Jak karmienie naturalne wpływa na zdrowie wcześniaka?
Karmienie naturalne ma kluczowe znaczenie dla zdrowia wcześniaka. Mleko mamy jest lekarstwem dla dziecka urodzonego przed terminem. Praktycznie wszystko, co może uchronić takiego maluszka przed chorobami, znajduje się w pokarmie naturalnym – mówi ekspertka ds. laktacji.
Wcześniaki, które są karmione naturalnie, lepiej się rozwijają i rzadziej chorują. Mleko mamy ma dla wcześniaka znaczenie lecznicze: w porównaniu z pokarmem kobiet rodzących w terminie, mleko mam wcześniaków posiada wyższą wartość energetyczną oraz wyższy poziom lipidów, białek, azotu, kwasów tłuszczowych oraz niektórych witamin i minerałów.
– Kluczowa jest oczywiście siara – mówi Beata Sikorska, ekspert ds. laktacji firmy Medela – Można ją podawać wcześniakowi tuż po urodzeniu: podaje się ją mu do ust, na śluzówkę.
Jak karmienie naturalne wpływa na zdrowie wcześniaka?
Wszystkie badania wykazują, że wśród wcześniaków karmionych naturalnie występuje o wiele mniejsza zachorowalność na choroby typowo wcześniacze. Naukowcy są pewni, że mleko mamy:
- zmniejsza ryzyko martwiczego zapalenia jelit (NEC) – jednej z najczęstszych chorób wcześniaczych, grożącej poważnymi powikłaniami a nawet zgonem dziecka!
- zmniejsza ryzyko sepsy i zakażeń bakteryjnych, których ryzyko w szpitalu jest bardzo duże
- przyśpiesza dojrzewanie jelit
- wpływa na prawidłowy rozwój tkanek (także mięśni i kości)
- zmniejsza ryzyko retinopatii wcześniaczej.
Czytaj także: Jak karmić piersią wcześniaka?
Co to jest NEC: martwicze zapalenie jelit?
Martwicze zapalenie jelit, w skrócie NEC (ang. necrotising enterocolitis), grozi głównie najmniejszym wcześniakom, przeważnie z masą urodzeniową poniżej 1500 g. Zachorowanie wiąże się z dużym ryzykiem dla życia i zdrowia dziecka: szacuje się, że wskaźnik śmiertelności wśród niemowląt, u których wystąpiło martwicze zapalnie jelit, wynosi ok. 25 proc.
Martwicze zapalenie jelit NEC rozwija się najczęściej w pierwszym miesiącu po porodzie. Rozwija się szybko i może wystąpić u malucha, który wydaje się prawidłowo rozwijać.
Najczęstsze objawy NEC to:
- wzdęty i tkliwy, czasami siny brzuszek,
- wymioty i obecność krwi w stolcu,
- brak aktywności motorycznej w przewodzie pokarmowym, sprzyjający zaleganiu w jelitach resztek niestrawionego pokarmu.
Wystąpienie stanu zapalnego wywołanego uszkodzeniem błony śluzowej może wywołać u malucha bradykardię, czyli spowolnienie tętna, a także zaburzenie termoregulacji i oddychania.