Reklama

Nie możesz sobie przypomnieć zbyt wiele z czasów wczesnego dzieciństwa? To normalne. I nie oznacza wcale, że nic ciekawego nie spotkało cię w dzieciństwie. Po prostu niemowlęta i małe dzieci zapamiętują w inny sposób niż dorośli.

Reklama

Bobas zapamięta głos mamy i taty

Noworodki potrafią korzystać nawet z tych doświadczeń, które zgromadziły przed przyjściem na świat. Kilkudniowe oseski rozpoznają m.in. odtwarzany z taśmy głos własnej mamy, uspokajają się, słysząc jej bicie serca, odróżniają mowę ojczystą od obcej, reagują na głos swojego taty, choć słyszały go tylko w brzuszku. Być może pamiętają o wiele więcej, kłopot w tym, że trudno to sprawdzić.

Niemowlę zapamiętuje nowe przedmioty, ale tyko na chwilę

Niestety, malutkie dzieci pamiętają je bardzo krótko. Od pierwszych chwil życia dzieci rozpoznają obrazy, dźwięki i inne bodźce, z którymi miały już kontakt. Gdy przytulasz je do piersi, zaczyna ssać, a więc w jego umyśle powstało już skojarzenie: mama + pierś = jedzenie. Dłużej przygląda się przedmiotom, które widzi po raz pierwszy, a więc potrafi odróżnić je od tego, co znajome. Jeśli często słyszy szczekanie psa, przestaje na nie reagować, a więc uznaje je za coś, czym nie warto sobie zaprzątać głowy. Choć maluszek od początku rejestruje w pamięci swoje doświadczenia, to ślady, jakie pozostają w jego umyśle, są na początku bardzo nietrwałe. Gdy pokażesz obrazek kilkudniowemu maluszkowi, zapomni o nim już po dwóch minutach (gdy zobaczy go po upływie tego czasu jeszcze raz, wyda mu się całkiem nowy). Trzymiesięczne dziecko jest przekonane, że smoczek, który wypadł mu z buzi, przestał istnieć. Jednak z tygodnia na tydzień pamięć dziecka jest coraz lepsza.

Półroczne dziecko zapamiętuje niektóre twarze

Gdy dziecko skończy pół roczku może już rozpoznać znajomą twarz na fotografii nawet po dwóch tygodniach od czasu, gdy widział ja po raz ostatni! Kiedy upuści smoczek lub grzechotkę zawzięcie szuka zguby, a więc pamięta o nich także wtedy, gdy ich nie widzi. Siedmiomiesięczne niemowlę zaczyna tworzyć pojęcia, które pomagają mu porządkować i organizować zdobytą wiedzę, np. pojazdy "pakuje" do innej szufladki w swoim umyśle niż zwierzęta czy rośliny. To znak, że jego pamięć dojrzewa i zaczyna funkcjonować podobnie jak u dorosłego.

Polecamy: Co potrafi 6-miesięczne niemowlę? - TEST

Roczne dziecko pamięta co było wczoraj

Pod koniec pierwszego roku życia dziecko nie tylko rozpoznaje znajome przedmioty i sytuacje, ale także potrafi odtwarzać wcześniejsze doświadczenia. Na przykład robi pa, pa babci, a więc pamięta, że ten gest przydaje się przy pożegnaniu. Choć często w ogóle nie przypomina sobie osób czy miejsc, które już kiedyś widział, nieustannie gromadzi wiedzę i nie musi w to wkładać żadnego wysiłku.

Reklama

Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka znajdziesz

Reklama
Reklama
Reklama