Pampers Wcześniak
Adobe Stock
Wcześniak

Katarzyna: „Na tym oddziale dzieją się cuda”

Narodziny wcześniaka to dla rodziców zawsze wielkie wyzwanie. Towarzyszy mu wiele emocji, często również tych trudnych. Jednak wraz z upływem czasu strach, niepewność i bezradność zamieniają się w wielką radość, że maluszek jest coraz silniejszy. I chociaż głównie śpi, rodzice już wiedzą, że jest to ich najdroższy skarb i już niedługo spędzą wiele rodzinnych chwil w domu.

W Polsce około 7% maluszków przychodzi na świat przedwcześnie, czyli przed 36. tygodniem ciąży. Noworodki te zwykle ważą poniżej 2,5 kg, jednak te najbardziej wrażliwe mogą mieć masę ciała mniejszą niż 1,5 kg, a czasami nawet poniżej 800 g. Dlatego też, aby takim kruszynkom zapewnić najlepsze warunki do rozwoju, w pierwszych tygodniach lub miesiącach życia, wcześniaki przebywają na oddziale intensywnej terapii. Otoczone są tam specjalistyczną i czułą opieką, która jest kluczowa dla szybkiego i prawidłowego rozwoju maluchów.

Jakie wspomnienia pozostają z rodzicami wcześniaków na zawsze?

Na oddziałach neonatologicznych oprócz personelu medycznego wcześniakom w rozwoju towarzyszą rodzice. To oni widzą w tych maluszkach wojowników! I chociaż ich dzieci przesypiają 97% doby, to właśnie podczas snu w ich organizmach tak wiele się dzieje. Sen umożliwia noworodkom m.in. prawidłowy rozwój mózgu, regulację temperatury i przemianę materii. Gdy wcześniaki śpi przyrasta jego masa ciała, wzmacnia się odporność oraz stabilizuje praca narządów takich jak np. serce.
Dlatego też lekarze, pielęgniarki oraz rodzice swoje działania podejmują delikatnie i czule, by te kruszynki mogły spać i stawać się silniejsze.

Jak wspominają ten czas rodzice wcześniaków?

Helenka urodziła się w 33. tygodniu ciąży. Teraz ma już 3 lata, chociaż jej początki na tym świecie nie były łatwe. Jej mama wspomina, co wydarzyło się po porodzie:

„Zderzenie z oddziałem neonatologii jest brutalne - dziecko jest malutkie, podpięte pod sprzęt medyczny i zwykle na początku nie można go dotknąć. Trudno jest wtedy opanować emocje, jednak powoli, obserwując personel medyczny, dostrzega się, że maluszek jest w dobrych rękach. Gdy widziałam jak lekarze i pielęgniarki śpiewają mojej córeczce kołysanki i mówią do niej np. podczas zmiany pieluszki, to dawało mi spokój i siłę.
Widziałam, jak z każdym dniem maluszek stawał się silniejszy, dlatego byłam przekonana, że na tym oddziale dzieją się cuda. Uspokajało mnie, że z każdym dniem było lepiej, że mogłam do niej mówić, śpiewać, opowiadać, jak minął nasz dzień, a z czasem nawet dotykać i kangurować. I że ona na to reaguje, czuje, że to my i uspokaja się, gdy przy niej jesteśmy. Później było już tylko lepiej i wyglądaliśmy dnia wypisu ze szpitala”
Katarzyna, mama Helenki. Prowadzi grupę wsparcia dla mam wcześniaków w Łodzi.

Hubert, Gabrysia i Aleksander to rodzeństwo, które także urodziło się przedwcześnie. Obecnie mają 13, 9 i 3 lata, jednak na świat przyszli w 32., 34. i 30. tygodniu ciąży. Ten czas ich mama wspomina tak:

„Urodzenie przedwcześnie wyczekiwanego maleństwa za każdym razem jest trudnym doświadczeniem. Chociaż doświadczyłam tego trzykrotnie i mogłam się domyślać, z czym to będzie związane, to zawsze było mi trudno uporać się z taką rzeczywistością. Najgorsza była bezsilność, bo w żaden sposób nie można pomóc maluszkowi i pozostaje tylko czekać…
Aby zadbać o bliskość z dziećmi, podczas odwiedzin czytaliśmy im, śpiewaliśmy, szeptaliśmy i byłam wtedy szczęśliwa, że chociaż w taki sposób możemy pomóc. Bo już wtedy wiedzieliśmy, że takie czynności, podobnie jak dotyk i kangurowanie, wpływają na dziecko kojąco i stanowią ważny element w rozwoju wcześniaczka. Oprócz tego, że mieliśmy taką wiedzę, widzieliśmy też, że te czynności sprawiały, że maluszek się uspokajał”
Dorota, mama trójki wcześniaków: Huberta, Gabrysi i Aleksandra. Prowadzi grupę wsparcia dla mam wcześniaków w Lublinie.

Rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie mogą liczyć na wsparcie Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom. Założycielka fundacji, dr Magdalena Sadecka-Makaruk także podkreśla, że ten czas jest bardzo trudny dla rodziców:

„Rodzice wcześniaków zazwyczaj czują się bardzo bezradni w sytuacji, gdy ich dzieckiem może zajmować się tylko personel medyczny. Fundacja Wcześniak, która od 17 lat pomaga rodzicom zmierzyć się z rzeczywistością przedwczesnego porodu, podpowiada wówczas, że jeżeli stan dziecka na to pozwala i lekarze wyrażą zgodę, to już samą swoją obecnością – dotykiem, słowem czy właśnie śpiewem – rodzice mają realny wpływ na leczenie i rozwój dziecka. Głos mamy i taty to jedyna rzecz, którą dziecko zna z okresu ciąży i dzięki temu czuje się bezpieczniej. To też przyśpiesza jego dojrzewanie. Mówienie do dziecka, śpiewanie czy kołysanie w rytm melodii sprzyja nawiązywaniu więzi na każdym etapie życia malucha” mówi dr Magdalena Sadecka-Makaruk, założycielka Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom.

Jak wspomóc sen maluszka i wpłynąć korzystnie na jego rozwój?

Sen umożliwia rozwój wcześniakom, który u noworodków urodzonych o czasie ma miejsce w brzuchu mamy. Dlatego ważne jest by był spokojny i ciągły, a otoczenie i wszystko co ma kontakt z kruszynką zapewniało mu komfort.
Pieluszki Pampers Preemie Protection przeznaczone są dla najmłodszych i najbardziej wrażliwych maluchów. Zapewniają odpowiednią ochronę podczas snu, gdyż są jedwabiście miękkie, a do tego można je zapiąć na całej powierzchni, bez zakłócania snu maluszka.
By jeszcze bardziej wspierać sen przedwcześnie urodzonych, zapraszamy do śpiewania wcześniakom. Wraz z niezwykłym trio artystów – rodziców stworzyliśmy kołysankę, która utuli do snu.

Pampers Wcześniak belka
materiały prasowe

Materiał powstał przy udziale marki Pampers

Pampers Pants PoRuszające Momenty fizjoterapia
Adobe Stock
Rozwój dziecka
#PoRuszająceChwile: Wsparcie rozwoju ruchowego w ograniczonej przestrzeni – to możliwe! Rozmowa z fizjoterapeutą
Siedzenie w domu nie sprzyja zajęciom ruchowym… czyżby? Jeśli uważnie zajmiemy się tematem, to może okazać się, że jest wręcz przeciwnie! O tym, jak w ograniczonej przestrzeni mieszkania wspierać rozwój ruchowy dziecka, oraz o tym, które domowe sprzęty pomagają przyspieszać rozwój, a które go hamują, mówi instruktor zajęć ruchowych dla rodziców z dziećmi i terapeuta integracji sensorycznej Katarzyna Sempolska.

Maluszek już od urodzenia każdego dnia staje się coraz bardziej aktywny. Początkowo, wzmacniając mięśnie, samodzielnie unosi główkę i przewraca się z  pleców na brzuszek. Potem uczy się obrotów, podejmuje pierwsze próby czołgania się do przodu i wokół własnej osi  i… rusza zdobywać świat! Czynności ruchowe Kiedy nasz brzdąc skończy 7-8. miesiąc życia, postępy w zakresie poruszania się widoczne są gołym okiem. Idealny rozwój ruchowy zakłada czworakowanie, siadanie i wstawanie przy niskich meblach czy ścianie – wzorce te jednak mogą się pojawiać tez w innej kolejności .Wreszcie podnosi się i około 12. miesiąca życia zaczyna... uciekać! Katarzyna Sempolska: Rozwój dziecka jest najbardziej intensywny przez pierwszy rok, półtora. Dziecko w tym czasie uczy się najważniejszych wzorców ruchowych i to właśnie wówczas one się pojawiają. Jakość wzorców będzie informować, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Rodzice, jako że najczęściej przebywają ze swoim  dzieckiem, powinni obserwować uważnie, jak maluch się rusza i w przypadku zaobserwowanie czegoś nieprawidłowego, powinni zgłosić się do pediatry lub fizjoterapeuty dziecięcego. Jeśli rozwój przebiega prawidłowo i  nie obserwujemy żadnych nieprawidłowości, warto zastanowić się, jak pomagać naszemu maluchowi – albo jak nie przeszkodzić mu w zdobywaniu kolejnych szczytów. Każdy etap rozwoju ruchowego jest ważny i rolą rodziców jest ich ani nie przyspieszać, ani dziecku nie przeszkadzać, ale jak najbardziej powinni je obserwować. Często popełnianym błędem jest np. sadzanie dziecka i obkładanie go poduszkami, żeby nie upadło – w momencie kiedy dziecko nie jest na to gotowe, takie „wspieranie” może obciążyć jego kręgosłup. Widocznie maluch nie jest jeszcze wystarczająco silny, żeby siedzieć w sposób prawidłowy, tylko robi to...

Pampers Pants PoRuszające Momenty balkon
Adobe Stock
Gry i zabawy
#PoRuszająceChwile: Piknik, podróż balonem, a może kapsuła czasu? I to (prawie) bez wychodzenia z domu!
Od czasu, kiedy wyjście z domu nie jest tak proste jak dotychczas, bardziej doceniamy nasze ogródki, tarasy, balkony, balkoniki, a nawet szeroko otwierane okna. Umożliwiają nie tylko kontakt ze świeżym powietrzem, ale dają szansę na przeżycie niezwykłych przygód! Zobaczcie...

Wiadomym jest, że nie mając ogródka, trudno biegać boso po trawie. Z kolei mieszkańcy domków jednorodzinnych stracą szansę na podziwianie świata z perspektywy 11 piętra. Ale istnieje kilka uniwersalnych rozwiązań, dostępnych dla każdego! Piknik na miarę możliwości Możecie urządzić go w cieniu sosny w swoim ogródku, na balkonie lub przy otwartym oknie. W każdej z tych sytuacji niezbędne będą te same akcesoria – kocyk, ulubiona zabawka, książka lub gra oraz kosz piknikowy! Spakujcie koniecznie wodę i ulubiony kubek lub bidon. Możecie wcześniej wspólnie przygotować ciasteczka owsiane lub inne zdrowe przekąski. Jeśli jesteście właśnie na początkowym etapie rozszerzania diety, taka „wycieczka” może wywołać dodatkowe pozytywne emocje związane z jedzeniem! Lot w nieznane Do tej zabawy potrzebna będzie wasza wyobraźnia. Ale na początek wystarczy kilka poduszek lub małe krzesełka i odpowiednia aranżacja. Balkon może stać się koszem balonu, którym polecicie w nieznane. Możecie w tym czasie przeczytać książeczkę o podróży lub po prostu opowiedzieć dziecku o własnych wyprawach lub zabytkach, które chcielibyście zobaczyć. Z lotu ptaka również! A może marzycie o podróży jeszcze dalej? Wtedy wasz balon może stać się rakietą kosmiczną. Jeśli taka stacjonarna zabawa jest na dłuższą metę męcząca dla twojego ruchliwego malucha, wykorzystajcie ją jako motyw przewodni zabawy. Możecie polecieć na pustynię i tam poczytać lub pobawić się zwierzątkami Safari, a potem przenieść się na Antarktydę albo do Włoch. PS. Drogi rodzicu – ta chwila w podróży to może być czas na wypicie choć łyka kawy w spokoju. Albo na zmianę maluchowi pieluszki. Idealnie sprawdzą się pieluchomajtki Pampers Pants, dzięki którym nie będziecie musieli nawet wysiadać z pojazdu! Trening małych rączek Oprócz atrakcyjnych zabaw ruchowych, nasz maluch potrzebuje...

Pampers Pants PoRuszające Momenty kuchnia
Adobe Stock
Gry i zabawy
#PoRuszająceChwile: Niezwykłe kuchenne zabawy czekają na ciebie i malucha!
Próbowałaś kiedyś spojrzeć na swoją kuchnię oczami dziecka? Jeśli nie, spróbuj zrobić to teraz. Kucnij i spójrz w górę – świat wygląda zupełnie inaczej, prawda? Szuflady, szafki i garnki kryją w sobie niezwykłe tajemnice…

Zabawa w dziecięcym pokoju i kąpielowe harce są cudowne. Ale umówmy się – kto z nas nie potrzebuje odmiany? Zwłaszcza gdy większość czasu i zabaw organizować musimy w domowym zaciszu. Dlatego świetnym pomysłem będzie przeniesienie się do... kuchni! Egzotyczne wyprawy po nowe smaki Jesteś mamą malucha na etapie rozszerzania diety – idealnie się składa! Oprócz tego, że masz czas i przestrzeń na prezentowanie dziecku zupełnie nowych produktów, to spędzasz sporo czasu w domu, co sprzyja kreatywności. A gdyby tak ufoludki zaatakowały Ziemię i chciały wykraść z niej wszystkie kalafiorki? Ruszcie z dzieckiem na ratunek planecie i koniecznie zjedzcie całą porcję. Czy to nie nadjeżdża przypadkiem dzielny kowboj z kwiatami brokuła? Warto je zjeść, by mieć siłę na dalsze wojaże po prerii! Jesteś mamą, więc pewnie wiedziałaś, że księżniczki w bajkach swoje piękne włosy zawdzięczają marchewce z groszkiem… Masz już pomysł na własną, kulinarną podróż ? Kuchenny artysta przy pracy Twoje dziecko lubi wszelkiego rodzaju prace plastyczne , ale muszą być wykonywane koniecznie w asyście mamy? Istnieje przyjemny i prosty sposób na zajęcie malucha z ugotowaniem mu obiadu w bonusie! W czasie, w którym ty będziesz zajęta mieszaniem czy krojeniem, twój brzdąc może przygotować dla ciebie choćby piękny fartuch! Wystarczą kredki lub flamastry odpowiednie do pisania po tkaninach . Cały zestaw małego artysty możesz bez problemu zamówić przez internet lub (jeśli masz taką chęć i umiejętności) – uszyć sama. Możesz skorzystać z tej techniki i po prostu pozwolić maluchowi tworzyć inne dzieła przy kuchennym stole. Jeśli nie dysponujesz fartuchem, może masz w szafie gładki tiszert? Pomyśl, jak fajnie będzie wrócić za jakiś czas do pracy lub wyjść z koleżankami do kawiarni w oryginalnej koszulce! Dzięki niej na pewno mniej zatęsknisz za maluchem!...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj