Jak rozwija się dziecko? [Liveczat z ekspertem]
Czy płacz dziecka zawsze jest powodem do niepokoju? Kiedy pojawia się pierwszy uśmiech? Gościem naszego liveczatu jest dr Agnieszka Kowalska, która odpowiada na pytania naszych użytkowniczek, dotyczące rozwoju dziecka.
Dr Agnieszka Kowalska – pediatra, która jest gościem naszego liveczatu, opowiada o zmianach, jakie zachodzą w życiu dziecka tuż po przyjściu na świat.
Narodziny to nowy początek
Pierwszy miesiąc życia to czas intensywnych zmian w życiu dziecka. Przez ostatnie miesiące maluch przebywał w brzuchu mamy, gdzie była stała temperatura oraz izolacja od większych hałasów. Teraz musi przystosować się do zupełnie innego środowiska. „Po przyjściu na świat noworodek poznaje nowe dźwięki, odczuwa różnice temperatur i dochodzą do niego bodźce, których dotąd nie znał – np. węchowe. Maluch uczy się rozpoznawać to, co dla niego nowe, a następnie reagować” – wyjaśnia dr Agnieszka Kowalska, pediatra.
Płacz i krzyk to forma komunikacji
Małe dzieci nie potrafią mówić, więc najczęściej komunikują się za pomocą płaczu i krzyku. Jest to ich naturalna forma wyrazu i nie zawsze świadczy o tym, że dzieje się coś złego. „Dzieci wyrażają emocje w różny sposób. Inaczej, gdy są głodne lub kiedy potrzebują przytulenia. Każdego dnia rodzice uczą się je rozróżniać i przychodzi moment, kiedy wiedzą, co oznacza dany rodzaj płaczu” – mówi dr Agnieszka Kowalska.
Zmiana rytmu dobowego
W trakcie ciąży dziecko nie odróżnia rytmu dobowego. Może być np. bardzo aktywne w nocy, a w dzień – wprost przeciwnie. Takie trudności z rozróżnianiem pór mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy po narodzinach. „Dla noworodka nie ma czegoś takiego jak dzień i noc. Maluch będzie przystosowywać się do nowych warunków jeszcze przez jakiś czas, w zależności od pór karmienia” – mówi pediatra.
Pierwszy uśmiech
Choć kilkutygodniowe maleństwo nie potrafi jeszcze świadomie wyrazić radości, od pierwszych chwil życia potrzebuje kontaktu z mamą. To wszystko buduje jego poczucie bezpieczeństwa i zaspokaja potrzebę bliskości. Świadomy uśmiech z reguły pojawia się w okolicy pierwszego miesiąca. „Ten rodzaj uśmiechu jest dla rodziców niczym miód na serce, ponieważ dopiero wtedy tak naprawdę odczuwają oni pierwszy, prawdziwy kontakt z dzieckiem” – mówi dr Kowalska.
Dowiedz się więcej na temat rozwoju dziecka, oglądając nasze wideo!
Zapraszamy również do naszej internetowej szkoły rodzenia: