Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Rozwój

Zabawki, które rosną z dzieckiem. Twoje dziekco musi je mieć!

Piłka, klocki, miś czy kredki to ważne ... pomoce naukowe. Sprawdź, jak bawi się nimi niemowlę, a jak dwu- i trzylatek.


W sklepach jest mnóstwo zabawek tak nowoczesnych, że… w zasadzie bawią się za dziecko. Szczekają, grają, jeżdżą i robią milion innych rzeczy.
Są wspaniałe, ale lepsze są te proste, które da się wykorzystywać na rózne sposoby inigdy się nie nudzą. To właśnie one najlepiej stymulują dziecięcą wyobraźnię.

Pokazuj malcowi, jak można używać zabawek, ale nie ingeruj, gdy robi to po swojemu. W końcu odwrócony „do góry nogami” bębenek naprawdę świetnie nadaje się do gotowania klockowej zupy, prawda?

Czy dziecko potrzebuje różnych zabawek?

Na początku dziecko używa wszystkich zabawek w podobny sposób: bada je na wszelkie możliwe sposoby, ogląda, ściska, przekłada z ręki do ręki, wkłada do buzi.  Tak samo traktuje piłkę, klocki i każdą inną rzecz. Mimo to potrzebuje najróżniejszych przedmiotów, bo dzięki temu gromadzi różne doświadczenia. 

– Każda zabawka jest  inna w dotyku: piłka – chłodna i gładka, pluszak – ciepły i mięciutki. Każda inaczej się  zachowuje: klocek stuka o podłogę, piłka się toczy itd.). Dzięki eksperymentom dziecko gromadzi wiedzę nie tylko o przedmiotach, ale też o świecie i prawach fizyki! – mówi dr Agnieszka Maryniak, neuropsycholog z Centrum Zdrowia Dziecka. 

Przeczytaj także: Twoje dziecko ciągle upuszcza  zabawki? Burzy zamki, które mu budujesz? Rozrabia? To dobrze. Sprawdź, dlaczego!

Z czasem dziecko uczy się używać zabawek bardziej celowo. Wie już, że i piłką, i klockiem można rzucić, ale z piłek nie da się zbudować wieży, a klocka nie można potoczyć.

Kolejny etap rozpoczyna się, gdy malec włącza do zabaw wyobraźnię (a wtedy np. klocek może być autem).

Sprawdź także: Wyobraźnia też jest ważna. 7 sposobów na rozwijanie wyobraźni dziecka.

Jak zabawki zabawki rosną wraz z dziećmi? Zajrzyj na następną stronę!

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Dzieci i zabawki
Panthermedia
Gry i zabawy
Jak bawią się dwulatki i trzylatki? Wybierz dla nich najlepsze zabawki!
Na jakie zabawki czekają dzieci? Na takie, którymi można się bawić, zapominając o całym świecie, i które wspomina się po latach. Gdy już dowiesz się, jak bawią się dwulatki trzylatki, wybór będzie zdecydowanie łatwiejszy.

Dzieci się bawią, spędzając tak niemal cały swój czas, bo... to przyjemne. Ale czy wiesz, co tak naprawdę robi dziecko absolutnie pochłonięte zabawą, zaangażowane w nią całym sobą? Wykonuje wielką pracę, używając wszystkich swoich zmysłów - przekonuje nasz ekspert, prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, pedagog z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Czego uczy się dziecko podczas zabawy? Układając klocki, staje się małym konstruktorem, rysując lub grając na instrumentach, jest artystą. Zabawa przedmiotami, które jeżdżą, pozwala dziecku lepiej orientować się w przestrzeni, a bawiąc się lalą lub misiem, odkrywa, jak funkcjonuje świat dorosłych. Właśnie w ten sposób już od urodzenia zdobywa umiejętności, które są mu niezbędne w całym życiu. – Jest wiele dowodów na to, że w trakcie zabawy dziecko intensywnie się uczy. Co więcej, uczy się tego, co na danym etapie rozwoju jest mu najbardziej potrzebne – mówi prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska. Zobacz też: Co powinien umieć dwulatek - test Jakich zabawek potrzebuje dziecko? Oczywiste jest to, że do zabawy potrzeba dziecku przedmiotów, czyli... zabawek. Bawiąc się, dziecko uczy się skupiać na nich uwagę, rozwija umiejętność panowania nad światem rzeczy. Nie jest jednak wszystko jedno, jakie one są. Zabawki powinny być dobrane do wieku dziecka – zbyt skomplikowaną zabawką dziecko się nie zainteresuje, podobnie jak zbyt prostą. Z dopasowaniem do wieku związane jest też bezpieczeństwo. Rocznemu dziecku, które ma niezwykle sprawne paluszki, nie możesz dać zabawki łatwej do samodzielnego rozkręcenia na groźne po połknięciu elementy. Dla niemowlaka zaś nie nadaje się pluszak, z którego wychodzi futerko lub odpadają mu oczka. Zabawki powinny być też na tyle nieskomplikowane, by pobudzać wyobraźnię. – Najważniejsze jest to, co dziecko może zrobić z zabawką, do czego jej użyć, a...

za dużo zabawek, bałagan w pokoju
Fotolia
Wychowanie
Gdy dziecko ma za dużo zabawek
Co zrobić, gdy dziecko ciągle jest obdarowywane zabawkami, tak że już nie ma na nie miejsca w pokoju? Jak radzić sobie z bałaganem i uczyć kilkulatka porządku? Podpowiada pedagog Agnieszka Galica.

Toniemy w powodzi zabawek, które nasza trzyletnia córeczka dostaje od rodziny i znajomych. Potykamy się o wózki, lalki, pluszaki... O tym, by sama je sprzątała, nie ma mowy. Zaczyna, ale nigdy nie kończy. Jak nauczyć Aldonkę porządku? I co zrobić, by na każdy dzwonek do drzwi nie reagowała: „Zaraz coś dostanę”? Ewa z Puław Po pierwsze, należy ograniczyć ilość zabawek przynoszonych córeczce w prezencie. Po drugie, warto już teraz uczyć dziecko porządku. Przy okazji pokaż znajomym i rodzinie dobytek córeczki i poproś, by powstrzymali się od nowych zakupów . Wkrótce Aldonka nie będzie na nie czekać. Przyjrzyj się, czym dziecko najchętniej bawi się w danym czasie i pozbądź się tych zabawek, z których wyrosła, a pozostałe spakuj do pojemnika. Jeśli mała będzie protestować, wytłumacz, że zabawki czasami muszą odpocząć. Po jakimś czasie wymień „zmęczone” zabawki na te „wypoczęte”. Ręczę, że Aldonka będzie miała z tego dużo radości. W nauce sprzątania pomoże ustalenie stałych miejsc, np. pluszaki na półeczce, klocki w szufladzie, układanki w pojemniku itd. Zobacz też: Praktyczne sposoby na bałaganiarza, czyli o obowiązkach przedszkolaka

niemowlę, zabawa
Rozwój
Nauka i zabawa
Przytulanki, klocki i lale, to nie tylko zabawki, ale i pomoce naukowe. Bo dzięki nim smyk uczy się praw fizyki, podstaw matematyki... Co jeszcze daje maluszkom beztroska zabawa?

A jak aktywność Ruch usprawnia pracę mózgu i ma dobry wpływ na rozwój intelektualny maluszka. Dzieje się tak m.in. dlatego, że stymuluje mózg do tworzenia nowych połączeń między neuronami i do ich utrwalania. Dzięki temu informacje ze zmysłów mogą szybciej docierać do mózgu, współpraca między półkulami jest sprawniejsza. B jak bębenek Muzyka i rytm sprawiają przyjemność nawet niemowlakom, a co ważne – są świetnym wprowadzeniem do nauki mowy. Najpierw włączasz dziecku karuzelkę, potem pokazujesz dzwonki, pozytywki. A na pierwsze urodziny podaruj... bębenek. Smyk bardzo się ucieszy! C jak ciastolina Bezpieczniejsza niż plastelina i łatwiejsza do usunięcia z dywanu czy włosów. Ugniatanie, rozrywanie, zlepianie masy to gimnastyka dla dłoni roczniaka. Podaruj mu jednobarwną ciastolinę. Dwulatkowi możesz dać taką z plastikowymi elementami, np. wąsami, oczami. D jak dmuchanie Połóż na dłoni piórko lub lekką piłeczkę i pokaż malcowi, jak łatwo je zdmuchnąć. Taka zabawa to doskonały wstęp do... nauki mówienia. Bo smyk dmuchając pracuje całą buzią – podobnie, jak przy wymawianiu wyrazów. Zobacz też: Zabawy dla rocznego dziecka E jak edukacyjna mata Zachęci malca do zabawy na brzuszku, a także do pierwszych prób obrotu na plecki. Zabawki ukryte w macie: lusterka, grzechotki, skuszą malca do samodzielnej zabawy. Mata edukacyjna pobudza spostrzegawczość, rozwija wyobraźnię dziecka. Półroczny maluch nie chce już spędzać zbyt wiele czasu w łóżeczku, dlatego mata jest idealnym miejscem do zabaw na podłodze. F jak flamastry Umilą każde popołudnie. Choć półtoraroczny maluch może mieć jeszcze kłopoty z utrzymaniem w rączce cienkiego flamastra, na pewno poradzi sobie z grubymi trójkątnymi pisakami przeznaczonymi specjalnie dla najmłodszych. Wybieraj te, które da się sprać z ubranka małego artysty. K jak klocki...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz