Waga dziecka w 1. miesiącu życia

Punktem wyjścia do oceny wagi dziecka będzie jego waga urodzeniowa. W pierwszym tygodniu życia noworodek traci na wadze nawet do 10 proc. wyjściowej masy ciała i jest to zjawisko fizjologiczne. W ten sposób dziecko pozbywa się płynów ustrojowych nagromadzonych przez okres życia płodowego.

Reklama

Dziecko powinno odzyskać wagę urodzeniową po ok. 2 tygodniach od porodu. Może ją nawet nieco przekroczyć. Na tym etapie dziecko powinno przybierać ok 25-30 g dziennie lub 120-220 g na tydzień. Między 2 a 3 tygodniem życia możesz się spodziewać pierwszego tzw. skoku wzrostu. Jest to moment, w którym dziecko intensywnie rośnie i ma wilczy apetyt. Taki stan może utrzymywać się do 2 tygodni, po czym sytuacja wraca do normy.

Waga urodzeniowa

Przez pierwsze miesiące życia punktem wyjścia do oceny wagi dziecka będzie jego waga urodzeniowa. Średnia waga dziecka urodzonego w terminie to 3,5 kg, przy czym w szerokiej normie mieszczą się niemowlęta ważące od 2,7 kg do 4,5 kg (taką wagę ma 90 proc. noworodków). Waga nie ma wpływu na ocenę dziecka w skali Apgar.

Za normę uznaje się wagę (i wzrost) dziecka mieszczącą się między 25 a 75 centylem. Norma rozszerzona to zakres 10-90 centyl. Dzieci poniżej 10 i powyżej 90 centyla mogą mieć odpowiednio: niedowagę lub nadwagę.

Niedowaga u dziecka

Dzieci lżejsze niż 2, 5 kg rodzą zazwyczaj mamy, które w ciąży palą, nieprawidłowo się odżywiają lub o zaburzonej pracy łożyska. Także dzieci z ciąży mnogiej są mniejsze niż urodzone pojedynczo, a dolną granicą prawidłowej wagi jest dla nich 2,2 kg. Jednak same te wyżej wymienione powody niskiej masy urodzeniowej nie świadczą o niedowadze. Dzieci o niskiej wadze urodzeniowej mogą prawidłowo przybierać na wadze, chociaż prawdopodobnie będą mniejsze niż rówieśnicy, którzy urodzili się w wagowej normie.

Zobacz także

Nadwaga u dziecka

Noworodki hipertroficzne, czyli o wadze urodzeniowej powyżej 4 kg, często rodzą się:

  • mamom powyżej 35. roku życia
  • chorującym na cukrzycę ciążową
  • o masywnej budowie ciała
  • z ciąży przenoszonej

Co ciekawe, są to zazwyczaj chłopcy. Nie oznacza to, że w przyszłości takie dzieci będą miały nadwagę, chociaż prawdopodobnie będą większe niż rówieśnicy. Dzieci karmionych wyłącznie piersią nie można przekarmić. Nawet jeżeli wydaje ci się, że mają dużo fałdek, z czasem ich waga się unormuje. W żadnym wypadku nie należy takiego niemowlęcia "odchudzać". Jeżeli natomiast karmisz butelką i wydaje ci się, że dziecko jest zbyt duże, skonsultuj się z lekarzem lub położną.

Zobacz też: Tutaj samodzielnie oblicz jak kształtuje się waga i wzrost twojego dziecka na siatce centylowej

Kiedy po pomoc do lekarza

Jeżeli dziecko po 2 tygodniach od porodu wciąż traci na wadze, skontaktuj się z pediatrą. Istnieje wiele możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy, a najbardziej prawdopodobne jest to, że dziecko się nie najada. Razem z położną ustal czy:

  • przystawiasz dziecko wystarczająco często i długo
  • czy opróżniasz obie piersi
  • czy niemowlak umie ssać
  • czy dziecko nie przysypia podczas karmienia
  • czy masz odpowiednio ukształtowane brodawki

Drugą możliwością jest choroba. W takiej sytuacji lekarz zleci wykonanie odpowiednich badań.

Reklama

Czytaj także: Pierwsze 28 dni życia noworodka

Reklama
Reklama
Reklama