Czy spanie z dzieckiem to dobry pomysł?
Spanie z dzieckiem ma swoich zwolenników i przeciwników. I jedni, i drudzy mają swoje argumenty. Przeczytaj, jakie są zalety i wady spania z dzieckiem!
- Edipresse
Zalety i wady spania z dzieckiem
Wśród zalet spania z dzieckiem jest m.in. wygoda (nie trzeba wstawać do dziecka w nocy), poczucie bezpieczeństwa maleństwa oraz tworzące się między rodzicami a niemowlakiem więzi emocjonalne. Przeciwnicy wskazują na potrzebę nauczenia dziecka samodzielności oraz na liczne niebezpieczeństwa czyhające na malca w rodzicielskim łóżku.
Czy spać z dzieckiem?
Jeśli zdecydujesz się na spanie ze swoim maluszkiem, zadbaj przede wszystkim o jego bezpieczeństwo: materac na łóżku musi być twardy, prześcieradło mocno opięte, niedopuszczalne są przerwy między materacem a ramą łóżka. Niemowlę nie może spać w zadymionym pokoju, z osobą nietrzeźwą lub zapadającą w bardzo głęboki sen.
Decyzję o wspólnym spaniu podejmijcie razem z partnerem. Dobrym rozwiązaniem może być również branie niemowlęcia do łóżka jedynie na krótki czas po lub w trakcie karmienia wczesnym rankiem. Pamiętaj, że im dłużej dziecko śpi z rodzicami, tym trudniej je potem od tego odzwyczaić.
Przeczytaj więcej o różnych spojrzeniach na wspólne spanie z dzieckiem:
- 7 szkodliwych mitów o spaniu z dzieckiem
- "zimny chów", czyli Czy nasze niemowlęta powinny spać jak mali Francuzi?
oraz:
- Przegląd metod nauki samodzielnego zasypiania
Źródło: H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway B.S.N., Pierwszy rok życia dziecka, Warszawa 2006