Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wcześniak

Paweł Zawitkowski: czego potrzebuje wcześniak? – film

Najgorszą rzeczą, jaką mogą zrobić rodzice wcześniaka, to bać się jego pielęgnacji – mówi znany fizjoterapeuta, Paweł Zawitkowski. Zamiast się bać, warto uwierzyć w siebie i wsłuchać się w swoje dziecko. Zobacz film.

– Dzieci urodzone przedwcześnie, tak samo jak dzieci, które długo przebywają w szpitalu, potrzebują jeszcze więcej taty i mamy, z którymi mógłby w sposób biologiczny nawiązywać relacje – mówi Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta dziecięcy, specjalista terapii NDT-Bobath. – Dziecko mówi całym swoim ciałem: kolorem skóry, napięciem mięśni, tempem oddychania, wystarczy uważnie je obserwować.


To nie jest wina mamy, że urodziła przedwcześnie

– To nieprawda, że każdy wcześniak potrzebuje terapii, że będzie chory, chociaż rzeczywiście rodzą się w traumatycznych dla nich warunkach i na początku środowisko, w którym się rozwijają, jest dla nich bardzo trudne. My, specjaliści, jesteśmy jednak od tego, żeby przekonać rodziców, że to nie przez nich dziecko urodziło się za wcześnie: wiele mam się o to obwinia – tłumaczy Zawitkowski. – To czego dzieci potrzebują najbardziej to dotyk, przytulanie, swoboda ruchu.

Co się dzieje z organizmem dziecka podczas przytulania z mamą?

– Reguluje się układ hormonalny, układ krążenia, oddychania, trawienia. Te najważniejsze parametry życiowe zależą właśnie od przytulania – wyjaśnia Paweł Zawitkowski i dodaje: – Tulmy i nie wymyślajmy niestworzonych rzeczy: wcześniaki na samym początku swojego życia potrzebują przede wszystkim naszej bliskości, naszego głosu, zapachu, i przede wszystkim nas samych.

Red Methot
Aktualności
Zobacz wzruszające zdjęcia wcześniaków
Red Methot zrobił serię portretów maluchów, które wygrały najważniejszą bitwę - o życie.
Kangurowanie wcześniaków/ kangurowanie bliźniaków
Facebook
Wcześniak
Kangurowanie wcześniaków – kontakt z rodzicem lepszy niż inkubator
Pewien szwedzki pediatra próbuje przekonać lekarzy, by jak najczęściej wyciągali wcześniaki z inkubatorów i pozwalali im leżeć na rodzicach. Tych ostatnich do tego pomysłu nie musi namawiać.

Szwedzki pediatra prof. Uwe Ewald, ze szpitala w Uppsali, zrewolucjonizował tamtejszy oddział neonatologiczny. Zarządził, by wcześniaki – nawet te ważące 700 gramów – były jak najczęściej wyciągane z inkubatorów i kangurowane przez rodziców , a nawet rodzeństwo. Okazało się, że ta metoda jest najlepsza dla dzieci. Kangurowane maluchy szybciej przybierały na wadze, były spokojniejsze, lepiej oddychały. Dzięki kontaktowi z florą bakteryjną rodzica, układ immunologiczny wcześniaków lepiej radził sobie ze szpitalnymi bakteriami. Prof. Uwe Ewald, twierdzi, że klatka piersiowa rodzica ma lepszą regulację temperatury niż inkubator.  Do swoich metod pragnie przekonać innych lekarzy. Rodziców przekonywać raczej nie musi.  Warto przeczytać:   Kangurowanie przynosi bezcenne korzyści. Jakie? Zobacz wzruszające zdjęcie z kangurowania bliźniaków , które urodziły się przedwcześnie. Nas ta fotografia bardzo wzruszyła.    (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); Forældre og Fødsel har modtaget denne pressemeddelelse: TIL PRESSENRevolutionerende/nytænkende praksis I Uppsala. B... Posted by Forældre og Fødsel on 28 maja 2015 Polecamy:   „Skóra do skóry”, czyli z dzieckiem po porodzie

wcześniak
Fotolia
Wcześniak
Układanie w gniazdku i kangurowanie wspiera rozwój wcześniaka
Wcześniak wymaga specjalnej opieki i pielęgnacji, by miał szansę jak najlepiej się rozwijać. Warto nie tylko go kangurować, ale też układać w specjalnym gniazdku - mówi Zofia Szwiling, znana terapeutka NDT Bobath.

Co to jest gniazdko i dlaczego warto układać wcześniaka w gniazdku? Gniazdko to materac wypełniony kuleczkami styropianowymi, który pozwala na zachowanie zgięciowej pozycji ciała, zbliżonej do tej, w jakiej dziecko przebywało w macicy. Wcześniaki często mają rączki i nóżki wyprostowane: co jest nienaturalne. Dzięki korzystaniu z gniazdka, dziecko może wrócić do tego ułożenia wewnątrzmacicznego, zbliżając ręce do siebie. To z kolei pozwala na wyciszenie i uspokojenie organizmu. Gdy – będąc w takim gniazdku — dziecko kopnie czy ruszy łokciem, to trafia na opór, podobnie jak w macicy, wywołując reakcję zgięciową. Gniazdko pozwala też na układanie dziecka w różnych pozycjach: na prawym, lewym boku, na brzuchu, na plecach – oczywiście jeśli z medycznego punktu widzenia jest to możliwe. Dlaczego dla rozwoju wcześniaka ważne jest kangurowanie? Kangurowanie, czyli noszenie dziecka jak najbliżej siebie, w bliskim kontakcie skóra do skóry przyspiesza rozwój wcześniaka. Kangurowane wcześniaki szybciej przybierają na wadze i szybciej mogą opuścić szpital. Czytaj też: Kangurowanie przynosi bezcenne korzyści Ważniejsze jest kangurowanie przez mamę czy przez tatę? Dla wcześniaka ważne jest kangurowanie zarówno przez mamę, jak przez tatę. Dzięki temu, że dziecko jest kangurowane przez mamę, czuje jej bliskość, słyszy dobrze znane bicie serca mamy, czuje jej oddech, słyszy dobrze sobie znany głos. Co ciekawe: ciało mamy potrafi regulować temperaturę ciała dziecka, do jest bardzo ważne w przypadku wcześniaka. Bardzo ważne jest też kangurowanie przez ojca: naukowcy okryli, że kangurowanie wcześniaka przez tatę wpływa na lepsze przyswajanie glukozy przez organizm dziecka. A to ma wpływ na rozwój mózgu dziecka. Jak postępować z wcześniakiem po powrocie do domu? Przede wszystkim zalecam, żeby rodzice nadal układali dziecko w gniazdku. Warto...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz