Śpiworek do spania dla niemowlaka przypomina kształtem kamizelkę zszytą na dole i zapinaną na suwak. Dziecko w śpiworku wystawia na zewnątrz tylko główkę i rączki, jest cały czas przykryte, nie rozkopuje się. Co ważne, śpiworka nie da się założyć sobie na główkę podczas snu. Warto kupić śpiworek zwłaszcza na pierwsze półrocze życia niemowlęcia, ale dzieci do 3. roku także z niego skorzystają.

Reklama

Spis treści:

  1. rozmiar śpiworka
  2. grubość śpiworka
  3. materiał śpiworka
  4. zapięcie śpiworka

Zalety śpiworka do spania

Śpiworek do spania to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo (dziecko nie naciągnie sobie przykrycia na twarz). Dzięki dobrze dobranemu śpiworkowi łatwiej zadbać o odpowiednio niską temperaturę w pokoju dziecka w nocy. Eksperci są zgodni, że nie powinna ona przekraczać 20 stopni C, tymczasem wielu rodzicom wydaje się, że to zbyt mało (zwłaszcza jeśli niemowlę zrzuci z siebie kołderkę podczas snu).

Największe zalety śpiworka do spania:

  • zapobiega przegrzewaniu dziecka (wystarczy zmienić śpiworek na letni, gdy robi się cieplej)
  • sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie i lepiej śpi (to zasługa ciasnego otulenia)
  • pozwala przyzwyczajać dziecko do niższej temperatury w nocy bez ryzyka przeziębienia

Jak dobrać śpiworek dla niemowlaka?

Przed zakupem śpiworka sprawdź, czym się różnią poszczególne modele. Weź pod uwagę:

Zobacz także

Rozmiar śpiworka

Śpiworek powinien być dopasowany do wzrostu dziecka. Za mały będzie krępował jego ruchy, natomiast zbyt duży nie spełni swojej funkcji. Obowiązuje tu podobna rozmiarówka jak w przypadku ubranek dla dzieci:

  • 0-6 miesięcy: najlepiej sprawdzi się śpiworek w rozmiarze 68 cm
  • 6-18 miesięcy: dziecko bez problemu zmieści się w śpiworek o rozmiarze 86 cm
  • 18-36 miesięcy: polecane są śpiworki w rozmiarze 98 cm

Grubość śpiworka

Śpiworki do spania występują w dwóch różnych wariantach – letnim i zimowym. Różnią się przede wszystkim grubością i wypełnieniem. Istnieją również śpiworki całoroczne, np. takie z odpinanymi rękawkami. Na niektórych śpiworkach znajdziesz oznaczenie TOG. Wskaźnik ten pokazuje stopień grubości materiału w odniesieniu do temperatury panującej w otoczeniu:

  • TOG 2.5: 16-19°C
  • TOG 2.0: 20-22°C
  • TOG 1.0: 23-24°C
  • TOG 0.5: +24°C

Materiał śpiworka

Wykorzystane tkaniny powinny być naturalne (najlepsza jest miękka bawełna), by umożliwić skórze dziecka swobodne oddychanie. Śpiworek trzeba prać dość często, dlatego warto wybrać taki, który podczas czyszczenia nie będzie się mechacił.

Zapięcie śpiworka

Niektóre zapinane są na suwak wszyty z przodu, inne z kolei mają zapięcie na boku. Śpiworki różnią się także zapięciem na ramionach. Ważne jest, aby śpiworek można było swobodnie rozłożyć, tak abyś mogła w łatwy sposób umieścić w nim nawet śpiącego już malucha. Dodatkowym atutem jest suwak od dołu. Dzięki temu w razie potrzeby łatwo zmienisz dziecku pieluszkę bez niepotrzebnego rozbudzania go.

Ważne! Koniecznie sprawdź, czy zamek przy szyi jest bezpiecznie schowany i nie będzie drażnił skóry i podbródka.

Letni śpiworek do spania: do łóżeczka

Większość dzieci szybko przyzwyczaja się do spania w śpiworku (i to tak bardzo, że nie chce już spać pod niczym innym). Na szczęście śpiworki dostępne są w różnych rozmiarach i nie ma problemu z tym, aby dobrać odpowiedni model. Śpiworek do łóżeczka na wiosnę i lato powinien być wykonany z przewiewnej tkaniny bawełnianej lub bambusowej (która dodatkowo jest antyalergiczna), być miękki i przyjemny w dotyku.

Śpiworek do spania letni: do wózka

Aby śpiworek nadawał się do wózka lub fotelika samochodowego, musi mieć otwory na pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa oraz suwak z przodu.

Śpiworek do spania zimowy: do łóżeczka

Na chłodne, zimowe noce wybierz dla dziecka śpiworek z tkaniny, która zapewni ciepło, ale pozwoli skórze oddychać i nie dopuści do przegrzania (np. z wysokogatunkowej bawełny, z wypełnieniem z włókna poliestrowego, wskaźnik TOG 2-2,5). Dobrym pomysłem są śpiworki z długimi rękawami albo śpiworki całoroczne - z odpinanymi rękawami, dzięki którym można dostosować okrycie do temperatury w pokoju.

Śpiworek do spania zimowy: do wózka

Na zimę wybierz inny śpiworek do spania niż ten, w którym dziecko jeździło w wózku latem. Materiał śpiworka powinien być grubszy, cieplejszy, zwróć też uwagę, by był wodoodporny i wiatroszczelny. Dobrze, jeśli będzie wyposażony w kaptur.


Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama