Reklama

Reklama

1. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, ale...

Jeśli maluch rozwija się dużo wolniej niż jego rówieśnicy albo zachowuje się w sposób, który cię niepokoi, na wszelki wypadek wybierz się nim do pediatry albo neurologa. Wiele problemów da się rozwiązać pod warunkiem, że nie zwleka się z tym zbyt długo.

Sprawdź, jak układać niemowlę do snu

2. Najpierw głowa, potem reszta

Przejmowanie kontroli nad ciałem odbywa się w dwóch kierunkach: od głowy ku stopom (najpierw zaczyna "słuchać" głowa, potem tułów i ręce, a na końcu nogi) i od środka ciała ku "końcówkom". A więc zanim dziecko okiełzna np. paluszki, musi zapanować nad ramionami.

Sprawdź, jak bezpiecznie podnosić niemowlę

3. Jedna umiejętność wynika z drugiej

Zanim malec zacznie chwytać, musi nauczyć się wyciągać rączkę, a jeszcze wcześniej zorientować się, że ją ma. Podobnie jest z siadaniem, raczkowaniem itd.

4. Zdrowe niemowlę uczy się poruszać samo

Nie trzeba pokazywać dziecku jak się chwyta zabawki czy pełza. Ono po prostu musi do tego dojrzeć. Musi także mieć po co, gdzie i dla kogo to robić. Potrzebuje swobody ruchu, przestrzeni i bodźców, które prowokują do działania. A przede wszystkim choć jednego wiernego kibica.

5. Rozwój fizyczny i psychiczny są ze sobą ściśle związane

Ciekawość pobudza malca do działania, a coraz większe umiejętności sprawiają, że przybywa rzeczy, które budzą ciekawość i prowokują do jeszcze większego wysiłku.

6. Wcześniaki w początkowym okresie życia rozwijają się zgodnie z tzw. wiekiem skorygowanym, a nie metryką

Jeśli dziecko przyszło na świat w 30. tygodniu ciąży to w wieku 2. miesięcy ma prawo zachowywać się tak, jakby w ogóle się jeszcze nie urodziło (np. leżeć pozycji zgięciowej).

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama