Szczepienia
Fotolia
Zdrowie

Kalendarz szczepień 2018! Wiemy, które szczepienia są obowiązkowe

Kalendarz szczepień obowiązkowych bardzo zmienił się w 2017 roku. Co nas czeka w 2018 roku? Poznaj terminy, kiedy powinnaś zaszczepić dziecko w 2018 roku. Które szczepionki są obowiązkowe, a które zalecane?

Dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 r. są szczepione obowiązkowo szczepionką przeciw pneumokokom – była to ważna zmiana w kalendarzu szczepień na 2017 rok. W kalendarzu szczepień 2018 nie została dodana żadna nowa szczepionka. Warto jednak pamiętać, że ostateczną decyzję co do terminów podawania poszczególnych szczepionek podejmuje lekarz opiekujący się dzieckiem. To on decyduje o liczbie i rodzaju szczepień w czasie jednej wizyty szczepiennej.

Szczepienia niemowląt w 2018 roku

W ciągu pierwszych 24. godzin po urodzeniu dziecko dostanie szczepionki przeciw:

Uwaga: dziecko może dostać szczepionkę w terminie późniejszym, ale przed wypisaniem z oddziału noworodkowego.
Zobacz także: Kiedy możesz nie zaszczepić noworodka

W 2. miesiącu życia (po ukończeniu 6. tygodnia) dziecko dostanie szczepionki przeciw:

Uwaga: dzieci z przeciwwskazaniem do szczepienia przecie krztuścowi szczepionką pełnokomórkową oraz dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży (wcześniaki), a także dzieci z masą urodzeniową poniżej 2500 g należy szczepić szczepionką z bezkomórkowym komponentem krztuśca.
Zobacz także: Czym różnią się szczepionki przeciw krztuścowi?

W 4. miesiącu (po 8. tygodniach od poprzedniego szczepienia) dziecko dostanie szczepionki przeciw:

 • błonicy, tężcowi i krztuścowi (druga dawka),
 • HiB (Haemophilus influenzae typu B (druga dawka),
 • pneumokokom (druga dawka),
 • polio (pierwsza dawka).

Zobacz także: Jakie szczepionki przeciw pneumokokom w 2018 dostaną dzieci?

W 5-6. miesiącu (po 8. tygodniach od poprzedniego szczepienia) dziecko dostanie szczepionki przeciw:

 • błonicy, teżcowi i krztuścowi (trzecia dawka),
 • HiB (Haemophilus influenzae typu B (trzecia dawka),
 • polio (druga dawka).

W 7. miesiącu dziecko dostanie szczepionkę przeciw:

 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (trzecia dawka).

Szczepienia dzieci w 2. roku życia

W 2. roku życia szczepień jest znacznie mniej.
W 13-15. miesiącu dziecko dostanie szczepionki przeciw:

 • odrze, śwince, różyczce (szczepienie podstawowe),
 • pneumokokom (trzecia dawka)

Uwaga: Przebycie odry, świnki czy różyczki nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia.
W 16-18. miesiącu dziecko dostanie szczepionki przeciw:

 • błonicy, teżcowi i krztuścowi (czwarta dawka),
 • polio (trzecia dawka),
 • HiB (Haemophilus influenzae typu B (czwarta dawka).

Szczepienia przedszkolaków w 2018 r.

W wieku przedszkolnym szczepień obowiązkowych jest niewiele.
W 6. roku życia dziecko dostanie szczepionki przeciw:

 • błonicy, tężcowi i krztuścowi (pierwsza dawka szczepienia przypominającego),
 • polio (szczepienie przypominające).

Widziałaś już nasze konkursy? Sprawdź, jakie świetne nagrody możesz wygrać dla siebie lub dla dziecka!

Szczepienia dodatkowe 2018 (zalecane)

Dla dzieci zaleca się też szczepienia dodatkowe (rodzice muszą za nie zapłacić). W zależności od wieku dziecka i stopnia zagrożenia określonymi chorobami są to szczepionki przeciw:

 • rotawirusom,
 • meningokokom,
 • ospie wietrznej,
 • kleszczowemu zapaleniu mózgu,
 • grypie.

Za szczepionki zalecane rodzice muszą zapłacić (chyba że dziecko jest z grupy ryzyka). Taką grupą ryzyka w przypadku szczepienia przeciw ospie wietrznej jest np. przebywanie dziecka w żłobku lub klubiku dziecięcym - dla tych dzieci jest to szczepionka bezpłatna.
Zobacz także: Kalendarz szczepień od 0 do 18 lat

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

kalendarz szczepień, 2. rok życia
Panthermedia
Zdrowie
Kalendarz szczepień na 2. rok życia
W drugim roku życia również czekają Twojego malucha szczepienia. Zobacz jakie.

  Wiek Szczepienie obowiązkowe przeciw Uwagi 13-14 miesiąc życia ODRZE, ŚWINCE, RÓŻYCZCE - podskórnie żywą szczepionką skojarzoną (pierwsza dawka) Podawane w wywiadzie przebycie zachorowania na odrę, świnkę lub różyczkę nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia, należy ją podać po upływie nie wcześniej niż po 4 tygodniach od wyzdrowienia. 16-18 miesiąc życia BŁONICY, TĘŻCOWI, KRZTUŚCOWI (czwarta dawka) - podskórnie lub domięśniowo szczepionę DTP Czwarta dawka, uzupełniająca szczepienia podstawowego DTP i trzecia dawka uzupełniająca szczepienia podstawowego przeciw polio. Dzieci z przeciwwskazaniami do podania preparatu zawierającego komórkowy komponent krztuśca, które w pierwszym roku życia otrzymały trzy dawki DTaP, należy zaszczepić domięśniowo czwartą dawkę DTaP.   POLIOMYELITIS - podskórnie lub domięśniowo szczepionką inaktywowaną IPV poliwalentną (1,2,3 typ wirusa)- (trzecia dawka).     zakażeniom HAEMOPHILUS INFLUENZAE typu b - domięśniowo lub podskórnie Czwarta dawka, uzupełniająca szczepienia podstawowego przeciw HAEMOPHILUS INFLUENZAE typu b.     Informacje uzupełniające: A. SZCZEPIENIA PRZECIW ODRZE, ŚWINCE I RÓŻYCZCE 1. Szczepienie podstawowe skojarzoną szczepionką potrójną przeciw odrze, śwince i różyczce należy podać w 13-14 miesiącu życia. B. SZCZEPIENIA PRZECIW POLIOMYELITIS 1. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Komitetu Certyfikacji Eradykacji Poliomyelitis, w celu wyeliminowania zachorowań towarzyszących szczepieniom, wprowadzono dla wszystkich niemowląt szczepionkę zabitą (IPV) jako pierwsze dwie dawki szczepienia. I dawkę podaje się podskórnie lub domięśniowo na przełomie 3 i 4 miesiąca życia (po 6 tygodniach od szczepienia poprzedniego) jednocześnie z drugą...

Frycz ostro o antyszczepionkowcach
screen/Instagram tojafrycz
Aktualności
Znana aktorka ostro do antyszczpionkowców: gadacie jak potłuczeni
Jest świeżo upieczoną mamą 7-tygodniowej córeczki i jak każda z nas chucha na zdrowie malucha. Właśnie zaszczepiła dziecko i przy okazji powiedziała co myśli o antyszczepionkowcach. Słusznie?

Olga Frycz pod koniec września urodziła swoje pierwsze dziecko, córeczkę Helenę. Na koncie na Instagramie chętnie zamieszcza wpisy i zdjęcia pokazujące swoje macierzyństwo . Nie zawsze zbiera za to przychylne komentarze. Tym razem także. Dziecko zaszczepione „Chata posprzątana, maile odpisane, obiad zjedzony, psy wysikane, dziecko zaszczepione !!! i słodko śpi”- opisała swój czwartkowy dzień. Następnie dodała, że usuwa z komentarzy na swoim profilu komentarze od „członków sekty antyszczepionkowców”, bo nie chce mieć „śmietniska”. „Usuwam komentarze od członków sekty ANTYSZCZEPIONKOWCÓW bo piszecie farmazony i gadacie jak potłuczeni” - napisała. „ Jesteście fanatykami a ja się fanatyzmu boję w każdej dziedzinie i pod każdą postacią” - stwierdziła. „To nie fanatyzm, to tak zwane matolstwo” Wpis spotkał się ze sporym odzewem, głównie popierającym stanowisko aktorki. „Dobrze mówisz” - napisała jedna z internautek. „To nie fanatyzm. To brak edukacji. Tak zwane MATOLSTWO” - uznała druga. - Ja też dziecko szczepię i nawet do głowy mi nie przyszłoby tego nie robić. Szczepienie to „normalka” - podkreśliła inna kobieta. - Nigdy, jako świadoma matka, dla której najważniejsze jest zdrowie i dobro jej dziecka, nie narażałabym go na konsekwencje, jakie niesie NIESZCZEPIENiE dziecka! - dodała z kolei inna mama. Pojawił się także głos przeciwny. - Bez przesady. Prawie w całej Europie ludzie mają wybór w kwestii szczepień. I nie ma co oczerniać ludzi  - napisała jedna z kobiet. Inna mama opisała także jak sobie radzi z rzekomym odczynem poszczepiennym. - Moja córka ma 3-latka. Była szczepiona na podstawowe i dodatkowo na pneumokoki (jeszcze wtedy płatne niestety). Przy szczepieniu popłakała i tyle. Raz mi tylko...

dodatkowe punkty do przedszkoli za szczepienie
AdobeStock
Aktualności
Zaszczepione dziecko łatwiej dostanie się do przedszkola?
Maluch miałby za to dodatkowe punkty podczas przyjmowania do przedszkola. To odpowiedź na wrastającą w Polsce liczbę nieszczepionych dzieci z chorobami zakaźnymi i powikłaniami po nich.

Trwa zbieranie podpisów pod projektem ustawy, która umożliwi samorządom przyznawanie zaszczepionym dzieciom dodatkowych punktów w trakcie rekrutacji do przedszkoli i żłobków. Tama dla antyszczepionkowców Autorami projektu ustawy wprowadzające szczepienia jako punktowane kryterium przy rekrutacji do przedszkoli i żłobków są dwaj wrocławscy społecznicy - aktywista Rober Wagner oraz prawnik Marcin Kostka. Chodzi o to, aby samorządy mogły przyznawać takim dzieciom dodatkowe punkty za fakt posiadania obowiązkowych szczepień. Kilka lat temu podobna inicjatywa urodziła się w Częstochowie. Niestety Naczelny Sąd Administracyjny orzekł wówczas, że obecne prawo na to nie pozwala. 40 tys. zachorowań na odrę  Ale zmieniły się realia i problem powrotu, na skutek nieszczepienia ludności takich chorób zakaźnych jak odra czy krztusiec, stał się bardzo niepokojącym faktem. - Dziś na świecie mamy ponad 40 tys. zachorowań na odrę , a to tylko jedna z chorób. Wolimy zapobiegać, niż później leczyć" – powiedział Robert Wagner.   Obecnie dziecko jest przyznawane do przedszkola według kryterium m.in. miejsce zamieszkania, liczba rodzeństwa czy faktu posiadania niepełnosprawnego dziecka w rodzinie. Chodzi o to, aby wykonanie szczepień obowiązkowych było dodatkowym kryterium przy naborze. Projekt ustawy przewiduje jednak, że w przypadku dziecka niezaszczepionego z powodów zdrowotnych, takie kryterium byłoby wyłączone. Problem nieszczepienia dzieci przybiera na sile w całej Europie. Notuje się taką skalę zachorowań na choroby zakaźne, że lekarze nie wahają się użyć słowa epidemia. Włochy już tak mają Tak jest na przykład we Włoszech. Szacuje się, że ponad pół miliona dzieci w tym kraju nie ma obowiązkowych szczepień. W związku z tym w od marca wszystkie włoskie dzieci zapisywane do żłobków i przedszkoli muszą być zaszczepione...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz