniem poczekaj przynajmniej do 7 rano. Dzięki temu jego układ trawienny powoli przyzwyczai się do nowych godzin jedzenia i głodowy alert przestanie odzywać się zbyt wcześnie.

5. Weź dziecko do swojego łóżka

Jeżeli dziecko każdego dnia nad ranem płacze i domaga się twojego towarzystwa, pomyśl o wspólnym spaniu. Wiele niemowląt śpi spokojniej, czując przez sen ciepło i zapach mamy.

Sprawdź 7 szkodliwych mitów o spaniu razem z dzieckiem.

[CMS_PAGE_BREAK]

Poranne sztuczki nie zadziałają, jeśli nie będą szły w parze ze zmianami w ciągu dnia. Dlatego:

6. Karm dziecko kalorycznie

W pierwszym półroczu życia niemowlę musi jeść w nocy, ale takie pobudki na karmienie powinny jednak skończyć się około 10. czy 11. miesiąca życia. Aby tak się stało, dbaj, aby zjadało kaloryczne dania w ciągu dnia. Tylko wtedy dziecko w końcu przestanie traktować nocne karmienia jako najlepszy sposób na uzupełnienie zapasu energii.

7. Pilnuj drzemek

Dziecko, które codziennie wstaje nad ranem, często tkwi w błędnym kole. Budzi się wcześnie, więc wcześniej niż u innych dzieci przypadają pory jego drzemek, a wieczorem – nocne zasypianie. Aby to zmienić, spróbuj powoli, o kilkanaście minut dziennie, opóźniać mu pory drzemek. Pilnuj także, by ostatnia popołudniowa drzemka kończyła się najpóźniej o godzinie 17.00 (a w przypadku 9–12-miesięcznego dziecka o 16.00).

8. Chodź z dzieckiem na spacery

Ruch i świeże powietrze dotleniają dziecko i zapewniają lepszy sen. Nie przesadzaj jednak z rozrywkami – pobudzony niemowlak może gorzej zasypiać i często się budzić w nocy.

Już 3 godziny przed usypianiem dziecka nie inicjuj pobudzających zabaw. Odpowiednio wyciszone będzie spało głębiej. Do tego:

9. Zasłoń okna

Zastanów się też, czy nad ranem nie budzą dziecka odgłosy dobiegające z ulicy, np. samochodów dostawczych. W takim wypadku warto pomyśleć o przeniesieniu jego łóżeczka do innego pokoju.

Reklama

Jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka - radzi ekspert:

Reklama
Reklama
Reklama