
Jeśli urodziłaś wcześniaka, zrób wszystko, by karmić piersią. Jeśli nie masz pokarmu, to lepiej dla dziecka będzie, jeśli dostanie pokarm innej mamy (z banku kobiecego mleka) niż mleko modyfikowane – tak twierdzą nie tylko propagatorzy karmienia piersią, ale też lekarze i Światowa Organizacja Zdrowia.
Niestety z karmieniem piersią wcześniaków i wspieraniem karmiących mam nie jest w Polsce najlepiej, o czym świadczy najnowszy raport "Opieka neonatologiczna na Mazowszu". Podobnie jest w innych regionach Polski.
Banki kobiecego mleka: pomoc dla wcześniaków
Dla wcześniaków mleko mamy jest lekiem (a ok. 30 proc. wcześniaków ma poważne problemy zdrowotne), dlatego tak ważne jest, by mama karmiła dziecko piersią, a jeśli to jest niemożliwe - żeby wcześniak dostał mleko innej mamy z banku kobiecego mleka. Do banku mogą oddawać mleko kobiety, które mają go za dużo dla swojego dziecka. Mleko jest poddawane procesowi pasteryzacji, by było bezpieczne dla innego dziecka.
Obecnie w Polsce banki kobiecego mleka istnieją już w Warszawie, Rudzie Śląskiej, Toruniu. Kolejne banki (w Warszawie i Krakowie) mają powstać w 2014 roku.
Co powinien zapewnić każdy szpital mamie wcześniaka
Nie w każdym szpitalu jednak działa bank kobiecego mleka, nie wszystkie więc wcześniaki mogą z niego korzystać. W każdym szpitalu jednak każda mama wcześniaka powinna mieć zapewnione wsparcie w karmieniu piersią.
Co powinien zapewnić szpital mamie wcześniaka?
- Dostęp do czystego sprzętu laktacyjnego
- Warunki do odciągania i przechowywania mleka
- Pisemną instrukcję dotyczącą zasad i higieny odciągania oraz transportu i przechowywania pokarmu.
- Pomoc wykwalifikowanej położnej lub doradcy laktacyjnego.
Warunkiem powodzenia karmienia piersią wcześniaków jest też pobyt mamy wraz z dzieckiem na oddziale. Ważne jest też przestrzeganie procedur zawartych w standardach okołoporodowych na oddziałach szpitalnych w zakresie umożliwienia kontaktu ,,skóra do skóry".
Przeczytaj koniecznie: Rewolucja na porodówce: nowe prawa mamy i dziecka.