Do 6. tygodnia życia dziecko powinno przybierać na wadze ok. 20-30 g dziennie. Oznacza to, że wraz z początkiem 2. miesiąca życia niemowlę bedzie o 0,7 kg cięższe niż tuż po urodzeniu. Przy czym można się spodziewać, że chłopcy przybiorą na wadze odrobinę więcej niż dziewczynki (różnica wyniesie ok. 100 g). Po tym okresie tempo przyrostu wagi dziecka nieco spowalnia, jednak po 2. miesiącu niemowlak powinien być cięższy o kolejne 0,5-0,7 kg. Około 8. tygodnia życia możesz się spodziewać kolejnego skoku wzrostu. W tym okresie układ nerwowy dziecka intensywnie się rozwija, a niemowlak ma zwiększony apetyt i szybko rośnie.

Reklama

Pawidłowa waga w 2 miesiącu życia

Waga urodzeniowa jest zawsze punktem wyjścia do oceny prawidłowej wagi nowonarodzonego dziecka. Nie należy się spodziewać, że bardzo drobne dziecko w ciągu miesiąca wyrówna i już na tym etapie będzie ważyło tyle, co jego rówieśnicy, którzy urodzili się więksi. Jednak nie dodawaj sobie stresów i daruj sobie codzienne sprawdzanie, ile dziecko przybrało na wadze. Wystarczy, jeżeli pielęgniarka sprawdzi to podczas wizyty kontrolnej i przy okazji szczepień.

Kiedy do lekarza? Pierwszym dzwonkiem alarmowym powinna być dla ciebie utrata wagi dziecka. Jeżeli zamiast przybierać, traci kilogramy, od razu umów się z nim na wizytę do lekarza.

Niedowaga lub nadwaga w tym wieku

Jeżeli waga dziecka mieści się poniżej 10 centyla na siatce centylowej, może to oznaczać, że twoje dziecko ma niedowagę. W takim przypadku wspólnie z pediatrą ustal jaka jest przyczyna tego stanu rzeczy. Być może dziecko się po prostu nie najada. Wspólnie ustalcie, czy:

  • karmisz wystarczająco często i długo
  • dziecko umie prawidłowo ssać
  • masz odpowiednio ukształtowane brodawki
  • dziecko nie przysypia podczas ssania.

Zobacz także

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Siatki centylowe Czytaj więcej
Reklama

Nadwaga u dzieci liczy się powyżej 90 centyla i jest związana ze wzrostem dziecka. Jeżeli dziecko jest zbudowane proporcjonalnie, tzn. jest ciężkie, ale też długie, prawdopodobnie jest to uwarunkowane genetycznie. Bez względu na liczbę kilogramów, która wyświetla się na wadze, nie wprowadzaj dziecku żadnej restrykcyjnej diety. Zwłaszcza dziecku karmionemu wyłącznie piersią – nie ma możliwości, żeby je przekarmić. Dzieci mają różne temperamenty i apetyty. Jeżeli masz wątpliwości co do wagi swojego dziecka, skonsultuj się z pediatrą.

Reklama
Reklama
Reklama