
O wysokiej gorączce u dzieci mówimy w przypadku temperatury przekraczającej 39 st. C, gorączka u dziecka to temperatura ciała powyżej 38,5ºC. Temperatura między 37-38ºC to stan podgorączkowy, a kiedy wysoka gorączka u dziecka sięga aż 40ºC, należy niezwłocznie wezwać pogotowie!
Spis treści:
- Wysoka gorączka bez innych objawów - częste przyczyny
- Wysoka gorączka i ból brzucha bądź biegunka u dziecka
- Jak mierzyć temperaturę u dziecka?
- Kiedy obniżać gorączkę u dziecka?
- Jaki lek na gorączkę u dziecka?
- Jak podawać leki przeciw gorączce?
- Czy można łączyć leki?
- Inne metody obniżania gorączki u dziecka
- Wysoka gorączka u dziecka - kiedy do szpitala?
- Drgawki gorączkowe u dziecka
Wysoka gorączka bez innych objawów - częste przyczyny
Gorączka u dziecka nie zawsze świadczy o chorobie, zwłaszcza jeśli nie towarzyszą jej żadne inne objawy. Przyczyną gorączki mogą być:
- silne zmęczenie (np. po kinderbalu),
- przegrzanie (często zdarza się to niemowlętom)
- emocjonujące wydarzenia (np. dziecko zostało pierwszy raz z nianią).
Gorączka zdarza się też przy ząbkowaniu, ale nie jest to uważane za objaw wyrzynania się zębów i może świadczyć o rozwijającej się infekcji.
Wysoka gorączka i ból brzucha lub biegunka u dziecka
Przyczyną wysokiej gorączki u dziecka połączonej z bólem brzuszka może być grypa żołądkowa lub zatrucie pokarmowe. Podobne objawy występują także przy zaparciach, niestrawności, a także w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego.
Należy więc czujnie monitorować sytuację, kiedy wysokiej gorączce u dziecka towarzyszą bóle brzucha bądź biegunki.
Jak mierzyć temperaturę u dziecka?
Odczytując wynik z termometru elektronicznego, powinnaś uwzględnić błąd pomiaru (od 0,1 do 0,3ºC), a od wyniku pomiaru w pupie trzeba odjąć pół stopnia. Temperaturę możesz zmierzyć:
- w ustach. U niemowlaka przyda się termometr w smoczku. Nie podawaj wcześniej dziecku ciepłych i zimnych napojów, bo mogą zafałszować wynik. Pomiar: 2-3 minuty;
- w uchu. Do uszka delikatnie wsuń końcówkę termometru elektronicznego. Używaj jednorazowej nakładki lub termometru do ucha. Pomiar: około 1 minuty;
- w pupie. Końcówkę termometru posmaruj wazeliną, włóż do pupy dziecka (nie głębiej niż 2 cm), unosząc lekko termometr. Pomiar: 1-2 min.
- bezdotykowo. Termometry na podczerwień są obecnie stosowane najczęściej, zwłaszcza jeśli mierzy się temperaturę u wielu osób naraz. Zapobiega to przenoszeniu się bakterii i wirusów. Jest to również najszybsza metoda mierzenia gorączki. Przed pomiarem upewnij się, że czoło dziecka nie jest mokre ani spocone, a następnie zbliż termometr do środka czoła dziecka na odległość ok. 5 cm. Pomiar: kilka sekund.
Kiedy obniżać gorączkę u dziecka?
Nie podawaj dziecku środków przeciwgorączkowych, kiedy tylko termometr wskaże temperaturę większą niż 36,6ºC. Obniż temperaturę dziecka dopiero wtedy, kiedy wyjątkowo silnie wpłynie na jego samopoczucie. To ważne jednak, by nie bagatelizować wysokiej gorączki, ponieważ może prowadzić do poważnych powikłań, m.in.:
- odwodnienia,
- drgawek gorączkowych,
- niewydolności układu krążenia,
- obciążenia nerek,
- zaburzeń pracy układu nerwowego,
- udaru cieplnego.
Jaki lek na gorączkę u dziecka?
Nie bój się podać dziecku leku przeciwgorączkowego. Na wszelki wypadek powinnaś mieć go zawsze w domowej apteczce. Możesz podać dziecku:
- paracetamol (np. Panadol, Apap, Paracetamol, Calpol) - jest bezpieczny już u najmłodszych dzieci, które nie skończyły 3. miesiąca życia
- ibuprofen (np. Ibufen, Ibum, Nurofen) - można go stosować u starszych dzieci (powyżej 3. miesiąca życia)
Wkrótce sama się przekonasz, na który preparat twoje dziecko szybciej reaguje obniżoną temperaturą. Czasami zdarza się, że dziecko wymiotuje po leku przeciwgorączkowym. Pamiętaj, że ważne jest jednorazowe dawkowanie leku i nieprzekraczanie dawek dobowych.
Jak podawać leki przeciw gorączce?
Dawkowanie leku przeciwgorączkowego zależy od rodzaju leku, który podajesz dziecku
- paracetamol można podawać co 4 godziny,
- ibuprofen jest też lekiem przeciwzapalnym i wymaga dłuższych odstępów między dawkami. Podawaj go co 7-8 godzin.
Nie czekaj, aż temperatura ciała dziecka znowu wzrośnie, tylko zachowuj odpowiednie odstępy czasu między kolejnymi dawkami. Zapobiegniesz w ten sposób nawrotom wysokiej gorączki, którą może być trudno obniżyć.

Gorączka u dziecka łatwo wyprowadza nas z równowagi, a w tej gorączkowej (nomen omen) panice możemy sięgać po najdziwniejsze pomysły. Tymczasem niektóre zabiegi mogą nasilić kłopoty gorączkującego dziecka! Sprawdź więc, czego nie robić , gdy u dziecka pojawi się gorączka. 1. Nie wkładaj do zimnej kąpieli Nagła zmiana temperatury może wywołać szok organizmu i drgawki gorączkowe . Jeżeli gorączka nie mija po godzinie od podania leków przeciwgorączkowych, możesz włożyć dziecko do wody, ale o temperaturze takiej samej jak jego ciało. Kiedy będzie się powoli ochładzać, jednocześnie łagodnie ochłodzi gorączkujące niemowlę. 2. Nie podawaj napotnych herbatek Herbatki napotne, np. herbatka z malin czy lipy mogą pomóc dziecku, kiedy gorączka jest niewielka. Jeżeli jednak temperatura przekracza 38 0 C, picie ziołowych naparów może jeszcze ją zwiększyć (sprawdź, jak mierzyć dziecku temperaturę ). 3. Nie wychodź z dzieckiem na spacer Gorączkujące niemowlę jest osłabione i bardziej niż zwykle podatne na zarazki. Nawet jeśli na dworze jest taka sama temperatura jak w domu, ruch powietrza może ochładzać za szybko ciało dziecka. Nie wychodź z dzieckiem nawet po obniżeniu mu gorączki – zwykle lek sprawia, że dziecko się poci, a wtedy byle wietrzyk wystarczy, by zmarzło. 4. Nie otulaj za ciepło! Nie słuchaj intuicji: otulanie rozpalonego dziecka, „aby się wypocił” nie pomoże mu, za to może doprowadzić do wzrostu temperatury. Dziecko z gorączką powinno być ubrane w lekkie, przewiewne śpioszki, najlepiej z naturalnych materiałów. Jeśli ubranko się przepoci, koniecznie je zmień. Uwaga: gorączka bez dodatkowych objawów (kataru, kaszlu, bólu ucha itd) może być symptomem zakażenia układu moczowego – tę infekcję trzeba leczyć antybiotykami. 5. Nie kombinuj z dawką leku Jeżeli lekarz ustali dawkowanie leku...

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'zZBF1u_2.R_amLYuQpY7JvUIDmYpA8LwP_1JC3ckT0X.P7', 'spcoepmmhw', 'iovpqsaeeikvhtnsrpunpbhtpyne']); Martwisz się, że twoja tryskająca energią pociecha stała się nagle apatyczna? W dodatku ma rozpalone czoło? Spokojnie – gorączka to znak, że organizm dziecka walczy z infekcją. Jednak bardzo wysoka temperatura, która w dodatku utrzymuje się zbyt długi czas, może być niebezpieczna. Dowiedz się, czym ją zbić, a także jak nie dać się kryzysowi, który przychodzi w najmniej oczekiwanym momencie. Gorączka – jak ją obniżyć i kiedy? O gorączce mówimy wtedy, kiedy temperatura ciała wynosi powyżej 38,5°C. Gdy termometr wskazuje 37-38°C – wtedy mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. Natomiast o wysokiej gorączce u dzieci mówimy w przypadku temperatury przekraczającej 39°C. Może ona powodować u niemowlęcia: dreszcze, bóle mięśni, uczucie ogólnego rozbicia, odwodnienie, drgawki gorączkowe. Dlatego trzeba ją szybko obniżyć. Sposobów na to jest wiele. Kąpiele w zimnej wodzie, okłady z lodem i wietrzenie pomieszczenia – metody te często są stosowane do zbijania gorączki. Nie są one jednak skuteczne, a wręcz mogą stanowić niebezpieczeństwo. Dlaczego? Takie zabiegi przynoszą krótkotrwałe efekty, za to mogą wywołać u dziecka dreszcze i szok termiczny. Zamiast trzymać malucha w chłodnej wodzie, lepiej od razu podać mu odpowiednie leki , które uderzą w źródło problemu – zbiją wysoką gorączkę bez narażania dziecka na niepotrzebny stres. Ewentualnie możesz wykąpać maluszka w wodzie zaledwie o 1 stopień chłodniejszej niż jego temperatura ciała . Nie niższej! Strażnicy dobrego samopoczucia dziecka W trakcie walki z gorączką najczęściej sięgamy po leki,...

Gorączka to zwiększenie temperatury ciała, które pojawia się, gdy organizm próbuje się bronić m.in. przed atakiem bakterii, wirusów. O gorączce mówimy wtedy, gdy termometr wskazuje temperaturę powyżej 38°C. Gorączka czy stan podgorączkowy? Jeśli dziecko ma temperaturę 37,5-38 stopni C to znaczy, że ma stan podgorączkowy. Jeśli dziecko ma temperaturę wyższą niż 38 stopni C, to znaczy, że dziecko ma gorączkę. Pamiętaj jednak, że jeśli mierzysz dziecku temperaturę w pupie lub w uchu, to od pomiaru odejmij 0,5 stopnia C. Jeśli temperatura ciała niemowlęcia (zmierzona w pupie lub uchu) wynosi 38 stopni C, to znaczy, że dziecko ma naprawdę 37,5 stopnia C. Przyczyny gorączki u dziecka Gorączka pojawia się jako objaw obronnej reakcji organizmu na stan chorobowy. Organizm podwyższa swoją temperaturę, bo w takich warunkach zwiększa się skuteczność mechanizmów obronnych organizmu m.in. wytwarzanie przeciwciał. Dlatego tak ważne jest, by nie podawać leków przeciwgorączkowych zbyt wcześnie. Stan gorączkowy może być spowodowany: infekcją bakteryjną, infekcją wirusową, pasożytami, choroba autoimmunologiczną, reakcją alergiczną, odczynem zapalnym, nowotworem. Jaki lek na gorączkę u dziecka? Na wszelki wypadek w domowej apteczce zawsze powinnas miec lek na zbicie gorączki . Możesz podać dziecku: paracetamol (np. Panadol, Apap, Paracetamol, Calpol) - jest bezpieczny już u najmłodszych dzieci; ibuprofen (np. Ibufen, Ibum, Nurofen) - można go stosować u starszych dzieci (powyżej 3. miesiąca życia). Uwaga! Nie podawaj dziecku pyralginy, aspiryny i polopiryny! Lek można podać w formie syropu lub czopka. Bardzo ważne jest dawkowanie, które zależy od wagi dziecka, a nie jego wieku (niezbędne informacje znajdziesz na opakowaniu leku). Istotne jest także nieprzekraczanie dziennej dawki leku. Warto wspomóc się dodatkowo ...