Reklama

Kolczyki u niemowlaka to temat, który wciąż wzbudza skrajne emocje. Istnieje zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników przekłuwania uszu u dzieci. Ci ostatni są zdania, że kolczyki dla małych dzieci to forma okrucieństwa, która niepotrzebnie naraża je na strach i ból. Przekłuwanie uszu dziecku jest uważane za bezcelowe i nie służy niczemu poza zaspakajaniem próżności rodzica. Argumenty zwolenników ograniczają się przede wszystkim do kwestii estetycznych.

Reklama

Kolczyki u niemowlaka:

Kiedy przekłuwać uszy niemowlętom?

Według niektórych matek warto przekłuć uszy w wieku niemowlęcym, bo dzięki temu dziecko nie będzie pamiętać bólu związanego z tą czynnością. Tłumaczą też, że ból podczas przekłuwania uszu nie jest większy, niż ten, podczas szczepienia. Nawet jeśli, zalety szczepienia są bezdyskusyjne, tymczasem zalety kolczyków już nie.

W których państwach przekłuwanie uszu to część tradycji?

W kulturze niektórych państw przekłuwanie uszu jest elementem tradycji. Przyjęło się tam, że każda dziewczynka tuż po narodzinach powinna nosić kolczyki. Taka tradycja panuje w niektórych państwach Ameryki Południowej czy w Hiszpanii. W wielu plemionach przekłuwa się nie tylko uszy, lecz także inne części ciała, a najczęściej usta. Co więcej, im większy jest kolczyk, tym atrakcyjność dorastającej potem kobiety wzrasta. W Polsce i wielu państwach Europy nie ma jednak takich tradycji, najczęściej to rodzice decydują o przekłuciu uszu dziecka.

Kolczyki dla noworodka. Względy estetyczne

Kolczyki dla małych dzieci, zdaniem wielu rodziców, mają je przede wszystkim zdobić. Ból, który pojawia się przy nakłuciu ucha, uważają zaś za niewielki. Tymczasem zdaniem psychologów ból, który odczuwa dziecko, jest taki sam, jak ten, który odczuwa dorosły. Zdaniem rodziców najistotniejsze jest zachowanie wszelkich zasad higieny, które zniwelują ryzyko zakażenia drobnoustrojami. Pediatrzy przypominają jednak, że przekłucie uszu niemowlętom może przyczyniać się do alergii w dorosłym życiu, a także wiąże się z licznymi infekcjami wywołanymi zakażeniem.

Dlaczego nie powinno się przekłuwać uszu niemowlakowi?

  • To naruszenie praw dziecka

Przeciwnicy przekłuwania uszu są zdania, że wszelkie nakłucia w celach innych niż zdrowotne są naruszeniem praw dziecka. Prawo do samodzielnego wyboru to jedno z praw, które obowiązują dzieci i ich opiekunów. Dziecko ma prawo samo zdecydować, czy chce mieć kolczyki. Nawet jeśli zdecyduje się na to w późniejszym czasie, np. gdy pójdzie do przedszkola i zobaczy, że koleżanki mają kolczyki, to będzie to decyzja dziecka. Rodzice mogą wtedy tę decyzję poprzeć lub nie, ale powinni uszanować, że maluch ma prawo do swojego zdania. Zdaniem przeciwników kolczyki u niemowlaka to nadużycie ze strony rodziców.

  • Przekłucie uszu niesie ze sobą ryzyko powikłań

Przekłute uszy, w których mieszczą się kolczyki, mogą ulec zakażeniu. Wtedy też zaczynają boleć i ropieć. Poza tym sam moment przekłuwania przynosi dziecku ból, którego może potem nie pamiętać, ale nie znaczy to, że go nie było. Kolejnym elementem jest to, że kolczyki u niemowlaka niosą ryzyko alergii – większość biżuterii zawiera nikiel. Ten metal bardzo często powoduje uczulenia, np. wywołuje wypryski skórne poprzez kontakt biżuterii z układem immunologicznym.

  • Kolczyki to element seksualizacji małych dziewczynek

Jak już wspomnieliśmy wyżej, kolczyki są kojarzone z kobiecością, elementem ubioru takim jak ładna sukienka, której zadaniem jest podkreślanie atutów urody. Już w starożytnych krajach, np. w Egipcie, Grecji czy Rzymie noszenie kolczyków było kojarzone z niewolnikami oraz kobietami rozwiązłymi. Przeciwnicy przekłuwania uszu są zdania, że kolczyki dla dzieci nie są dobrym pomysłem także dlatego, że niosą za sobą złe skojarzenia.

A co wy sądzicie o przekłuwaniu uszu małym dziewczynkom?

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama