Wielu rodziców zastanawia się, kiedy dziecko przesypia noc, a oni mogą w końcu się wyspać. - Istnieją naukowe dowody na to, że niemowlę w wieku 4-6 miesięcy jest gotowe, żeby przespać większą część nocy - mówi Marta Żysko-Pałuba, psycholog. - Jest to związane z dojrzewaniem organizmu malucha.

Reklama

Kiedy dziecko przesypia całą noc?

Przesypianie nocy przez dziecko zależy od dojrzałości 3 układów:

  • nerwowego - im starsze dziecko, tym więcej jest w stanie przyjąć bodźców z zewnątrz, wówczas wydłuża się czas czuwania w ciągu dnia, co sprzyja wydłużaniu snu dziecka w nocy,
  • hormonalnego, wytwarzania melatoniny - hormonu snu zależy od natężenia światła, więc jeśli dziecko jest aktywne w czasie dnia, kiedy natężenie światła jest duże, to melatonina nie będzie się wytrącała i dziecko nie będzie snem zainteresowane. Przy nadchodzącym zmierzchu i wyciszaniu melatonina wraz z zachodzącym słońcem będzie się wytrącać i u dziecka pojawi się gotowość do snu.
  • wzrokowego - siatkówka oka u 4-miesięcznego niemowlęcia jest w stanie przyjąć coraz więcej bodźców z zewnątrz, a co za tym idzie - zwiększa się aktywność dziecka, co powoduje, że jest bardziej gotowe do spania nocą.

Kiedy niemowlę zaczyna spać dłużej?

W okolicach 4-6 miesiąca niemowlę zaczyna rzadziej budzić się w nocy. - Wydłużają się w tym czasie fazy cyklu snu dziecka - mówi Marta Żysko-Pałuba, psycholog. - Bloki snu się konsolidują i wydłużają z 45 minut do 1,5 do 2 godzin. Warto zadbać zatem jeszcze o warunki środowiskowe. Jeśli rodzice odpowiednio zaplanują sen dziecka, to jest spora szansa, że niemowlę prześpi te 6 godzin.

Polecamy:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama