Wychowanie

Co muzyka zrobi z twoim dzieckiem?

Rodzice często marzą o tym, by ich pociecha grała na jakimś instrumencie. I słusznie, bo obcowanie z muzyką doskonale wpływa na rozwój dziecka.

Bez względu na to, jak wyobrażasz sobie przyszłość swojego dziecka (będzie chirurgiem, matematykiem, najlepszym w mieście prawnikiem?) zadbaj o to, by od najwcześniejszych lat miało kontakt z muzyką.

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

Słuch absolutny

Zdaniem naukowców z Amerykańskiego Towarzystwa Wspierania Nauki, wszystkie dzieci rodzą się ze słuchem absolutnym. Dlaczego więc umiejętność bezbłędnego rozróżniania dźwięków jest tak rzadka wśród dorosłych? Według badaczy ta cudowna zdolność z czasem zanika, bo ... dzieci  z niej nie korzystają.

Jeśli chcesz, by twoje dziecko nie straciło tego daru, zadbaj o to, by robiło z niego użytek. Pobudzaj jego mózg do pracy poprzez zabawy muzyczne, naukę śpiewu i gry na instrumencie. Jeżeli zrobisz to, gdy ma 4 - 7 lat, jest szansa, że ocalisz jego słuch absolutny i dziecko będzie mogło cieszyć się nim przez całe życie. 

Słuch absolutny przyda się dziecku nie tylko na lekcjach muzyki. Pomoże mu także w nauce języków obcych: jedynie właściciel wrażliwego muzycznie ucha jest w stanie nauczyć się mówić w obcym języku niemal jak prawdziwy native speaker, czyli bez zdradzającego obcokrajowca akcentu.

Jak sprawić, by dziecko było muzykalne?

Dziecko wychowane w domu, w którym często słucha się muzyki, nie wyrośnie na osobę pozbawioną  wrażliwości na dźwięki. Co jeszcze możesz zrobić, by było muzykalne?

  • Zadbaj o to, by muzyka towarzyszyła wam przy różnych zajęciach. Włączaj ją, gdy np. układasz z dzieckiem klocki, czytasz mu książkę, wspólnie rysujecie lub jecie obiad. Staraj się jednak, by w takich sytuacjach była tylko tłem i nie odwracała uwagi malca od wykonywanej czynności. 
  • Nie ograniczaj się do płyt z muzyką dla dzieci. Może wspólnie posłuchacie klasyki? Postaraj się, by malec miał kontakt z muzyką barokową (kompozycje Bacha, Vivaldiego, Haendla), utworami Mozarta (na świecie istnieje wiele ośrodków, które wykorzystują je w terapii dysleksji, zaburzeń mowy, a nawet autyzmu) i z muzyką relaksacyjną (pomaga się wyciszyć). Z powodzeniem możesz puszczać dziecku muzykę, której sama słuchasz. Punk rock, thrash lub death metal lepiej sobie jednak darować. Dlaczego? Takie ostre brzmienie wbrew pozorom pozbawia umysł i ciało energii.
  • Eksperymentujcie z dźwiękami. Odgadujcie odgłosy, które dobiegają np. zza okna. Kupcie albo zróbcie sobie proste instrumenty (bębenek, dzwonek, piszczałkę) i nauczcie się piosenki, w której będziecie je wykorzystywać. Zróbcie w domu występ.
  •  Śpiewaj dziecku do snu. Dzięki kołysankom wyciszysz je po dniu pełnym wrażeń i wprowadzisz w senny nastrój.  Nie wstydź się swojego głosu: większość ludzi nie docenia własnych umiejętności muzycznych. 
  • Przypomnij sobie zabawy z własnego dzieciństwa, takie jak „Stary niedźwiedź mocno śpi” czy „Chodzi lisek koło drogi”. Zabawy łączące śpiew z ruchem rozwijają poczucie rytmu.
  • Pokaż dziecku, jak się gra. Jeśli potrafisz grać na jakimś instrumencie, np. pianinie, zademonstruj malcowi, na czym to polega i pozwól mu przebierać paluszkami po klawiaturze. Kontakt z instrumentem może być dla niego inspirujący.
  • Zabierz dziecko na koncert, np. na poranek dla maluchów w filharmonii albo występ zespołów dziecięcych. Podczas spaceru zatrzymajcie się choć na chwilę przy ulicznym grajku.
  • Zwracaj uwagę na różne dźwięki, np. odgłos kościelnych dzwonów, hejnał grany z ratusza, sygnał ambulansu, straży pożarnej (różnią się!), tykanie zegara, melodyjki, jakie wygrywają telefony komórkowe, odgłos windy, zgrzyt furtki albo klakson samochodu. Sprawdźcie, komu uda się je najlepiej naśladować.

Pierwsza lekcja muzyki

„Poważną” edukację muzyczną warto zacząć, gdy dziecko jest w wieku przedszkolnym. Kilkulatek lubi śpiewać, grać i tańczyć, dlatego zapisz go na zajęcia, podczas których będzie mógł robić to pod okiem fachowca. Sprawdź oferty pobliskich domów kultury. Możesz zapisać dziecko na rytmikę, balet, do chóru albo na lekcje gry na instrumencie (ale uwaga: szkoły muzyczne są raczej nastawione na kształcenie dzieci w wieku szkolnym). Poszukaj miejsc, w których uczy się maluchy np. metodą Suzuki (specjalnie opracowana m.in. dla małych dzieci), albo zorganizuj lekcje z nauczycielem w domu. A przede wszystkim zadbaj o to, by muzyka i muzykowanie sprawiały dziekciu radość

Jakie korzyści daje muzyka?

Muzyka uspokaja lub pobudza, rozwesela albo nastraja refleksyjnie... Jednym słowem, wpływa na nasze uczucia. To jednak nie wszystko. Badania nad wpływem muzyki na organizm człowieka wciąż trwają i przynoszą nowe wyniki. Oto, co już wiadomo:

  • Muzyka może pomagać w nauce. Dźwięki o wysokiej częstotliwości (rozbrzmiewają np. w utworach Mozarta) pobudzają mózg, a rozluźniają ciało. To stan, w którym świetnie przyswaja się wiedzę.
  •  Dzieci stymulowane muzycznie lepiej się uczą. Osiągają lepsze wyniki w czytaniu, poznawaniu języków obcych i w matematyce. Są też bardziej kreatywne, twórcze.
  • Gra na instrumencie przeciwdziała dysleksji. Jest lepsza niż zajęcia wyrównawcze! Systematyczne ćwiczenie pomaga tworzyć połączenia między półkulami (dysleksja wynika z braku tych połączeń), wzmaga koncentrację (trzeba skupić się na wielu elementach). Pomaga też w terapii dyskalkulii (problemy z liczeniem) – muzyka też wymaga liczenia, bo ma rytm.
  • Maluch, który zajmuje się muzyką, jest bardziej pewny siebie. Ma wyższą samoocenę i poczucie, że wyróżnia się czymś na tle rówieśników.
  • Muzykowanie uczy radzić sobie ze stresem. Dziecko, które uczy się gry, przełamuje tremę, występując przed rodzicami lub prezentując się na lekcji przed nauczycielem.

Mamy i taty przygoda z instrumentem

Zanim zapiszesz dziecko na naukę gry na czymkolwiek, musisz zdać sobie sprawę, że będzie ona wyzwaniem także dla ciebie. Przede wszystkim wymaga systematyczności, czyli ćwiczenia w domu. Bez tego nie ma efektów. A do ćwiczeń czasem trudno zmotywować nawet najzdolniejszego malca.
Osiągnięcia dziecka w sporej mierze zależeć będą od twojego podejścia. Jeśli ty, twój mały muzyk i jego nauczyciel będziecie bawić się graniem i czerpać z tego przyjemność, jesteście na dobrej drodze do sukcesu.
Przedszkolak nie musi jeszcze poprawnie wykonywać utworów. Wielką korzyść daje mu sam kontakt z instrumentem, a nadmierne ambicje rodziców  mogą tylko zaszkodzić.

Zobacz także:
Rytmika w przedszkolu
AdobeStock
Edukacja
Rytmika w przedszkolu – co to jest, jak wygląda, czego uczy?
Rytmika w przedszkolu jest jednym z ulubionych zajęć przedszkolaków. Dzięki rytmice dzieci uczą się świadomego przeżywania muzyki – poprzez taniec, śpiew czy grę na instrumentach. Na czym polega rytmika i czy jest obowiązkowa? Jakie umiejętności rozwija u dziecka?

Rytmika w przedszkolu uczy poprzez zabawę. Właściwie poprowadzona uwrażliwia na sztukę już od najmłodszych lat, a także wspiera rozwój fizyczny i emocjonalny.  Dzięki zajęciom muzycznym dziecko rozwija umiejętności słuchowe, muzyczne, motoryczne. Zabawy rytmiczne dla dzieci uczą koncentracji, wspierają pamięć i poprawiają sprawność fizyczną. Rytmika w przedszkolu – co to jest i jak wygląda? Rytmika to metoda wychowania muzycznego wymyślona i zapoczątkowana przez Emila Jaques-Dalcroze’a. Zajęcia z rytmiki są oparte przede wszystkim na zabawach muzyczno- ruchowych, podczas których dzieci: tańczą, śpiewają, grają na instrumentach. Rytmika uczy dzieci wyczuwać i słyszeć rytm. Podczas zajęć dzieci same próbują rytmicznie grać, śpiewać i tańczyć. Zarówno muzyka, jak i taniec mają działanie terapeutyczne oraz relaksacyjne, a także pozwalają dzieciom wyrazić siebie poprzez zapoznanie się z różnymi rodzajami sztuki. Rytmika powinna zostać prowadzona w luźnej, twórczej atmosferze, bez presji, tak by każde dziecko czuło się komfortowo. Dzieci, które regularnie uczęszczają na zajęcia z muzyki czy rytmiki, są bardziej inteligentne, co niejednokrotnie potwierdzały badania naukowe. Dodatkowo rytmika poprawia zdolność do uczenia się języków obcych. Część przedszkoli i żłóbków ma nawet w swojej ofercie muzyczne zajęcia z języków obcych. Czy rytmika jest obowiązkowa? Tak. W 2017 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej (obecnie MEiN) wydało rozporządzenie, które uwzględnia rytmikę w podstawie programowej w przedszkolach . Są to zajęcia obowiązkowe i muszą zostać prowadzone w każdej grupie wiekowej. Kto może prowadzić zajęcia i ile powinna trwać rytmika? Idealnym kandydatem na nauczyciela rytmiki jest osoba, która posiada wykształcenie muzyczne i pedagogiczne – najlepiej, by...

Słuch u dziecka
Fotolia
Psychologia
Słuchaj uważnie! Najważniejsze fakty o rozwoju słuchu dziecka
Chociaż za pomocą słuchu odbieramy tylko 10 procent bodźców, to i tak dla nas jest to niezmiernie ważny zmysł. Zobacz, jak się rozwija - i jak go nie zepsuć.

Jak rozwija się słuch dziecka? Pierwsza reakcja na dźwięk pojawia się u maluszka w brzuchu mamy ok. 13. tygodnia ciąży . Słuch dziecka jest wykształcony już w 23. tygodniu ciąży, ale maleństwo nadal żyje jeszcze w świecie ciszy. Wody płodowe tłumią większość dźwięków z zewnątrz brzucha: dziecko jednak jeszcze przed narodzinami uczy się głosu mamy, melodii piosenek, których ona słucha i rytmu jej serca. Te znajome dźwięki będą uspokajać go już po narodzinach. Wbrew pozorom, całkowita cisza wcale nie jest wskazana dla niemowlęcia. dziecko od pierwszych dni życia powinno być otoczone codziennymi dźwiękami, bo różnorodne bodźce słuchowe powodują tworzenie się kolejnych połączeń nerwowych w mózgu dziecka. Dlatego, owszem, ściszaj radio przy śpiącym maluchu, ale już niekoniecznie je wyłączaj, mów półgłosem, ale nie szepcz, nie chodź wokół na paluszkach. Dziecko szybko uczy się codziennych odgłosów – szumu odkurzacza, brzęku naczyń – i słysząc tę domową muzykę, łatwo się uspokaja.  To ciekawe! W 3. miesiącu życia  dziecko przeżywa skok rozwojowy, podczas którego jego słuch znacznie się wyostrza. Od tej pory byle szelest papierka przyciągnie uwagę maluszka, a klakson za oknem może wytrącić go ze snu. Z kolei mózg 4-miesięcznego dziecka jest już na tyle rozwinięty, że umie zignorować niepotrzebne dźwięki i wyodrębnić te, na których warto się skupić.  Słyszę, więc mówię Około 6. miesiąca życia dziecko entuzjastycznie reaguje na wypowiadane do niego słowa. Choć taki maluszek raczej jeszcze nie rozumie wypowiadanych przez ciebie słów, to i tak uwielbia cię słuchać. Niemowlę słyszy nie tylko same dźwięki, ale także inne elementy mowy: czas trwania poszczególnych głosek, barwę, natężenie i wysokość głosu. Aby przykuć jego uwagę, jak najczęściej powtarzaj jego  imię ...

Cytaty o muzyce
Adobe Stock/fot. stokkete
Cytaty i przysłowia
Cytaty o muzyce, które warto poznać 
W poniższym artykule zebraliśmy cytaty o muzyce, które pokazują, czym dla różnych znanych osób jest muzyka i jak wielką ma siłę oddziaływania na człowieka. Możesz wykorzystać je na przykład jako dodatek do życzeń urodzinowych dla osoby, która kocha muzykę lub jako motto dla siebie.

Wpływ muzyki na ludzi jest ogromny. Fascynację tą dziedziną sztuki trudno opisać w prostych słowach. Cytaty o muzyce pomogą wyrazić to, co czujemy, lecz nie wiemy, w jaki sposób nazwać te uczucia. Zapoznaj się z poniższymi cytatami o muzyce, które pochodzą od znanych osób. Może znajdziesz w nich dokładnie to, czego szukasz lub staną się one dla ciebie inspiracją.  Spis treści: Cytaty o muzyce Piękne cytaty o muzyce Fajne cytaty o muzyce Cytaty o muzyce i miłości  Cytaty o muzyce Cytatów związanych z tematyką muzyczną jest wiele. Dlatego na początek zapoznaj się z najciekawszymi z nich – słowami wypowiedzianymi przez wielkich myślicieli.  „Muzyka – to początek i koniec wszelkiej mowy”. – Ryszard Wagner „Gdy zmienią się trendy muzyczne, jednocześnie zmianom ulegają fundamentalne prawa państwa”. – Platon „Muzyka wpływa na uszlachetnienie obyczajów”. – Arystoteles „Życie bez muzyki jest błędem”. – Fryderyk Nietzsche „Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów”. – Pitagoras „Życie wydaje się toczyć bez wysiłku, kiedy jestem wypełniony muzyką”. – George Eliot Piękne cytaty o muzyce Nie ma jednej definicji pięknego utworu muzycznego, bo każdemu może podobać się co innego. Ale jest wiele pięknych cytatów o muzyce, które warto znać. „Musisz wziąć głęboki oddech. I pozwól muzyce płynąć przez ciebie. Rozkoszuj się tym, pozwól sobie na podziw. Kiedy grasz, pozwól muzyce złamać serce swoim pięknem”. – Kelly White „Muzyka ma ogromne zdolności wyrażania piękna każdej kultury. Ze swej natury może sprawić, że zabrzmią wewnętrzne...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak