Pampers Wcześniak
Adobe Stock
Wcześniak

Katarzyna: „Na tym oddziale dzieją się cuda”

Narodziny wcześniaka to dla rodziców zawsze wielkie wyzwanie. Towarzyszy mu wiele emocji, często również tych trudnych. Jednak wraz z upływem czasu strach, niepewność i bezradność zamieniają się w wielką radość, że maluszek jest coraz silniejszy. I chociaż głównie śpi, rodzice już wiedzą, że jest to ich najdroższy skarb i już niedługo spędzą wiele rodzinnych chwil w domu.

W Polsce około 7% maluszków przychodzi na świat przedwcześnie, czyli przed 36. tygodniem ciąży. Noworodki te zwykle ważą poniżej 2,5 kg, jednak te najbardziej wrażliwe mogą mieć masę ciała mniejszą niż 1,5 kg, a czasami nawet poniżej 800 g. Dlatego też, aby takim kruszynkom zapewnić najlepsze warunki do rozwoju, w pierwszych tygodniach lub miesiącach życia, wcześniaki przebywają na oddziale intensywnej terapii. Otoczone są tam specjalistyczną i czułą opieką, która jest kluczowa dla szybkiego i prawidłowego rozwoju maluchów.

Jakie wspomnienia pozostają z rodzicami wcześniaków na zawsze?

Na oddziałach neonatologicznych oprócz personelu medycznego wcześniakom w rozwoju towarzyszą rodzice. To oni widzą w tych maluszkach wojowników! I chociaż ich dzieci przesypiają 97% doby, to właśnie podczas snu w ich organizmach tak wiele się dzieje. Sen umożliwia noworodkom m.in. prawidłowy rozwój mózgu, regulację temperatury i przemianę materii. Gdy wcześniaki śpi przyrasta jego masa ciała, wzmacnia się odporność oraz stabilizuje praca narządów takich jak np. serce.
Dlatego też lekarze, pielęgniarki oraz rodzice swoje działania podejmują delikatnie i czule, by te kruszynki mogły spać i stawać się silniejsze.

Jak wspominają ten czas rodzice wcześniaków?

Helenka urodziła się w 33. tygodniu ciąży. Teraz ma już 3 lata, chociaż jej początki na tym świecie nie były łatwe. Jej mama wspomina, co wydarzyło się po porodzie:

„Zderzenie z oddziałem neonatologii jest brutalne - dziecko jest malutkie, podpięte pod sprzęt medyczny i zwykle na początku nie można go dotknąć. Trudno jest wtedy opanować emocje, jednak powoli, obserwując personel medyczny, dostrzega się, że maluszek jest w dobrych rękach. Gdy widziałam jak lekarze i pielęgniarki śpiewają mojej córeczce kołysanki i mówią do niej np. podczas zmiany pieluszki, to dawało mi spokój i siłę.
Widziałam, jak z każdym dniem maluszek stawał się silniejszy, dlatego byłam przekonana, że na tym oddziale dzieją się cuda. Uspokajało mnie, że z każdym dniem było lepiej, że mogłam do niej mówić, śpiewać, opowiadać, jak minął nasz dzień, a z czasem nawet dotykać i kangurować. I że ona na to reaguje, czuje, że to my i uspokaja się, gdy przy niej jesteśmy. Później było już tylko lepiej i wyglądaliśmy dnia wypisu ze szpitala”
Katarzyna, mama Helenki. Prowadzi grupę wsparcia dla mam wcześniaków w Łodzi.

Hubert, Gabrysia i Aleksander to rodzeństwo, które także urodziło się przedwcześnie. Obecnie mają 13, 9 i 3 lata, jednak na świat przyszli w 32., 34. i 30. tygodniu ciąży. Ten czas ich mama wspomina tak:

„Urodzenie przedwcześnie wyczekiwanego maleństwa za każdym razem jest trudnym doświadczeniem. Chociaż doświadczyłam tego trzykrotnie i mogłam się domyślać, z czym to będzie związane, to zawsze było mi trudno uporać się z taką rzeczywistością. Najgorsza była bezsilność, bo w żaden sposób nie można pomóc maluszkowi i pozostaje tylko czekać…
Aby zadbać o bliskość z dziećmi, podczas odwiedzin czytaliśmy im, śpiewaliśmy, szeptaliśmy i byłam wtedy szczęśliwa, że chociaż w taki sposób możemy pomóc. Bo już wtedy wiedzieliśmy, że takie czynności, podobnie jak dotyk i kangurowanie, wpływają na dziecko kojąco i stanowią ważny element w rozwoju wcześniaczka. Oprócz tego, że mieliśmy taką wiedzę, widzieliśmy też, że te czynności sprawiały, że maluszek się uspokajał”
Dorota, mama trójki wcześniaków: Huberta, Gabrysi i Aleksandra. Prowadzi grupę wsparcia dla mam wcześniaków w Lublinie.

Rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie mogą liczyć na wsparcie Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom. Założycielka fundacji, dr Magdalena Sadecka-Makaruk także podkreśla, że ten czas jest bardzo trudny dla rodziców:

„Rodzice wcześniaków zazwyczaj czują się bardzo bezradni w sytuacji, gdy ich dzieckiem może zajmować się tylko personel medyczny. Fundacja Wcześniak, która od 17 lat pomaga rodzicom zmierzyć się z rzeczywistością przedwczesnego porodu, podpowiada wówczas, że jeżeli stan dziecka na to pozwala i lekarze wyrażą zgodę, to już samą swoją obecnością – dotykiem, słowem czy właśnie śpiewem – rodzice mają realny wpływ na leczenie i rozwój dziecka. Głos mamy i taty to jedyna rzecz, którą dziecko zna z okresu ciąży i dzięki temu czuje się bezpieczniej. To też przyśpiesza jego dojrzewanie. Mówienie do dziecka, śpiewanie czy kołysanie w rytm melodii sprzyja nawiązywaniu więzi na każdym etapie życia malucha” mówi dr Magdalena Sadecka-Makaruk, założycielka Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom.

Jak wspomóc sen maluszka i wpłynąć korzystnie na jego rozwój?

Sen umożliwia rozwój wcześniakom, który u noworodków urodzonych o czasie ma miejsce w brzuchu mamy. Dlatego ważne jest by był spokojny i ciągły, a otoczenie i wszystko co ma kontakt z kruszynką zapewniało mu komfort.
Pieluszki Pampers Preemie Protection przeznaczone są dla najmłodszych i najbardziej wrażliwych maluchów. Zapewniają odpowiednią ochronę podczas snu, gdyż są jedwabiście miękkie, a do tego można je zapiąć na całej powierzchni, bez zakłócania snu maluszka.
By jeszcze bardziej wspierać sen przedwcześnie urodzonych, zapraszamy do śpiewania wcześniakom. Wraz z niezwykłym trio artystów – rodziców stworzyliśmy kołysankę, która utuli do snu.

Pampers Wcześniak belka
materiały prasowe

Materiał powstał przy udziale marki Pampers

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Prezent dla 5-latka
Święta i uroczystości
Prezent dla 5-latka: pomysły na prezent dla pięcioletniego chłopca (sportowy, edukacyjny, tani)
Agnieszka Majchrzak
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA