Wiek korygowany – jak obliczyć wiek wcześniaka?
Jeśli dziecko jest wcześniakiem, czy powinno obliczać się dla niego wiek korygowany? Jak to zrobić i do czego te wyliczenia służą? Odpowiada neonatolog.
- Małgorzata Wódz
Moja córeczka jest wcześniakiem, słyszałam, że powinnam obliczać dla niej wiek korygowany. Jak to zrobić i do czego te wyliczenia służą? Aleksandra z Wrocławia
Ustalenie wieku korygowanego nie jest trudne. Wystarczy odjąć od wieku metrykalnego córeczki czas, którego zabrakło do wyznaczonego przez lekarza terminu porodu. Przykładowo: gdy dziecko kończy trzeci miesiąc życia, a urodziło się o miesiąc za wcześnie, jego wiek korygowany wynosi dwa miesiące. Takie obliczenia wykonuje się po to, by sprawdzać, jak przebiega rozwój dziecka.
Trudno porównywać wcześniaki z normami, które zostały stworzone dla dzieci urodzonych o czasie. Wiek korygowany wskazuje, na jakim mniej więcej etapie rozwoju, np. ruchowego, powinien być teraz wcześniak. Pojęciem tym należy posługiwać się do ok. 18. miesiąca życia dziecka.
Ewentualne rozbieżności, opóźnienia w rozwoju nie powinny być jednak źródłem zmartwienia dla rodziców. Warto o nich rozmawiać z lekarzem prowadzącym, pamiętając jednocześnie, że wszystkie dzieci, a szczególnie te, które urodziły się przed czasem, rozwijają się bardzo indywidualnie.
Czytaj więcej: Wcześniak może rozwijać się zdrowo