Niemowlę z mamą
Fotolia
Rozwój

Czy nasze niemowlęta powinny spać jak mali Francuzi?

Nie ma się co oszukiwać: spanie z dzieckiem to duża wygoda dla rodziców, szczególnie dla karmiącej mamy. Jest też zgodne z naturą, co widzimy w świecie zwierząt. Jednak z uwagi na bezpieczeństwo nie wszyscy się na nie decydują. Czy mają rację? Rozważamy za i przeciw.
Ewa Helwich - neonatolog
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja merytoryczna
Niemowlę śpi razem z rodzicami - we Francji jest to trudne do zaakceptowania. Tam nowo narodzone maluchy po powrocie ze szpitala zostają oddelegowane do własnych kołysek, które rzadko kiedy stoją w sypialniach rodziców. Nie bez powodu francuski model wychowania bywa nazywany "zimnym wychowem". Ale czy rzeczywiście jest tylko francuski? Dobrze znają go przecież obecni młodzi polscy rodzice, którzy w dzieciństwie od urodzenia sypiali w oddzielnych łóżeczkach. Dziś jednak dzięki modzie na rodzicielstwo bliskości, ale też ze względu na wygodę, normą staje się wspólne spanie z dzieckiem. Nadal nie brakuje jednak wątpliwości, czy to dobre rozwiązanie. Oto te najczęstsze.
 

Czy dziecko w łóżku rodziców jest bezpieczne?

Kilka lat temu Departament Zdrowia w amerykańskim mieście Milwaukee ostrzegał rodziców, że dzieci śpiące w ich łóżkach są w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Kampanii społecznej towarzyszyły szokujące zdjęcia maluchów leżących obok dużych ostrych noży. Jej autorzy przywoływali dane, z których wynikało, że 25 proc. niemowląt zmarłych w mieście na przestrzeni dwóch lat zostało przypadkowo uduszonych podczas snu przez rodziców. Kampania spotkała się z wielką falą krytyki głównie dlatego, że rodziców porównano w niej do morderców. Jednak podobne stanowisko jak wspomniany Departament Zdrowia prezentuje Amerykańska Akademia Pediatrii, której eksperci nie zalecają spania z noworodkiem ze względu na większe ryzyko SIDS (zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej). Jak pogodzić te stanowiska z najnowszą wiedzą psychologiczną, z której wynika, że nowo narodzone dziecko do dobrego rozwoju potrzebuje bliskości? Na pewno warto pamiętać o tym, że młodzi rodzice stają się bardziej wrażliwi na potrzeby dziecka i bardziej czujni. Mamy, które przed ciążą spały twardym snem, bez problemu budzą się, gdy dziecko głośniej oddycha lub trochę się wierci. Jednak silne zmęczenie czasem może zakłócić działanie rodzicielskiego radaru.   
 

Czy dziecko, które śpi we własnym łóżeczku, coś traci?

Dzieci tak jak dorośli miewają różne potrzeby. Niektóre świetnie czują się we własnym łóżeczku i od początku zasypiają w nim bez problemu, więc warto sprawdzić, czy twoje dziecko nie należy do tej grupy. Inne, mimo upływu czasu, nie umieją zaakceptować samotności. W trosce o dobry rozwój złaknionego kontaktu z rodzicami noworodka warto układać do snu blisko rodzica, aby problemem nie było przytulenie lub potrzymanie za rączkę, kiedy będzie tego potrzebował. 
 

Jak zapewnić dziecku bliskość, a sobie spokój?

Jeśli nie masz pewności, czy śpisz wystarczająco czujnie, i boisz się leżeć w jednym łóżku razem z dzieckiem, możesz skorzystać z innych rozwiązań. 
  • Kołyska lub kosz na kółkach - to tzw. mobilne łóżeczka, które bez problemu postawisz tam, gdzie chcesz, np. tuż obok swojego łóżka.
  • Dostawka – to łóżeczko bez jednego boku (lub z opuszczanym bokiem), które pozwala stworzyć jedną całość z twoim łóżkiem. Jest wygodniejsze niż kołyska lub kosz. Brak boku sprawia, że nie trzeba wstawać, aby przewinąć dziecko czy przysunąć je do karmienia. 
  • Kosliper – materacyk z ogranicznikami. Dzięki niemu dziecko może wygodnie i bezpiecznie spać w łóżku rodziców. Lampka w obudowie powoduje, że nie trzeba wstawać, aby sprawdzić, czy z dzieckiem wszystko w porządku. 

Jeśli dziecko śpi w łóżeczku, gdzie je postawić?

Przez pierwszy rok najlepszym miejscem dla maluszka będzie sypialnia rodziców. Do własnego pokoiku warto przenieść dziecko, gdy zacznie przesypiać noce. Zwykle zdarza się to w drugim roku życia, choć niektóre niemowlęta są na to gotowe wcześniej. Po przeprowadzce do dziecinnego pokoju z pomocą przyjdzie ci niania elektroniczna lub – jeśli wasza sypialnia nie znajduje się zbyt daleko – pozostawienie na noc otwartych drzwi.   
 

Jak chronić dziecko przed SIDS?

Przede wszystkim duże znaczenie ma pozycja, w jakiej dziecko śpi, dlatego układaj noworodka do snu na plecach. Jeśli czasem zdarza mu się ulewać, pod nogi łóżeczka od strony głowy możesz podłożyć książki, by powstał lekki spadek. Można również kłaść dziecko na boku, podpierając plecy zrolowanym kocykiem. Z badań wynika, że SIDS częściej zdarza się dzieciom, które śpią na brzuchu, ale ta pozycja pozwala również ćwiczyć mięśnie karku (gdy dziecko podnosi główkę) i zapobiega kolkom. Układaj noworodka na brzuchu, gdy nie śpi i  kiedy możesz go mieć na oku.   

Czytaj też: 10 sposobów, jak zapobiec SIDS?

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

śmierć łóżeczkowa
Adobe Stock
Pielęgnacja
Śmierć łóżeczkowa – objawy, przyczyny, ryzyko, statystyki
Śmierć łóżeczkowa to nagła śmierć zdrowego niemowlęcia podczas snu. Najczęściej przydarza się niemowlętom w wieku 2-4 miesięcy. Przyczyny zespołu nagłej śmierci niemowlęcej nie są do końca znane, ale wiadomo, jak można zmniejszyć ryzyko.

Gdy w śnie nocnym umiera zdrowe dziecko w wieku do 12. miesiąca życia, a w wyniku śledztwa i/lub sekcji zwłok nie udaje się ustalić przyczyny zgonu, mówi się o śmierci łóżeczkowej. W USA śmierć łóżeczkowa jest najczęstszą przyczyną zgonu tak małych dzieci. Do dzisiaj nie ustalono, co powoduje śmierć łóżeczkową. Udało się jedynie ustalić czynniki zwiększające ryzyko śmierci niemowlęcia we śnie. Spis treści: Śmierć łóżeczkowa – co to jest? Śmierć łóżeczkowa: do kiedy zagraża dziecku? Ile dzieci umiera na SIDS? Przyczyny nagłej śmierci łóżeczkowej Czynniki ryzyka śmierci łóżeczkowej Jak zapobiegać śmierci łóżeczkowej? Monitor oddechu – czy warto w niego zainwestować? Śmierć łóżeczkowa – co to jest? Śmierć łóżeczkowa to potoczne określenie zespołu nagłej śmierci niemowlęcia, który jest też określany skrótem SIDS   –   od angielskiej nazwy Sudden Infant Death Syndrome. Spa - Akademia Młodych Rodziców SIDS częściej zdarza się u: wcześniaków, dzieci z niską masą urodzeniową, niemowląt płci męskiej, dzieci przechodzących infekcję  w czasie chłodniejszej części roku. Aż w 75 proc. przypadków śmierci łóżeczkowej nie udaje się ustalić jej przyczyny. Za pozostałe zgony odpowiedzialne są infekcje lub wady wrodzone. Szerszym pojęciem niż SIDS jest SUID , czyli nagła niespodziewana śmierć dziecka (Sudden Unexpected Infant Death). SUID obejmuje SIDS i śmierć spowodowaną uduszeniem się dziecka lub asfiksją (niedoborem tlenu w organizmie). Moment, w którym następuje śmierć łóżeczkowa, najczęściej pozostaje niezauważony. Niekiedy udaje się dostrzec pewne objawy, które mogą zapowiadać, że do dojdzie do SIDS, i uchronić przed nim dziecko....

pozycje snu noworodka
Adobe Stock
O noworodku
Jak układać noworodka do snu – bezpieczne pozycje
Noworodka najlepiej układać do snu na plecach. W pierwszym miesiącu życia dziecko nie umie samo zmieniać pozycji. To ty decydujesz, jak będzie spało. Dlatego sprawdź, jak będzie mu najbezpieczniej i najwygodniej.

Układanie noworodka na plecach gwarantuje mu bezpieczny sen, choć jest to dla niego zupełnie nieznana pozycja. Przez ostatnie tygodnie ciąży szykujące się do narodzin dziecko miało ciało zwinięte w kłębek, podkurczone, skrzyżowane nogi i ręce, a kolana pod brodą. Po przyjściu na świat wszystko się zmienia. Płaski materac sporego łóżeczka zastępuje przytulną, ciasną przestrzeń, jaki dziecko miało do dyspozycji w brzuchu mamy. Podpowiadamy, jak układać noworodka, aby zapewnić mu wygodę i bezpieczeństwo.  Dlaczego zaleca się układanie noworodka do snu na plecach? Leżenie na wznak to wygodna i bardzo bezpieczna pozycja do spania dla dziecka. W ten sposób można układać do snu noworodka w ciągu dnia i podczas nocnego odpoczynku. Pozycja na plecach jest bezpieczna, ale warto ją zmieniać, np. przy dysplazji stawów biodrowych – lekarz może zalecić częste układanie malucha na brzuszku. Jeśli dziecko uśnie w tej pozycji, rodzic powinien mieć je stale na oku (patrz niżej). W pierwszym kwartale życia dziecko z bioderkowym problemem nie powinno też leżeć na boku. Zapamiętaj: Jeśli dziecko leży tylko na plecach, nie może ćwiczyć nowych umiejętności, np. podpierania się na rączkach, dźwigania główki. Czy noworodkowi jest wygodnie, gdy nie ma poduszki? Noworodki powinny spać bez poduszki, na równym i odpowiedniej grubości materacu. Im jest twardszy, tym lepiej dla małego kręgosłupa. Natomiast rodzaj wypełnienia (sprężyny, pianka, włókno kokosowe albo gryczane) jest już w tym wypadku sprawą drugorzędną. Płaską poduszeczkę można podkładać pod główkę dopiero, gdy maluch skończy pół roku. Ale jeśli po jedzeniu zdarza mu się sporo ulać , poduszka przyda się wcześniej – włóż ją pod materac, żeby główka z ramionkami były ułożone nieco wyżej niż reszta ciała. Aby stworzyć niewielką różnicę poziomów, od...

Jordan DeRosier ze starszym synem
Facebook/Jordan DeRosier
Aktualności
Niemowlę zmarło we własnym łóżeczku. "To przez szczepionki!" – grzmią antyszczepionkowcy
Tej tragedii można było uniknąć – szczepionki nie mają z nią nic wspólnego! Przeczytaj poruszający apel mamy zmarłego chłopca.

Kilka dni temu, 3 lipca, Jordan DeRosier straciła ukochanego synka, 7-miesięczna Sloana. Chłopiec zmarł we własnym łóżeczku. "Do tych, którzy obwiniają szczepionki za śmierć mojego syna..." Jordan opublikowała na Facebooku poruszający post, w którym pożegnała zmarłego synka. Po opublikowaniu tego wpisu młoda mama zaczęła dostawać wiadomości od przeciwników szczepionek . Antyszczepionkowcy zarzucali jej, że gdyby nie zaszczepiła synka, Sloan mógłby żyć. W odpowiedzi na negatywne (i nieprawdziwe) komentarze Jordan napisała kolejny post, w którym wyjaśniła, jak doszło do śmierci jej synka. W ten sposób ostrzega innych rodziców i uświadamia, że takich tragedii można uniknąć. Dementuje, że śmierć jej dziecka ma jakikolwiek związek ze szczepionkami.   "Nie wkładaj dziecka do łóżeczka z kocem" "Sloan leżał w łóżeczku z kocem zrobionym przez jego prababcię i jeszcze jednym kocem, szarym, do którego był przywiązany od urodzenia. Ten szary, w którym go znalazłam, zabrali. Koc wisiał na łóżeczku, Sloan w jakiś sposób przeciągnął go pomiędzy szczebelkami i zaplątał się w niego. Nigdy nie myślisz, że tobie się to przytrafi. Nigdy nie myślisz, że to będzie twoje dziecko" – napisała Jordan. "Proszę, nigdy nie wkładaj dziecka do łóżeczka z kocem . Proszę" – dodała. Co zrobić, by dziecko było bezpieczne w łóżeczku? Ułóż dziecko na plecach. Spanie w tej pozycji zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) . Nie wkładaj do łóżeczka poduszek, kocyków, przytulanek czy zabawek – zwiększają ryzyko uduszenia. Wietrz pokój, w którym śpi dziecko. W wywietrzonym pokoju łatwiej oddychać.  Nie pal papierosów i nie pozwalaj palić przy dziecku. Palenie zwiększa ryzyko SIDS. Karm piersią i bądź blisko dziecka. Czy macie pewność, że wasze dzieci są w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz