Reklama

Dobrze wiesz, że dziecko boi się zbyt głośnych dźwięków. Głośne dzięki sprawiają, że serduszko malca zaczyna bić mocniej, puls staje się szybszy, dziecko jest rozdrażnione.

Reklama

Postaraj się, aby w waszym domu, było słychać tylko przyjemne dźwięki. Ustaw niezbyt głośny i miły dla ucha dźwięk dzwonka do drzwi wejściowych, a także cichy dźwięk w swoim telefonie. Włączając telewizor czy odtwarzacz CD, pamiętaj o tym, by dźwięk nie był zbyt głośny.

Niektórzy rodzice starają się odgrodzić dziecko od wszelkich dźwięków. Takie postępowanie nie jest najkorzystniejsze dla dziecka. Maleńkiemu człowiekowi dana jest możliwość słyszenia, więc należy ją rozwijać. Głos mamy, taty, babci czy dziadka są różne, ale każdy z nich jest na swój sposób przyjemny dla dziecka. Muzyka klasyczna, zabawki wydające przyjemne dźwięki, podobają się dziecku, a przysłuchując się im, szkrab uczy się rozróżniać dźwięki. Niektóre z nich stają się jego ulubionymi, np. miauczenie kotka czy śmiech siostrzyczki.

Agresywny ton u rodziców może wywołać traumę u dziecka. Takich dźwięków malec z pewnością nie lubi! Dlatego też, oby nigdy ich słyszał.

Muzyka twojego głosu
Wyobraź sobie, że dźwięk twojego głosu, to dla bobasa prawdziwy instrument muzyczny. Dziecko bardzo lubi, kiedy do niego mówisz. Dlatego staraj się „rozmawiać” z nim jak najczęściej, wówczas szybciej nauczy się słuchać i imitować dźwięki.

Zadanie składa się z 2 części:
1- Połóż dziecko wygodnie na łóżku i pochyl się nad nim tak, by dobrze widział twoje usta. Starszego malca posadź sobie na kolana tak, by jego twarz była zwrócona ku twojej.
2 - Teraz otwórz usta, z początku nie wydobywając z nich żadnego dźwięku. Maluch zacznie się interesować, dlaczego usta się otwierają, a nie słychać dźwięku. Wówczas możesz dodać głos, z początku mów szeptem, potem coraz głośniej. Możesz przy tym cmokać czy mlaskać językiem, wtedy dziecku wyda się to zabawniejsze.

Dźwięki melodii
Maluszek będąc już w brzuchu mamy, słyszał muzykę. Wtedy jeszcze jej dźwięk był przytłumiony. Teraz się to zmieniło! Teraz wyraziste, czasem nawet głośne dźwięki zwracają dziecka uwagę. Urządzaj mu więc jak najczęściej chwile z muzyką. Do tego potrzebne Ci będą płyty CD z różnymi dźwiękami oraz odtwarzacz.

Zadanie składa się z 2 części:
1 - Utrwal różne dźwięki. Na kasecie lub płycie CD nagraj dźwięki znajome dziecku. Mogą to być kołysanki w twoim wykonaniu, dzwonek w telefonie, dźwięk ulubionej zabawki twojego maluszka.
2 - Kiedy dziecko będzie w dobrym nastroju, połóż je wygodnie i włącz płytę z nagraniami. Malec zainteresuje się dźwiękami, będzie próbował skojarzyć dźwięk z danym przedmiotem lub wydarzeniem (np. z określoną zabawką). Po jakimś czasu znowu przesłuchajcie nagrań.

Wizyta w zoo
Kiedy dziecko zaczyna już mówić, lubi naśladować różne dźwięki. Wykorzystaj to zainteresowanie malca! Wyobraźcie sobie, że wybraliście się na wycieczkę do parku zoologicznego, gdzie wasze dziecko może naśladować dźwięki wydawane przez tamtejsze zwierzęta. W ten sposób może ono rozwijać swoją mowę. Co będzie ci potrzebne do tego ćwiczenia? Kilka zwierzątek - maskotek. Dobrze byłoby, gdyby pluszaki były jak najbardziej podobne do prawdziwych zwierząt.

Zadanie składa się z 2 części:
1 - Posadź dziecko w foteliku do karmienia lub na łóżku. Przytul je i przygotuj na przyjemne wrażenia.
2 - Pokaż dziecku jedną z maskotek naśladując przy tym głos, jaki ono wydaje. Niech maluszek postara się powtórzyć ten dźwięk. Tak samo postępuj ze wszystkimi pozostałymi zwierzątkami.

Ruszamy się
Wykorzystaj ruchliwość twojego dziecka do tego, by stworzyć symfonię dźwięków. Malec szybko nauczy się poruszać rękami i nogami w taki sposób, by dźwięki łączyły się w przyjemną melodię. Dzięki temu sprytnemu ćwiczeniu, dziecko odkryje związek pomiędzy ruchem a dźwiękiem.

Zadanie składa się z 2 części:
1 - Przyszyj do śpioszek niemowlęcia (przy nadgarstkach u rączek i na kostkach u nóżek) nieduże, przyjemnie brzmiące grzechotki. Mogą to być samodzielnie wykonane grzechoczące blansoletki. Należy przy tym uważać, by malec nie połknął drobnych elementów.
2 - Na początek unieś nóżkę dziecka i lekko nią potrząśnij. Wtedy dziecko usłyszy dźwięk. To samo zrób z jego rączką. Teraz zostaw malca samego. Z pewnością zacznie on aktywnie machać rączkami i nóżkami. Najlepiej, gdy będzie słychać poszczególne dźwięki (nóżka bądź rączka).

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama