10 lat trwała walka Pediatrycznego Zespołu ds Szczepień o wprowadzenie do kalendarza szczepień bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom.
Pierwsze dzieci, które kończą 2. miesiąc życia, już dostają bezpłatne szczepionki przeciw pneumokokom. To duża zmiana, bo do tej pory za szczepienie trzeba było zapłacić. Cykl 4 szczepień (3 dawki szczepienia podstawowego plus 1 dawka przypominająca) to był koszt ponad 1000 zł.

Reklama

Zobacz: Pneumokoki: dlaczego warto szczepić?

Kto dostanie bezpłatną szczepionkę

Bezpłatną szczepionkę przeciw pneumokokom dostaną wszystkie dzieci urodzone po 31 grudnia 2016 r. - zarówno urodzone o czasie, jak wcześniaki. Rodzice dzieci urodzonych wcześniej za szczepionkę będą musieli sami zapłacić - również jeśli jest to kolejna dawka szczepionki.

Kiedy dziecko dostanie szczepionkę?

Według nowego kalendarza szczepień, dzieci dostaną 3 dawki szczepionki przeciw pneumokokom: 2 dawki szczepienia podstawowego i 1 dawkę uzupełniającą. Zdaniem ekspertów, to wystarczy. Do tej pory, jeśli szczepienia rozpoczynały się pierwszym półroczu (co zalecali eksperci), konieczne były 3 dawki szczepienia podstawowego. Ponieważ teraz wszystkie dzieci zostaną zaszczepione, wystarczą 2 dawki szczepienia podstawowego.
Pierwszą dawkę szczepionki dziecko powinno dostać pod koniec 2. miesiąca. Ponieważ na ten czas jest przewidzianych kilka szczepień, lekarz opiekujący się dzieckiem, o czasie podanie szczepionki decyduje lekarz.

Czy szczepionki przeciw pneumokokom są bezpieczne?

- Szczepionki, które są do naszej dyspozycji, to szczepionki nie tylko skuteczne, ale również o najwyższym wskaźniku bezpieczeństwa, pochodzące – wbrew zgiełkowi, który powstawał – z krajów UE i zarejestrowane w procedurze centralnej w Europejskiej Agencji Leków. To szczepionki, co do których nie trzeba mieć żadnych wątpliwości, że są skuteczne i bezpieczne. Są skuteczne przeciwko wszystkim tym szczepom Streptococcus pneumoniae, które występują w Polsce - mówi minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Zobacz także

Zobacz też: Co sądzi ekspert o preparacie, którym dzieci będą szczepione przeciw pneumokokom
Dzieci poddane obowiązkowym szczepieniom otrzymają szczepionkę PCV10 (preparat Synflorix). Chroni przeciw 10 serotypom pneumokokom. Ministerstwo kupiło także szczepionkę PCV13 (Prevenar) dla dzieci z grup ryzyka, która chroni przed 13 serotypami pneumokoków.

Reklama

Zobacz też: Kalendarz szczepień 2017 - poznaj aktualne wytyczne

Reklama
Reklama
Reklama