
– Dzieci urodzone przedwcześnie, tak samo jak dzieci, które długo przebywają w szpitalu, potrzebują jeszcze więcej taty i mamy, z którymi mógłby w sposób biologiczny nawiązywać relacje – mówi Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta dziecięcy, specjalista terapii NDT-Bobath. – Dziecko mówi całym swoim ciałem: kolorem skóry, napięciem mięśni, tempem oddychania, wystarczy uważnie je obserwować.
To nie jest wina mamy, że urodziła przedwcześnie
– To nieprawda, że każdy wcześniak potrzebuje terapii, że będzie chory, chociaż rzeczywiście rodzą się w traumatycznych dla nich warunkach i na początku środowisko, w którym się rozwijają, jest dla nich bardzo trudne. My, specjaliści, jesteśmy jednak od tego, żeby przekonać rodziców, że to nie przez nich dziecko urodziło się za wcześnie: wiele mam się o to obwinia – tłumaczy Zawitkowski. – To czego dzieci potrzebują najbardziej to dotyk, przytulanie, swoboda ruchu.
Co się dzieje z organizmem dziecka podczas przytulania z mamą?
– Reguluje się układ hormonalny, układ krążenia, oddychania, trawienia. Te najważniejsze parametry życiowe zależą właśnie od przytulania – wyjaśnia Paweł Zawitkowski i dodaje: – Tulmy i nie wymyślajmy niestworzonych rzeczy: wcześniaki na samym początku swojego życia potrzebują przede wszystkim naszej bliskości, naszego głosu, zapachu, i przede wszystkim nas samych.


Szwedzki pediatra prof. Uwe Ewald, ze szpitala w Uppsali, zrewolucjonizował tamtejszy oddział neonatologiczny. Zarządził, by wcześniaki – nawet te ważące 700 gramów – były jak najczęściej wyciągane z inkubatorów i kangurowane przez rodziców , a nawet rodzeństwo. Okazało się, że ta metoda jest najlepsza dla dzieci. Kangurowane maluchy szybciej przybierały na wadze, były spokojniejsze, lepiej oddychały. Dzięki kontaktowi z florą bakteryjną rodzica, układ immunologiczny wcześniaków lepiej radził sobie ze szpitalnymi bakteriami. Prof. Uwe Ewald, twierdzi, że klatka piersiowa rodzica ma lepszą regulację temperatury niż inkubator. Do swoich metod pragnie przekonać innych lekarzy. Rodziców przekonywać raczej nie musi. Warto przeczytać: Kangurowanie przynosi bezcenne korzyści. Jakie? Zobacz wzruszające zdjęcie z kangurowania bliźniaków , które urodziły się przedwcześnie. Nas ta fotografia bardzo wzruszyła. (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); Forældre og Fødsel har modtaget denne pressemeddelelse: TIL PRESSENRevolutionerende/nytænkende praksis I Uppsala. B... Posted by Forældre og Fødsel on 28 maja 2015 Polecamy: „Skóra do skóry”, czyli z dzieckiem po porodzie

Co to jest gniazdko i dlaczego warto układać wcześniaka w gniazdku? Gniazdko to materac wypełniony kuleczkami styropianowymi, który pozwala na zachowanie zgięciowej pozycji ciała, zbliżonej do tej, w jakiej dziecko przebywało w macicy. Wcześniaki często mają rączki i nóżki wyprostowane: co jest nienaturalne. Dzięki korzystaniu z gniazdka, dziecko może wrócić do tego ułożenia wewnątrzmacicznego, zbliżając ręce do siebie. To z kolei pozwala na wyciszenie i uspokojenie organizmu. Gdy – będąc w takim gniazdku — dziecko kopnie czy ruszy łokciem, to trafia na opór, podobnie jak w macicy, wywołując reakcję zgięciową. Gniazdko pozwala też na układanie dziecka w różnych pozycjach: na prawym, lewym boku, na brzuchu, na plecach – oczywiście jeśli z medycznego punktu widzenia jest to możliwe. Dlaczego dla rozwoju wcześniaka ważne jest kangurowanie? Kangurowanie, czyli noszenie dziecka jak najbliżej siebie, w bliskim kontakcie skóra do skóry przyspiesza rozwój wcześniaka. Kangurowane wcześniaki szybciej przybierają na wadze i szybciej mogą opuścić szpital. Czytaj też: Kangurowanie przynosi bezcenne korzyści Ważniejsze jest kangurowanie przez mamę czy przez tatę? Dla wcześniaka ważne jest kangurowanie zarówno przez mamę, jak przez tatę. Dzięki temu, że dziecko jest kangurowane przez mamę, czuje jej bliskość, słyszy dobrze znane bicie serca mamy, czuje jej oddech, słyszy dobrze sobie znany głos. Co ciekawe: ciało mamy potrafi regulować temperaturę ciała dziecka, do jest bardzo ważne w przypadku wcześniaka. Bardzo ważne jest też kangurowanie przez ojca: naukowcy okryli, że kangurowanie wcześniaka przez tatę wpływa na lepsze przyswajanie glukozy przez organizm dziecka. A to ma wpływ na rozwój mózgu dziecka. Jak postępować z wcześniakiem po powrocie do domu? Przede wszystkim zalecam, żeby rodzice nadal układali dziecko w gniazdku. Warto...