ABC – jak rozmawiać z lekarzem o szczepieniach
Chcesz porozmawiać na temat szczepień z lekarzem, ale nie wiesz od czego zacząć? Podpowiada dr n. med. Justyna Tymińska, lekarz rodzinny.
Nie bój się pytać.
Masz prawo wiedzieć o działaniu szczepionek, sposobie ich produkcji, skuteczności szczepień, czy niepożądanych odczynach poszczepiennych. Źródeł wiedzy na temat szczepień jest wiele, ale warto pytać ekspertów.
Zacznij pytać lekarzy o szczepienia dość wcześnie – przed zajściem w ciążę lub będąc w ciąży. Pytaj swojego lekarza rodzinnego, ginekologa, neonatologa na oddziale.
Chcesz porozmawiać na temat szczepień z lekarzem, ale nie wiesz od czego zacząć?
Po pierwsze zastanów się, jakich dokładnie informacji potrzebujesz.
Szczepienia to temat rzeka, a czas wizyty jest ograniczony. Lekarzowi łatwiej będzie na początku odnieść się do konkretnych wątpliwości, a potem rozmowa sama się potoczy.
Dlatego zastanów się czy Twoje wątpliwości dotyczą niepożądanych odczynów poszczepiennych, czy obawiasz się konkretnej szczepionki, a może po prostu potrzebujesz pomocy przy wybraniu schematu szczepień dla Twojego dziecka w oparciu o Program Szczepień Ochronnych?
Po drugie, spisz swoje pytania na kartce.
Dzięki temu na wizycie u lekarza żadne z pytań Ci nie umknie. Swoje pytania ułóż w kolejności od najistotniejszych w Twoim przekonaniu do najmniej istotnych.
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wręczyć taką kartkę lekarzowi – łatwiej będzie mu odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości.
Po trzecie, mów otwarcie o wątpliwościach.
Nie bój się przyznać, że nie rozumiesz – masz do tego prawo. Mów otwarcie o swoich wątpliwościach i proś o ich wytłumaczenie. Lekarz, który na co dzień szczepi dzieci jest cennym źródłem wiedzy – traktuj go jak eksperta.
Po czwarte, nie oczekuj odpowiedzi na wszystkie pytania od razu.
Czasami może zabraknąć czasu by odpowiedzieć na wszystkie pytania, wtedy lekarz może odesłać Cię do wiarygodnych źródeł np. portalu Państwowego Zakładu Higieny www.szczepienia.pzh.gov.pl , czy strony www.zaszczepsiewiedza.pl.
Warto skorzystać z takich źródeł wiedzy. Oprócz odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz tam wiele innych rzetelnych i przydatnych informacji na temat szczepień.
Po piąte, dziel się z lekarzem swoimi obserwacjami dotyczącymi szczepień.
To Ty obserwujesz dziecko po szczepieniu i widzisz jak reaguje jego organizm. Warto dzielić się z lekarzem swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi zachowania dziecka po szczepieniu, dzięki temu lekarz będzie mógł wybrać najoptymalniejszy schemat szczepienia.
Masz uwagi dotyczące organizacji szczepień w placówce? Zgłoś to lekarzowi, dzięki temu będzie można dostosować punkt szczepień do potrzeb rodziców.
Pamiętaj, Ty też jesteś dla lekarza ekspertem w zakresie szczepień!
Autor: dr n. med. Justyna Tymińska
specjalista medycyny rodzinnej
Materiały źródłowe:
- European Centre for Disease Prevention and Control. Let’s talk about protection – enhancing childhood vaccination uptake. Stockholm, ECDC, 2012
- Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z 16 października 2019 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2020. Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia http:/dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2019/87/journal/5727 (dostęp: 20.04.2020)
PP-PRE-POL-0205
Materiał powstał przy współpracy z firmą Pfizer Polska