6 rzeczy, których nie wolno robić, gdy niemowlę choruje
Twój maluszek zachorował, a ty zaczynasz nieświadomie podejmować decyzje, które zamiast pomagać w chorobie dziecka, szkodzą mu. Sprawdź, czego nie robić, gdy niemowlę jest chore.
Jeśli twoje dziecko zaczyna zachowywać się inaczej niż zwykle, jest marudne, płaczliwe, mało aktywne, odmawia jedzenia, albo zauważyłaś u niego inne zachowania niż zazwyczaj, to może być początek choroby. Nie panikuj, tylko zacznij działać z głową, ponieważ tylko opanowanie i spokój pomogą ci podjąć stosowne kroki, żeby pomóc maluchowi.
Zwłaszcza przy pierwszym dziecku dajemy się ponieść emocjom i popełniamy najczęstsze błędy, które nie pomagają, a wręcz szkodzą maluszkowi.
Poznaj najczęstsze błędy, które popełniamy, gdy niemowlę zachoruje:
Błąd 1: Obniżanie gorączki
Gdy tylko zauważysz u dziecka podwyższoną temperaturę, od razu sięgasz po preparat na jej obniżenie? STOP!
Podwyższona temperatura ciała, w przypadku, gdy zaatakuje wirus jest przejawem naturalnej samoobrony organizmu. Przyspiesza się wtedy przemiana materii, co pobudza tworzenie przeciwciał walczących z wirusami. Gorączka powoduje, że tworzą się niekorzystne warunki dla istnienia i rozwoju wirusów. Idealna temperatura dla wirusów to około 37ºC, a wyższa je uszkadza. Dlatego, czy na pewno warto obniżać temperaturę, jeśli nie jest zbyt wysoka?
Kiedy trzeba obniżać gorączkę u niemowlaka?
U niemowlaka możemy spokojnie czekać do temperatury 38ºC, później, należy go obserwować, a jak temperatura sięgnie 38,5ºC należy już podać preparat przeciwgorączkowy.
Jakie są naturalne sposoby obniżania gorączki u dziecka?
- kąpiel; temperatura wody powinna być taka jak zawsze, tylko należy potrzymać malucha trochę dłużej i nie dolewać ciepłej wody
- okłady z wody o temperaturze pokojowej; okłady przykładamy na czoło, ręce - od nadgarstka od ramienia.
Ważne: Dziecka z gorączką nie powinnaś ubierać zbyt ciepło, bo może to prowadzić do przegrzania, ponieważ duża ilość warstw blokuje odprowadzanie ciepła z organizmu. Natomiast pamiętaj, żeby w trakcie spadku temeratury, gdy dziecko się poci często zmieniać mokrą bieliznę.
Zobacz także
Polecamy: Gorączka u niemowlaka: Kiedy zbijać, jak obniżać
Błąd 2: Namawianie do jedzenia
W trakcie choroby dziecko często odmawia jedzenia. Jest to naturalna obrona organizmu, żeby nie tracić energii na procesy jedzenia, trawienia i przyswajania. Dlatego nie zmuszajmy maluszka na siłę do jedzenia. Idealnym rozwiązaniem jest, gdy niemowlę jest karmione piersią, bo zazwyczaj nigdy nie odmawia piersi mamy, przy której dodatkowo uspokaja się i wycisza.
Ważne: Pamiętajmy w trakcie choroby dawać maluszkowi dużo pić, żeby nie doprowadzić do odwodnienia.
Błąd 3: Brak wietrzenia pomieszczeń
Panuje przekonanie, że gdy dziecko choruje, to rodzice nie otwierają okna, bo zawieje malucha i bardziej się ono rozchoruje. Oczywiście można, a nawet trzeba wywietrzyć pomieszczenie, w którym przebywa chore dziecko, ale z głową! Można wynieść maluszka do innego pokoju, i wtedy otworzyć szeroko okno. Świeże powietrze ułatwia oddychanie, zmniejsza kaszel, chroni przed przegrzaniem.
Błąd 4: Nieprzestrzeganie higieny
Zauważyłaś, że gdy twój maluszek choruje rezygnujesz z codziennych kąpieli? Oczywiście możesz kąpać niemowlaka co drugi dzień, ale jeżeli jest zabrudzony, bo często wymiotuje, albo ma biegunkę, to warto go umyć, albo chociażby podmyć pupę wodą z mydłem. Taka kąpiel może malucha zrelaksować, zapomnieć o chorobie, jeśli uwielbia zabawy w wodzie, oraz zmniejszyć gorączkę.
Błąd 5: Podawanie leków na własną rękę
Zawsze powinnaś skonsultować się z lekarzem, jeśli sięgasz po leki dla dziecka. Wyjątek stanowią leki przeciwgorączkowe, ale wtedy koniecznie czytaj ulotkę, ponieważ do określonej wagi dziecka jest dobierana odpowiednia dawka leku.
Błąd 6: Nieprawidłowe zachowanie, gdy dziecko wymiotuje
Gdy dziecko zwymiotuje, rodzice od razu podają coś do picia, chcąc uzupełnić płyny. I tutaj niespodzianka, bo dziecko wymiotuje po raz kolejny. Co powinnaś robić? Odczekać przynajmniej pół godziny i podać jedną łyżeczkę letniego płynu. Jeśli nic nie będzie się działo, możesz podawać powoli większe ilości.
Zobacz także: 10 objawów, których nie możesz przeoczyć: idź do lekarza!