kiedy dziecko prześpi noc
Adobe Stock
Rozwój

Kiedy dziecko przesypia całą noc i jak mu w tym pomóc?

Moment, kiedy dziecko przesypia całą noc, to dla wielu rodziców początek nowego rozdziału w życiu. Zazwyczaj dzieje się to między 6. a 9. miesiącem życia. Tyle mówi teoria. Praktyka może być zupełnie inna.
dr n. med. Anetta Jeziorek
Konsultacja merytoryczna

Kiedy dziecko zacznie przesypiać całą noc? Zazwyczaj nie wcześniej niż przed ukończeniem pół roku. To, ile śpi niemowlę, jest nieustannym tematem rozmów młodych mam. Tymczasem na to pytanie nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. Dzieci są różne, przebywają w różnych warunkach, mogą być różnie karmione, a to właśnie od tych rzeczy zależy, kiedy dziecko prześpi całą noc. Zresztą pierwsza przespana w całości noc nie znaczy, że tak będzie już zawsze.

Spis treści:

Kiedy dziecko przesypia całą noc?

Jeśli dziecko jest na mleku modyfikowanym, najprawdopodobniej zacznie przesypiać całe noce wcześniej niż niemowlę karmione piersią. Wszystko dlatego, że mleko mamy, choć jest najlepsze, to szybciej jest przez dziecko trawione, więc szybciej po posiłku niemowlę zaczyna ponownie odczuwać głód. I budzi się na nocne karmienie. Starsze dziecko potrafi naraz zjeść więcej, a większa porcja mleka mamy syci na dłużej. To wtedy powstają warunki do tego, aby maluszek mógł zacząć przesypiać całe noce. Większość rocznych dzieci przesypia już całe noce.

Ok. 10 proc. dzieci rodzi się z podwyższoną wrażliwością na bodźce. Takie maluchy śpią jak zające, budzi je byle hałas, wolniej się wyciszają i z reguły później niż inne dzieci zaczynają przesypiać całe noce.

Kiedy niemowlę przesypia całą noc?

Noworodek przesypia prawie całą dobę, ale nie rozróżnia dnia i nocy, i tak samo budzi się na karmienie, zwykle co 2-3, czasem co 4 godziny. Niemowlę zaczyna już nocą mieć dłuższe przerwy między karmieniami, ale jeśli jest karmione piersią, budzi się kilka razy. Teoria mówi, że niemowlę zaczyna przesypiać całe noce między 6. a 9. miesiącem życia.

Praktyka pokazuje, że reguły nie ma – czasami dzieje się to wcześniej, czasami później. Sen jest ważny. Nie tylko dla ciebie (sama przecież marzysz, by w końcu przespać całą noc), ale przede wszystkim dla dziecka. Dlaczego? Bo sen jest potrzebny do prawidłowego rozwoju dziecka. Dzięki niemu maluszek odpoczywa od nadmiaru wrażeń w ciągu dnia, a jego mózg dojrzewa.

Doświadczona położna, Edyta Brala, wskazuje na konkretny sposób, w jaki młodzi rodzice mogą rozpoznać, że dziecko śpi wystarczająco długo. To wcale nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Więcej na filmie poniżej:

Jak pomóc dziecku przespać noc?

Zadaniem rodziców jest stworzenie dziecku bezpiecznych i dobrych warunków do snu i rozwoju. To oznacza prawidłowe żywienie, spokojną atmosferę i stałe rytuały (a nawet śpiewanie kołysanek), które pomagają dziecku oswajać świat. Im młodsze dziecko, tym bardziej jednak trzeba zaufać jemu samemu. To niemowlę najlepiej wie, czy musi posilić się w nocy, czy nie. Trzeba się z tym pogodzić, a nie sluchać rad w stylu: „Nakarm kaszką, to będzie spać", „Przejdź na butelkę, będzie przesypiać noce".

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Krótko śpi, budzi się w nocy, nie chce zasnąć... Wiemy, jak to zmienić!

Karmienie piersią w nocy

Karmienie piersią w nocy powinno, tak jak w dzień, odbywać się na żądanie dziecka. Niektóre maluchy budzą się co 2-3 godziny, inne potrafią na raz przespać cztery nocne godziny. Nie należy zamieniać piersi na butelkę z mieszanką tylko po to, aby zwiększyć szansę na to, że dziecko szybciej zacznie przesypiać całe noce.

Wiele mam podczas karmienia piersią w nocy zasypia z dzieckiem u boku. O ile takie postępowanie było kiedyś piętnowane, to obecnie specjaliści już nie upierają się, że odkładanie niemowlęcia do własnego łóżeczka jest jedynym słusznym działaniem. Wiele mam właśnie dzięki temu, że nie musiały za każdym razem wstawać na nocne karmienie, nie wspomina niemowlęctwa swoich dzieci jako katorgi.

Jak długo karmić piersią w nocy?

To proste: tak długo, jak dziecko budzi się w nocy na karmienie piersią. Specjaliści twierdzą, że nocne karmienie stymuluje produkcję mleka. Jeśli maluszek potrzebuje jeść w nocy, a mamie pokarmu nie brakuje, powinna podawać dziecku pierś. W ten sposób zwiększają się szansę na to, że uda się dziecko karmić piersią dłużej, co jest dla niego bardzo korzystne.

Zdaniem stomatologów ze względu na zdrowie ząbków dziecka lepiej nie karmić go w nocy. Na szczęście większość niemowląt zaczyna przesypiać całą noc, zanim pojawią się u nich pierwsze ząbki.

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Ile śpi noworodek, a ile niemowlę i starsze dziecko?

Noworodki przesypiają większość doby, budząc się najczęściej tylko na karmienie. Potem okresy snu i czuwania stają się wyraźniejsze, a półroczne niemowlę jest już zwykle przyzwyczajone do 24-godzinnego cyklu dnia i nocy.

W drugim półroczu życia dzieci śpią w ciągu dnia już tylko 2-3 razy, a pod koniec 1. roku życia tylko raz dziennie. Trzylatki natomiast rzadko już sypiają w ciągu dnia, choć takie drzemki bywają również normą i u starszych dzieci. Tak jest najczęściej. Ale to wcale nie znaczy, że akurat twoje dziecko jest modelowym niemowlakiem. Jeśli czytasz ten tekst, pewnie wcale tak nie jest... Choć prawdopodobnie właśnie na moment, kiedy prześpisz całą noc, budząc się dopiero rano, czekasz najbardziej. I z pewnością w końcu tak będzie.

Nie wszystkie dzieci w podobnym wieku wymagają tej samej ilości snu – podajemy tylko wartości orientacyjne. Zapotrzebowanie na sen zależy od temperamentu, pory roku, sposobu spędzania dnia. To, ile śpi dziecko, może być też uwarunkowane genetycznie.

Najczęstsze problemy ze snem dziecka

Problemów z dziecięcym spaniem jest tyle, ile maluchów. Ale niektóre powtarzają się częściej. Poniżej znajdziesz te, z którymi ma problem największa liczba rodziców.

Dziecko nie może zasnąć wieczorem

Zmęczone i najedzone dziecko zwykle szybko zasypia. Malec harcujący w najlepsze, gdy śpiewasz mu kołysanki, być może sypia zbyt długo w dzień. Lub odwrotnie – jest zbyt zmęczony, by zasnąć.
Co robić: Skróć lub wydłuż dzienną drzemkę malca. Niektóre dzieci, np. dwulatki, mogą z niej zrezygnować.

Dziecko nie zasypia podczas głaskania

W każdym wieku dziecko ma inne wymagania. Roczne dzieci potrzebują innych rytuałów niż niemowlaki.
Co robić: Od czasu do czasu wprowadzaj nowe elementy, np. wieczorne czytanie książeczek, śpiewanie kołysanki lub nową przytulankę. Niekiedy dobrze robi zmiana osoby, która usypia. Jeśli do tej pory to ty częściej usypiałaś dziecko, niech teraz wieczorny rytuał usypiania będzie obowiązkiem taty.

Dziecko budzi się w nocy nawet co 2 godziny

To normalne u najmłodszych niemowlaków, którym jeszcze nie ustalił się stały rytm doby z podziałem na czas aktywności i czas spania. Starsze dziecko może budzić się, odreagowując napięcia całego dnia. Bywa, że staje się to nawykiem, zwłaszcza jeśli je rozbudzasz, karmiąc lub podając butelkę.
Co robić: Gdy dziecko obudzi się w nocy, pogłaszcz je i zachęć do snu, daj mu przytulankę. Mimo swojego zmęczenia bądź cierpliwa i konsekwentna, bo efekty wcale nie muszą przyjść szybko.

Starsze niemowlę źle przesypia całą noc

Im starsze dziecko, tym ważniejsze, by czas czuwania spędzało jak najbardziej aktywnie. Zabawy i ruch sprawiają, że wieczorem maluch jest zmęczony i fizycznie, i psychicznie. Dobrze, czyli wystarczająco intensywnie jak na jego wiek spędzony dzień sprawi, że noc będzie dla niego czasem odpoczynku.
Co robić: Zadbaj o to, aby dziecko miało możliwość ruchu w ciągu dnia: obracania się na boczki bądź raczkowania. Powinno też mieć w ciągu dnia wiele wrażeń, np. podczas spacerów i zabawy.

Dziecko budzi najmniejszy szmer

Niemowlęta potrafią przyzwyczaić się zarówno do ciszy w domu, gdy chodzi się wokół nich na placach, jak i do hałasu, który powodują zwyczajne domowe odgłosy: rozmowy czy włączony telewizor. Jeśli w ciągu dnia dziecko śpi w całkowitej ciszy, trudno mu jest potem zasnąć w innych warunkach.
Co robić: Gdy dziecko śpi, nie chroń go przed dźwiękami dobiegającymi z zewnątrz. Z czasem do nich przywyknie.

Dziecko zasypia tylko w łóżku rodziców

Małe dziecko uwielbia stale być z rodzicami, więc chętnie zasypia w ich łóżku. Czuje się w nim pewnie i bezpiecznie. Przyzwyczaja się do tego od razu, ale odzwyczaja znacznie dłużej.
Co robić: Albo nauczysz dziecko zasypiać w jego łóżeczku, wprowadzając różne rytuały, albo poczekasz, aż samo zmieni nawyki, bo w końcu na pewno z tego wyrośnie. Najważniejsze, byś była pewna swojej decyzji i w niej wytrwała.

Dziecko zasypia tylko w wózku

Niemowlę szybko zasypia kołysane w wózku. Niestety, najczęściej trudno bez rozbudzenia przenieść je do łóżeczka. Gdy spostrzega zmianę, jest niezadowolone i zaczyna płakać.
Co robić: Zmiana przyzwyczajeń nie jest łatwa, ale cierpliwość daje efekty, zwłaszcza gdy wprowadzisz nowe rytuały (kołysanki, czytanie).

Warto też wypróbować praktyczny gadżet marki BeSafe. Izi Transfer umożliwia przenoszenie dziecka bez zmieniania jego pozycji, np. z samochodu albo z wózka. Bez wybudzania!
Besafe Izi Transfer
 

Dziecko w nocy przychodzi do łóżka mamy i taty

Spragnione ciepła i bliskości rodziców dziecko, zwłaszcza to, które na co dzień zostaje z nianią lub opiekunką, z łatwością znajduje do was drogę nocą. Jeśli raz czy dwa przyzwolisz na nocne wędrówki, maluch nabierze zwyczaju przychodzenia do waszego łóżka.
Co robić: Jeśli nie chcesz spać z dzieckiem (wśród rodziców jest wielu zwolenników spania w jednym łóżku z dzieckiem), konsekwentnie odprowadzaj dziecko do jego łóżeczka i pozostawaj przy nim, dopóki nie zaśnie. Z kilkulatkiem porozmawiaj (może czegoś się boi?) i razem poszukajcie dobrego rozwiązania.

Dziecko budzi się nocą, śpiąc w wózku

W wózku może być za ciasno już trzy-, czteromiesięcznemu dziecku, przez co budzi się, zmieniając pozycję. Przede wszystkim jest to jednak niebezpieczne.
Co robić: Najlepiej, dla spokojnego snu i bezpieczeństwa, by dziecko od początku spało w łóżeczku. Jeśli tak nie jest, jak najszybciej przenieś malca do niego. Jeśli dziecko umie już samo się podnosić, pozbądź się głębokiego wózka, zamieniając go na spacerówkę (ale rozkładaną na płasko, gdyby zasnęło na spacerze). Postaw jego łóżeczko blisko własnego i podaruj mu nową przytulankę.

Zasypianie zajmuje dziecku 2 godziny

Niektóre dzieci przedłużają w nieskończoność moment zaśnięcia, dokazując, prosząc o picie lub jedzenie. Chcą odsunąć moment rozstania z rodzicem.
Co robić: Ustal jasne zasady, np. po kąpieli czytaj dziecku 15 minut, potem je utul, ucałuj i wyjdź. Na początku dziecko zaprotestuje i będzie cię wołało. Podejdź do jego łóżeczka i powiedz, że czas spać, pogłaszcz je i znów wyjdź. Zawsze wracaj, jeśli dziecko płacze. Sytuacja może się powtórzyć kilka razy, ale malec na pewno w końcu zaśnie.

Dziecko usypia tylko na rękach

Dziecko przyzwyczajony do kołysania na rękach mamy, jej bliskości i zapachu, niemal natychmiast budzi się po odłożeniu do łóżeczka. Trudno się dziwić, skoro nagle zostaje pozbawione takich przyjemności.
Co robić: Spróbuj odkładać dziecko do łóżeczka przed zaśnięciem. Uspokajaj je, odchodząc najpierw na minutę, potem na kilka minut, wreszcie na kilkanaście. Powoli przyzwyczai się do dłuższych okresów twojej nieobecności.

Dziecko wstaje o świcie

Dziecko jest ciekawe każdego nowego dnia, chętne do odkrywania kolejnych tajemnic świata. Gdy budzi się wyspane, od razu jest aktywne.
Co robić: Aby opóźnić pobudki, zasłoń szczelniej zasłony, by wpadało przez nie mniej światła. Możesz też zostawić w łóżeczku bezpieczne zabawki (ale nie za dużo) – zajmie się nimi tuż po obudzeniu i nie będzie cię od razu wołać. Nie przybiegaj na pierwsze wezwanie, gdy tylko usłyszysz, że już nie śpi. Daj dziecku czas na samodzielną zabawę.

Dziecko wygłupia się tuż przed zaśnięciem

Dzieci podekscytowane zdobywaniem nowych umiejętności starają się nimi chwalić także przed snem.
Co robić: Nie okazuj zainteresowania popisami maluszka, lecz spokojnie, choć stanowczo, ułóż go do snu. Nie daj się wciągnąć do zabawy z dzieckiem leżącym w łóżeczku, przypomnij mu o spaniu, zgaś światło i wycisz kołysanką.

Podczas zasypiania dziecko trzyma palec lub włosy mamy

Takie zachowanie daje dziecku namiastkę fizycznej bliskości. Z czasem dziecko nie potrafi już bez tego zasnąć.
Co robić: Zamiast palca podsuń mu pluszaka lub otul je miękkim kocykiem. Jeśli w usypianiu zastąpi cię mąż i wprowadzi nowe rytuały, dziecko zapomni o swoich nawykach.

Dziecko zasypia tylko blisko rodzica

To naturalne, że gdy zabraknie cię obok, dziecko czuje się nieswojo i płacze. Podobnie jest, gdy malec zasypia w waszym łóżku, a potem budząc się, odkrywa, że jest sam.
Co robić: Stopniowo przyzwyczajaj dziecko do samodzielnego spania we własnym łóżeczku. Najpierw zamiast leżeć obok niego, usiądź niedaleko łóżeczka, kolejnego dnia – dalej na krześle. I każdego dnia powoli zwiększaj dystans.


Zobacz też:

18-25 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na biżuterię
-20% na biżuterię
Rabat 20% na biżuterię Artelio... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na biżuterię
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na biżuterię Artelioni dostępne w salonach i na apart.pl. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
do -40%
do -40%
Rabat do -40% przy zakupie min... więcej»
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
+
do -40%
Online

Rabat do -40% przy zakupie min. 2 sztuk na cały asortyment marki answear.LAB. Oferta dostępna na www.answear.com. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:YAY
Zobacz
-25% na kosmetyki
-25% na kosmetyki
Rabat 25% na kosmetyki dostępn... więcej»
Kod rabatowy:szalonezakupy
Zobacz
+
-25% na kosmetyki
Online

Rabat 25% na kosmetyki dostępny na koicosmetics.pl. Oferta nie dotyczy zestawów. Szczegóły na stronie www. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szalonezakupy
Zobacz
-30% na wszystko
-30% na wszystko
Rabat -30% na cały asortyment,... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO30
Zobacz
+
-30% na wszystko
Online

Rabat -30% na cały asortyment, również produkty przecenione. Kupuj na www.gap.pl. Szczegóły na stronie.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 239 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 167,30 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO30
Zobacz
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
-20% dodatkowego rabatu na kol... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Online
Stacjonarnie

-20% dodatkowego rabatu na kolekcję SS2024. Oferta dostępna w sklepie stacjonarnym i na www.l37.eu. Rabat dotyczy również przecenionych pozycji. Szczegóły dostępne u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
Rabat 25%
Rabat 25%
Rabat na kolekcję SS24 Guess o... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
Rabat 25%
Online
Stacjonarnie

Rabat na kolekcję SS24 Guess oraz Marciano by Guess, z wyłączeniem kolekcji kapsułowych i carryovers. Dostępny w sklepach stacjonarnych oraz online na www.guess.eu/pl. Nie dotyczy outletów.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA