Reklama

Noworodek ma jednak niezwykle ograniczone środki wyrazu – potrafi jedynie płakać i spać.. Niejeden zdesperowany rodzic marzy, by dzieci przychodziły na świat z instrukcja obsługi w komplecie.

Reklama

Skala Brazeltona jest taką właśnie „Instrukcją Obsługi Noworodka”. Doktor Berry Brazelton wiele lat temu zrozumiał i przekazał innym prostą prawdę – językiem dziecka jest jego zachowanie. Uważna obserwacja najdrobniejszych reakcji malucha pozwala odczytać wysyłane przez niego sygnały i odpowiednio na nie zareagować – pozwala na efektywną komunikację między rodzicami a dzieckiem

Na czym więc polega badanie przy pomocy Skali Oceny Zachowania Noworodka (NBAS) według Brazeltona? Właściwie już pierwsze słowo wprowadza w błąd. Nie jest to bowiem tak naprawdę badanie, nie ma tu mowy o prawidłowościach czy nieprawidłowościach, chorobach czy anomaliach. Osoba badająca po prostu wraz z rodzicami poświęca około 30 minut na obserwację zachowania maluszka w różnych sytuacjach – po to, aby go poznać i dowiedzieć się, z kim ma do czynienia.

Jak wygląda badanie wg skali Brazeltona?

Podczas spotkania osoba badająca będzie się starała dowiedzieć jak najwięcej na temat zachowania dziecka, na temat jego osobowości, tego co lubi, a co jest dla niego nieprzyjemne, jak radzi sobie ze stresem. Cennym źródłem informacji są rodzice – oni bowiem najlepiej znają swojego malucha. Jednak to półgodzinne spotkanie powinno uświadomić wam, jak wiele potrafi wam przekazać wasze dziecko oraz jak wiele umiejętności posiada – nawet jeśli ma dopiero kilka dni.

Będziecie wspólnie obserwować sen maluszka: czy śpi snem sprawiedliwego, czy budzi go najlżejszy hałas, co przeszkadza mu bardziej – światło czy dźwięk? Zobaczycie wrodzone odruchy noworodka – pozostałość po naszych ewolucyjnych przodkach, ale też „wyprawka od Matki Natury” pomagająca przetrwać w pierwszych tygodniach życia. Sprawdzicie jakie maluch ma zainteresowania – czy woli obserwować twarze czy słuchać kołysanek, a może najbardziej zaciekawi go czerwona piłka lub grzechotka? Zbadacie jak dziecko radzi sobie z sytuacjami nieprzyjemnymi, przeciw którym będzie protestowało płaczem: czy płacze długo i potrzebuje czułego uścisku na otarcie łez, czy też jest samodzielne i potrafi uspokoić się ssąc palec lub patrząc na waszą twarz?

Jakie są korzyści z badania Skalą NBAS?

Badanie może być pomocne w rozwiązywaniu typowych problemów młodych rodziców. Może się okazać, że spędzający wam sen z powiek fakt, że maluch nie chce jeść, za mało śpi lub ciągle płacze, jest wynikiem problemów z komunikacją: kiedy zrozumiecie, co dziecko próbuje wam powiedzieć lub czego potrzebuje, problem uda się łatwo wyeliminować.

Przede wszystkim jednak pozwala ona na świeże spojrzenie na małego człowieka, który pojawił się w waszym życiu: pomaga lepiej go zrozumieć, podkreśla jego liczne umiejętności, odkrywa jego zainteresowania oraz to co lubi a czego nie. Na pewno po tym spotkaniu spojrzycie na swoje dziecko z jeszcze większym szacunkiem i podziwem – nie spodziewaliście się pewnie, że jest aż tak fantastyczne! Dzięki Skali Brazeltona będziecie mogli szybciej i dokładniej poznać i zrozumieć swoje dziecko, a także nawiązać z nim lepszy kontakt i być z nim bliżej. A to chyba największa wartość.

Skala Brazeltona w Polsce

Od lipca 2007 roku obserwacja zachowania dziecka przy pomocy Skali Brazeltona jest dostępna również dla polskich rodzin. W tym miesiącu bowiem odebrało swoje certyfikaty dziesięć starannie wybranych osób, które jako pierwsze odbyły szkolenie NBAS w Polsce. Skala NBAS zaczęła być wprowadzana do naszego kraju dzięki zaangażowaniu firmy Johnson&Johnson, która we współpracy z Instytutem-Pomnikiem Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu nawiązała kontakt z Brazelton Centre z Cambridge w Wielkiej Brytanii, zaprosiła do nas doskonałe trenerki i latem 2006 zorganizowała szkolenie dla pierwszej grupy osób.

Reklama

Po roku wytężonej pracy pierwsza grupa z doskonałymi wynikami zdała egzamin i jest już uprawniona do przeprowadzania obserwacji niemowląt według Skali NBAS. Na tym jednak nie koniec – szkolenie kolejnej, dwukrotnie większej grupy już się rozpoczęło, a kolejne nastąpią wkrótce. Johnson&Johnson oraz Centrum Zdrowia Dziecka dokładają wielu starań by popularyzować Skalę Brazeltona wśród pracowników służby zdrowia różnych specjalności: pielęgniarek i położnych, psychologów, fizjoterapeutów i pediatrów. Miejmy nadzieję, że ich wysiłki zaowocują tym, ze badanie Skalą NBAS stanie się standardem we wszystkich szpitalach położniczych i przychodniach dla niemowląt, dzięki czemu wszyscy, którzy są takim badaniem zainteresowani będą mogli z niego skorzystać.

Reklama
Reklama
Reklama