Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
pierwszy uśmiech dziecka
Adobe Stock
Rozwój

Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać, a kiedy śmiać?

Odpowiedź na pytanie, kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać, wcale nie jest taka oczywista. Choć można zaobserwować grymas przypominający uśmiech nawet na twarzy noworodka, w pierwszych tygodniach życia dziecko nie uśmiecha się świadomie. Pierwsze prawdziwe uśmiechy pojawią się dopiero po upływie około miesiąca od narodzin.
Beata Płażewska
Konsultacja merytoryczna

Na widok pierwszego uśmiechu niemowlaka topnieje serce nawet najbardziej niewyspanej mamy. Po prostu nie da się na to nie zareagować! I bardzo dobrze, bo uśmiech to dla niemowlęcia podstawowe, obok płaczu, narzędzie komunikowania się z otoczeniem.

Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać? Dzieci uśmiechają się już w brzuchu mamy, nie robią jednak tego świadomie. Świadomy uśmiech u dziecka pojawia się dopiero w drugim miesiącu życia. Wcześniejsze uśmiechy są tylko grymasami, a nie świadomym, zależnym od woli dziecka uśmiechaniem się. 

Spis treści:

6 sposobów, jak wywołać uśmiech na dziecięcej twarzy [WIDEO]

Pierwszy uśmiech niemowlaka jest nieświadomy

Uśmiech niemowlaka do 6. tygodnia życia nie wyraża jego zadowolenia ani radości i nie jest celowy. Choć wygląda pięknie, jest tylko dość przypadkowym skurczem mięśni twarzy, a nie świadomie wykonaną miną. Taki uśmiech nazywa się uśmiechem fizjologicznym, mimowolnym. Dla świeżo upieczonej mamy uśmiech noworodka jest wyjątkowy i nie ma znaczenia, że powstał przypadkowo – z pewnością zapamięta go na zawsze.

Już kilkutygodniowe noworodki uśmiechają się przez sen – to tzw. uśmiech anielski. Robią to także wówczas, gdy nie śpią, np. wtedy, gdy... puszczają bąka albo robią siusiu. Taki uśmiech nadal powstaje mimowolnie i nie ma adresata. Jest po prostu sympatycznym grymasem twarzy.

Choć  dziecko w pierwszych tygodniach życia nie potrafi jeszcze wyrazić radości, potrzebuje kontaktu z mamą i ciepłych „rozmów’’ twarzą w twarz. To wszystko buduje jego poczucie bezpieczeństwa i zaspokaja potrzebę bliskości. A kto wie, może sprawi, że szybciej pojawi się ten wyczekany pierwszy uśmiech.

„Akademia Młodych Rodziców”
„Akademia Młodych Rodziców”
Sprawdź, jak rozwija się niemowlę i na co zwracać uwagę!

Kiedy dziecko uśmiecha się świadomie?

Kiedy pojawi się pierwszy prawdziwy uśmiech niemowlęcia? Zazwyczaj dzieje się to, gdy dziecko 6-8. tygodni. Czasem wcześniej, czasem później, ale gdy już go zobaczysz, z dnia na dzień będziesz cieszyć się nim coraz częściej. Kiedy dziecko uśmiecha się świadomie, nie ma dorosłego, który by tego uśmiechu nie odwzajemnił. Tak powstaje tak zwany uśmiech społeczny, który pozwala nawiązywać i podtrzymywać relacje.

Kilkumiesięczne dziecko spontanicznie uśmiecha się do każdego: do mamy, policjanta, który wręcza tacie mandat, a nawet do tarczy dużego zegara (bo przypomina kształtem ludzką twarz). Obcy czy nie, każdy zasługuje na to, by obdarzyć go najbardziej z czarujących uśmiechów -– o ile tylko pojawi się na tyle blisko, że niemowlę może wyraźnie zobaczyć twarz.

Wkrótce niemowlę zaczyna się orientować, że nie każdy, kto pojawia się w pobliżu, jest kimś bliskim. Zanim odwzajemni uśmiech obcej osoby, dłuższą chwilę będzie się jej przyglądał. Jeśli obcy (a nawet rzadko widziana ciocia) mu się nie spodoba, może odwrócić głowę lub się rozpłakać. O niechęci niemowlaka może zadecydować drobiazg: okulary, wąsy, albo po prostu fakt, że dziecko jest zaskoczone nieznanym widokiem.

Kiedy niemowlę zaczyna śmiać się w głos

Pierwszy nieświadomy uśmiech to nie to samo – co uśmiech społeczny, a uśmiech to nie to samo – co śmiech. Prawdziwy śmiech u dziecka pojawia się ok. 4 miesiąca życia.

Kiedy niemowlę zaczyna śmiać się w głos, czasami jest to tak zaraźliwe, że nie sposób samemu opanować śmiech. W dodatku niemowlęta umiejące już śmiać się głośno potrafią niemalże „ryczeć ze śmiechu”, obserwując całkiem zwyczajne sytuacje: upadającą piłeczkę, oblizującego ich rączkę psa, bawiącego się kota.

Śmiejące się w głos niemowlę to dla rodzica fantastyczny widok i olbrzymi zastrzyk endorfin. Obejrzyj ten filmik i spróbuj się nie śmiać:

Jak wywołać uśmiech niemowlaka?

Możesz próbować prowokować do śmiechu dziecko, które ma około 2 miesięcy. Taki maluch nie uśmiecha się już „niechcący’’, czyli dlatego, że tak, a nie inaczej, ułożyły się mięśnie jego twarzy. Powinien robić to celowo, w odpowiedzi na twój uśmiech i widok twojej twarzy.

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!


Jak wywołać uśmiech niemowlaka:

 

  • śmiej się do dziecka jak najczęściej
  • pochylaj się nad nim, patrz mu w oczy, mów do niego. Rób to przy każdej okazji, np. przy przewijaniu, podczas kąpieli, karmienia, zabawy
  • naśladuj miny niemowlęcia – nie bój się przesadnej mimik, maluchy to uwielbiają. Gdy dziecko ziewa, ziewaj razem z nim. Tak jak on marszcz nos, cmokaj, rób zdziwioną minę. I śmiej się od ucha do ucha
  • baw się z dzieckiem w „A ku ku”
  • obserwuj, co wywołuje uśmiech na twarzy niemowlęcia i odtwarzaj w zabawie takie sytuacje.


Nawet najradośniejsze dzieci z wiekiem poważnieją. Nadal uwielbiają się śmiać, ale nie robią tego aż tak często jak w pierwszym roku życia.

Jeśli chcesz sprawić, by dziecko często się uśmiechało:

  1. Nawiązuj kontakt z dzieckiem od pierwszych dni życia. Mów do niego, przytulaj, całuj.
  2. Dbaj, by czuło się bezpieczne.
  3. Okazuj swoje zainteresowanie. Spraw, by dziecko wiedziało, że się cieszysz wspólnie spędzanym czasem. Zaczepiaj je, zagaduj, pokazuj mu różne ciekawe rzeczy. 
  4. Uśmiechaj się jak najczęściej. Gdy jesteś radosna, dziecko wie, że je akceptujesz. 
  5. Bądź lustrem dla niemowlaka. Naśladuj jego miny, powtarzaj wydawane przez niego dźwięki. Nie wstydź się przesadnej mimiki
  6. Pamiętaj, że niemowlę nie jest w stanie zbyt długo się na czymś skupiać. Gdy odwraca wzrok, daj mu odpocząć.
  7. Zawsze reaguj na uśmiech dziecka.
  8. Chwal malucha, ciesz się z jego osiągnięć.
  9. Sprawdź, co go rozśmiesza.
  10. Śmiej się w głos. Całą sobą, spontanicznie, bez zasłaniania ust i chichotania w rękaw.

 


Zobacz także: 

język niemowląt
Fotolia
Noworodek
Co chce ci powiedzieć niemowlę?
Język niemowląt jest specyficzny. Dziecko nie używa bowiem słów, ale od początku informuje, kiedy jest szczęśliwe lub smutne. Poznaj mowę ciała niemowlaka.

Chociaż dziecko nie rozumie jeszcze, co do niego mówimy, to my możemy zrozumieć język niemowląt. Wystarczy uważna obserwacja i otwarty umysł! Poza tym niemowlę doskonale potrafi zrozumieć nasze emocje. Kiedy jest akceptowane i kochane, znacznie lepiej się rozwija. Jak zrozumieć język niemowląt? Dziecko rodzi się z pewnym potencjałem. Jest od początku osobą, która we właściwy sobie sposób reaguje na świat . Zdrowy noworodek lubi przytulać się całym ciałem do mamy, uwielbia być głaskany. Dotykaj noworodka jak najwięcej, sprawiają mu przyjemność delikatne, płynne ruchy. Przestrach wzbudzają zbyt głośne dźwięki czy gwałtowne poruszenia. Dziecko ma wówczas wrażenie, że rodzice za chwilę go upuszczą. Grażyna Kmita, psycholog z Zakładu Zdrowia Rodziny Instytutu Matki i Dziecka, twierdzi, że niezwykle ważne jest dostrojenie się emocjonalne do dziecka, umiejętność subtelnego wsłuchania się w emocje niemowlaka .Wiele mam rozmawia ze swoim dzieckiem jeszcze przed jego narodzeniem , opowiadając mu o świecie i traktując już wtedy jako osobę. Na oddziale położniczym można zaobserwować, jak mamy, przewijając dziecko, opowiadają mu o tym, co robią, zachwycają się, jaki ma śliczny brzuszek, rączki, nóżki. Próbują przejąć punkt widzenia dziecka i z jego perspektywy nazywają świat. Ten dialog na gesty, miny, dźwięki, toczy się między mamą a ciekawym świata dzieckiem już od pierwszych chwil jego życia. W ten sposób mama uczy się języka niemowląt, by móc nawiązać głęboką więź z dzieckiem. Poznaj mowę ciała noworodka Zmysły noworodka są w pełni rozwinięte. Język niemowląt jest pełny odruchów. Już od pierwszych dni rozpoznaje po zapachu mamę. Krzywi się, ściąga brwi, zaciska usta, gdy podać mu do ust coś słonego czy gorzkiego.Kiedy mama jest zdenerwowana, dziecko potrafi odmówić ssania, płacząc przy tym wniebogłosy. Gdy lękliwy tata niepewnie...

Najważniesze etapy rozwoju dziecka
Rozwój
Etapy rozwoju dziecka - 7 kroków milowych
Dzieci rozwijają się bardzo szybko. Niemal codziennie mają się czym pochwalić. Niektóre ich osiągnięcia są jednak ważniejsze niż inne, bo oznaczają początek czegoś nowego.

Pierwszy rok życia dziecka to czas niezwykle intensywnych i szybkich zmian w jego jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "organizmie — niemowlak".---#---Pierwszy rok życia dziecka to czas niezwykle intensywnych i szybkich zmian w jego organizmie - niemowlak rozwija się fizycznie, psychicznie i umysłowo.---#---organizmie-niemowlak#organizmie — niemowlak---#---organizmie - niemowlak">organizmie - niemowlak rozwija się fizycznie, psychicznie i umysłowo. Zmienia się z bezbronnego noworodka, całkowicie zależnego od mamy w samodzielne dziecko wypowiadające pierwsze sylaby, a następnie słowa, siedzące, raczkujące i próbujace stawiać nieśmiałe kroki. Zobacz ten niezwykły 12-miesięczny proces stawania się dziecka samodzielnym małym człowiekiem. Wodzenie wzrokiem Już niemal od narodzin dziecko potrafi uważnie na coś patrzeć – specjaliści nazywają to fiksowaniem wzroku na przedmiocie. Jak dziecko to osiąga? Gdy dziecko skończy miesiąc , zaczyna robić coś więcej: wodzi oczami za poruszającym się przedmiotem, potem za osobami itd. Interesuje go balonik albo zabawka z karuzeli. Teraz już może patrzeć na te przedmioty nie tylko wtedy, gdy przypadkiem znajdą się w polu jego widzenia. Jest w stanie śledzić wzrokiem ich trasę (o ile nie poruszają się zbyt szybko). To ogromny krok naprzód, bo może już świadomie kierować swoim wzrokiem – oczy zaczynają „słuchać” rozkazów wydawanych przez mózg. Jak pomóc? Noworodki i małe niemowlęta nie widzą zbyt wyraźnie (wzrok wyostrza się stopniowo), dlatego łatwiej im śledzić przedmioty w „konkretnych”, nasyconych barwach. Dlatego:   nie kupuj różowych czy błękitnych zabawek , pastele są dla malca za mało wyraziste; pokazuj przedmioty w nasyconych barwach - czerwienie, zielenie, granat; niemowlaki lubią duże, wyraźne wzory, np. czarno-białe...

6 miesięczne dziecko śmieje się do mamy
Fotolia
Rozwój
Jak pomóc dziecku w nauce mowy?
Nauka mowy to nie wyścigi. Zanim maluch nauczy się mówić, musi najpierw osłuchać się z językiem – dzięki temu poznaje jego melodię. Z czasem zaczyna powtarzać głoski i sylaby, ale dopiero pod koniec pierwszego roku życia jest w stanie pojąć, że słowa coś znaczą.

Prawdy i mity o nauce mówienia   Jeśli chcesz pomóc dziecku w nauce mowy: Mów do dziecka Rób to od pierwszych dni jego życia. Korzystaj z każdej okazji: zwracaj się do niego podczas przewijania, kąpieli, spaceru, zabawy. Opowiadaj o prostych i zwyczajnych sprawach: „A teraz ubierzemy śpioszki” , „Zobacz to jest lampa”, „Daj rączkę, kochanie” itd.  Powtarzaj te same słowa Mów na przykład: „To jest twoja żabka. Jaka śliczna żabka!”. Z czasem dziecko zacznie  kojarzyć często słyszane słowa z konkretnymi przedmiotami i sytuacjami.  Mów ciepłym, serdecznym tonem I uśmiechaj się jak najczęściej. Dzięki temu maluch wie, że nauka mowy to fajna sprawa i warto się do niej przyłoyć. Dopuszczaj malca do głosu Zdarza się, że młode mamy są tak ambitnymi nauczycielkami, że ... zagadują dziecko na amen.  Nie monologuj bez chwili przerwy, zwracaj się do malca tak, jakbyś z nim rozmawiała: „A co powiesz na kaszkę? .... Wspaniale! Cieszę się, że masz na nią ochotę!”.  Dziecko odpowie ci tak, jak potrafi na danym etapie rozwoju:  śmieszną minką, machaniem rączkami, gaworzeniem. Bawcie się w naśladowanie Naśladuj miny, ziewanie, odgłosy, jakie wydaje maluch.  Ta lubiana przez mamy i dzieci  zabawa jest bardzo ważna dla rozwoju mowy. Dzięki niej maluszek dowiaduje się, że  mowa i  mimika służą do nawiązywania i podtrzymywania kontaktu.  Reaguj na zaczepki Maluch, który potrafi gaworzyć, tak się cieszy z nowo nabytej umiejętności, że nieustannie zaczepia każdego, kto znajdzie się w pobliżu. I dobrze, bo to znaczy, że próbuje nawiązać kontakt przy pomocy mowy, a przecież właśnie dlatego ludzie mówią.  Jakie zabawy uczą mówić? Kontroluj słuch Żeby maluch nauczył się mówić, musi dobrze słyszeć. Dlatego w razie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak