Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Lego duplo jak nauczyć dziecko emocji za pomocą klocków
Lego Duplo
Rozwój

Jak nauczyć dziecko empatii?

Empatia, czyli zdolność rozumienia cudzych emocji, ma ogromny wpływ na nasze relacje z ludźmi. To, jak funkcjonujemy w społeczeństwie, zależy między innymi od tego, jak bardzo jesteśmy wrażliwi na uczucia i potrzeby innych. Zobacz, jak nauczyć swoje dziecko empatii.


Uważa się, że właściwy poziom inteligencji emocjonalnej i empatii pozwala osiągnąć sukces zarówno w szkole, jak i w dorosłym życiu. Dzieci, które wiedzą, czym są emocje i jak sobie z nimi radzić, mają lepsze relacje z rówieśnikami i lepiej radzą sobie w życiu. Dlatego zdolności empatyczne warto rozwijać już od najmłodszych lat. Oto wskazówki, dzięki którym będziesz mogła nauczyć swoją pociechę wczuwania się w sytuacje i emocje innych ludzi.

Jak wyglądają dziecięce emocje?

Zdaniem psychologów empatia to pewnego rodzaju etap rozwoju, w trakcie którego dzieci poznają emocje. Przez pierwsze dwa życia maluszki są skoncentrowane głównie na sobie i trudno im pojąć, że inne osoby także mają swoje uczucia oraz potrzeby. Brzdąc nie rozumie jeszcze, że piesek odczuwa ból, gdy ciągniemy go za ogon, a starszy brat złości się, gdy jego wieża z klocków zostanie zepsuta. Jednak już w okolicach 2. roku życia u dziecka mogą pojawić się pierwsze przejawy empatii, wynikające z obserwacji i naśladowania mamy czy taty (np. karmienie lalki czy usypianie misia). 

3-latek potrafi już wyciągać wnioski z obserwowanych sytuacji i zachowań empatycznych innych osób i powtarzać je, np. dzieląc się z bratem czekoladą czy przykrywając mamę kołdrą. Maluch w wieku 4-6 lat coraz lepiej rozumie już zależność między uczuciami innych osób a ich zachowaniami, dlatego łatwiej przychodzi mu podzielenie się swoimi zabawkami czy zrozumienie powodu, dla którego ktoś jest smutny. Ten wczesnodziecięcy okres jest więc najlepszym momentem na to, by wspierać rozwój empatii u malucha. Nauka ta, z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Jak rozwinąć empatię u dziecka?

Podstawą empatii jest uwrażliwianie dziecka na różne sytuacje oraz umiejętność nazywania emocji. Obserwuj swoją pociechę pod kątem tego, jak reaguje na emocje ze swojego otoczenia. Możesz też nauczyć malucha empatii, wykorzystując do tego zdarzenia z dnia codziennego.

Dziecko musi wiedzieć, że wokół niego są inne osoby, które mają swoje uczucia i potrzeby. Dlatego ucz je empatii poprzez pomaganie innym. Jeśli idziecie na spacer i zauważycie na przykład starszą panią, która ma trudności z samodzielnym przejściem przez ulicę, pomóżcie jej. Gdy jakieś dziecko na placu zabaw siedzi samo i nie chce się bawić, podejdźcie razem do niego i spróbujcie ustalić, co się stało i dlaczego jest smutne. Dzięki takim prostym gestom Twoje dziecko otworzy oczy na innych. Albo kiedy maluch zechce pomóc ci w przygotowaniu śniadania, nie odmawiaj mu. W ten sposób mimowolnie wysyłasz dziecku komunikat: „Nie pomagaj, każdy musi radzić sobie sam”. Nie zdziw się więc, gdy Twoja pociecha, będąc już nastolatkiem, nawet nie zapyta, czy pomóc Ci przy zmywaniu naczyń albo sprzątaniu. Dlatego, jeśli brzdąc garnie się do pomocy, angażuj go, dostosowując wykonywane zadania do jego możliwości. A gdy zauważysz u dziecka empatyczne zachowania, pochwal je za to. Każdy człowiek lubi, gdy jego wysiłki są doceniane. 

Zabawa, która wpiera rozwój emocjonalny

Dzieci mają zdolność nadawania cech przedmiotom nieożywionym. Maluch wierzy, że jego ukochana zabawka odczuwa głód, radość czy smutek. Dlatego doskonałym sposobem na nauczenie dziecka empatii jest pokazanie mu całej palety emocji. Z zestawem LEGO DUPLO „Moje pierwsze emocje” będzie to bardzo proste! Dzięki kolorowym postaciom do zbudowania z dużych klocków, twój maluch nauczy się, jak rozpoznawać i rozumieć różne emocje. Zadawaj mu pytania: „dlaczego chłopczyk jest zły?, jaką ma minę, mama czy smutna czy wesoła?”. Obróćcie dwustronne klocki, by przyjrzeć się różnym wyrazom twarzy.

Lego duplo jak nauczyć dziecko emocji za pomocą klocków
Lego Duplo


Zabawa z dzieckiem to doskonały sposób na wczucie się w emocje oraz naukę empatii. Wchodząc w role, np. podczas zabawy klockami LEGO DUPLO, możecie analizować emocje, jakie mogą odczuwać poszczególne postacie. Wykorzystując klocki, rozmawiaj z dzieckiem o poszczególnych postaciach. Do klockowych bohaterów dopasuj odpowiedni kontekst sytuacyjny i spytaj malucha, jak się czuje dana zabawka i dlaczego tak jest. Co można zrobić, aby poprawić jej nastrój? Z jego powodu dana zabawka jest smutna bądź wesoła? Klocki z obrazkami nie tylko pokazują dziecku, jak rozpoznawać i rozróżniać poszczególne emocje, ale też pozwalają tworzyć własne historyjki o nastrojach i uczuciach. Powodem złości nie musi być zawsze tylko pęknięta piłka, a wstydu - upuszczony lód. Maluch może używać ludzików wymyślając własne sytuacje, co pozwoli mu rozszerzać wiedzę na temat przyczyn danych emocji. A to już pierwszy krok, jaki wykonuje dziecko do samodzielnego zrozumienia, czym są uczucia i jak sobie z nimi radzić. 

Lego Duplo
Lego Duplo


 


Więcej: LEGO DUPLO

Lego Duplo logo
Lego Duplo

Lego Duplo
LEGO DUPLO
Gry i zabawy
Rola zabawy w rozwoju dziecka
Rozwój poprzez zabawę to najlepsza forma nauki, jaką możesz zaproponować swojemu dziecku. Odkryj 4 najważniejsze korzyści, jakie daje zabawa klockami!

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'B2zq7_dDo8KvEt_o_pj_hrSn.q5WdKMrORE.wotCpnD.C7', 'kgjknqnogy', 'dwdjwvzdvxfschevhsnbuyfamhme']); Każda mama pragnie, by jej dziecko dobrze sobie radziło – w przedszkolu, szkole, a potem w dorosłym życiu. Świetnym narzędziem, które wspiera rozwój dziecka w wielu kwestiach są klocki. Dlaczego? 1. Rozwijają wyobraźnię Twoje dziecko uwielbia wymyślać scenki z udziałem zabawkowych przyjaciół? To znak, że potrafi bawić się samodzielnie i wcielać w życie to, co podpowiada mu wyobraźnia. Warto więc zachęcać malucha do twórczej aktywności w różny sposób. Świetnym narzędziem, które gwarantuje nieskończone możliwości twórczej zabawy, są klocki – np. „Moja pierwsza układanka” LEGO DUPLO , która rozwija u malucha zdolność kreatywnego myślenia. Zebra z brzuszkiem krokodyla i nogami flaminga? Czemu nie! Elementy zestawu są tak zaprojektowane, żeby można było je łączyć w różnej konfiguracji. Rozłóżcie modele, pomieszajcie je i puśćcie wodze fantazji. Ciekawe, jakie zabawne istoty uda się stworzyć twojemu małemu projektantowi. Co zyska twoje dziecko? Kreatywność i wyobraźnia to szczególnie ważne umiejętności, które mogą przydać się w dorosłym życiu. Np. wtedy, gdy twoja pociecha będzie musiała inteligentnie wybrnąć z trudnej sytuacji. Poza tym maluchy, które w dzieciństwie wpadają na niesamowite pomysły, w przyszłości często dążą do realizacji swoich pasji. 2. Ćwiczą sprawność manualną i koordynację oko-ręka Przez pierwsze miesiące życia maluch uczy się prawidłowo chwytać przedmioty. Najpierw, leżąc na macie i trącając wiszące nad nim grzechotki – później bawiąc się nieco „poważniejszymi” zabawkami. Dzięki temu mięśnie dłoni wzmacniają się, a ruchy stają się...

Lego Duplo
LEGO DUPLO
Gry i zabawy
Kreatywność – jak ją rozwijać u dzieci w pierwszych 3 latach życia?
Kreatywność to cecha, która bardzo przydaje się w życiu. Warto więc rozwijać ją u dziecka już od najmłodszych lat. Zobacz, w jaki sposób pobudzać malucha do twórczych działań.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'B2zq7_dDo8KvEt_o_pj_hrSn.q5WdKMrORE.wotCpnD.C7', 'uhhhelrhvs', 'ficpxgifmkzwuzcarjclmgwfkmli']); Chcesz, by twój maluch w przyszłości był pomysłowy, pełen inwencji twórczej i doskonale radził sobie z różnymi zadaniami? Możesz wspierać i rozwijać te umiejętności u dziecka już od urodzenia. Wystarczy bawić się z nim w odpowiednie zabawy i poświęcać mu czas na różne sposoby. Pierwsze zabawki Wielu rodziców uważa, że kreatywność dziecka można rozpocząć dopiero w wieku przedszkolnym. Pamiętajmy jednak, że rozwój wielu umiejętności zaczyna się wcześniej. Choćby w trakcie zabawy grzechotkami, niemowlę uczy się rozwiązywania problemów i wyciągania wniosków. Dlatego chcąc rozwinąć wyobraźnię dziecka, postaw na zabawki, które będą zachęcały do twórczej aktywności. Mogą to być maty edukacyjne , karuzele lub przytulanki z pozytywką , które rozwiną motorykę, a przy tym pobudzą zmysły oraz wyobraźnię twojej pociechy. Czytanie bajek Czytanie bajek pomaga w nauce słówek i rozwija wyobraźnię najmłodszych. Na początku postaw na książeczki bogato ilustrowane , w których są pokazane różne zwierzęta, zawody albo wyposażenie domu. W trakcie wspólnego czytania tłumacz dziecku, co znaczą dane obrazki. Gdy brzdąc podrośnie, z pewnością będzie zainteresowany bardziej zawiłymi historiami. W trakcie lektury zachęcaj pociechę do tego, by wyobrażała sobie to, o czym właśnie czytasz. Jeśli coś nie jest dokładnie opisane w książce, pytaj szkraba o to, jak sobie to wyobraża. Kreatywne budowanie Zorganizuj maluchowi czas tak, aby w trakcie zabawy rozwijał nowe umiejętności. Szukaj takich zabawek, które utrzymają jego zainteresowanie na dłużej. Dobrym sposobem na rozwijanie dziecięcej kreatywności, jest zabawa klockami. Wykorzystaj...

Lego Duplo
LEGO DUPLO
Rozwój dziecka
Jak nauczyć dziecko konstruktywnie wyrażać swoje emocje?
Z wyrażaniem pozytywnych emocji zazwyczaj problemu nie mamy ani my, dorośli, ani nasze pociechy. Jak jednak poradzić sobie z tymi negatywnymi, zwłaszcza u dziecka, które nie do końca jeszcze samo potrafi zidentyfikować, co czuje?

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'B2zq7_dDo8KvEt_o_pj_hrSn.q5WdKMrORE.wotCpnD.C7', 'wpnhgpdgcg', 'cwhxifolgdtakddydwizgavdabjp']); Gniew, smutek, rozczarowanie czy złość to emocje tak samo jak radość czy zadowolenie, jednak znacznie trudniej sobie z nimi poradzić. Choć pewnie bardzo byśmy chcieli, to niestety nie uda nam się wyeliminować ich całkowicie ani z naszego życia, ani z życia naszych dzieci, możemy jednak nauczyć maluchy, jak wyrażać je w konstruktywny sposób. Jak oswoić emocje? 1. Rozmawiaj z dzieckiem. Pierwszym krokiem do tego, by konstruktywnie wyrazić swoje emocje, jest rozpoznanie, co tak naprawdę czujemy. Dla kilkulatka może być to nie lada wyzwanie, bo maluch czasem nie zna nawet jeszcze słowa, by nazwać to, co czuje. Dlatego rozmawiaj z dzieckiem o jego wewnętrznych przeżyciach i zachęcaj, by o nich opowiadało za pomocą takich słów, jakie zna. Jeśli widzisz, że maluch ma problem z nazwaniem jakiejś emocji, możesz mu pomóc, pytając: „A kiedy ostatnio tak się czułeś?”. Jeśli maluch opisze sytuację, w której odczuwało podobne emocje, będziesz mogła podpowiedzieć mu właściwe słowo. 2. Daj dziecku prawo do wyrażania emocji. Nie oczekuj, że Twoja pociecha będzie zawsze grzeczna, miła i uśmiechnięta. Dziecko to mały człowiek i jak każdy ma prawo do odczuwania różnych emocji – czasem może być smutne, złe czy rozczarowane i nie ma w tym nic złego. Nie mów więc nigdy zdań typu: „Dziewczynki nie powinny się tak złościć” albo „Chłopcy nie płaczą i się nie smucą”. Takie komunikaty mogą spowodować, że dziecko zacznie wszystkie emocje kumulować w sobie, a to nie jest korzystne dla zdrowia psychicznego. Nie ukrywaj także swoich emocji. Mów przy dziecku o tym, co czujesz i nazywaj te stany, np. „Jestem szczęśliwa,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak