Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wysoka gorączka u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Wysoka gorączka u dziecka – przyczyny, co zrobić, jak zbić wysoką gorączkę?

Wysoka gorączka u dziecka może być efektem przegrzania lub silnego zmęczenia, nie należy jej jednak bagatelizować. Dowiedz się, kiedy obniżać temperaturę i jakie leki podawać dziecku, które ma wysoką gorączkę.

O wysokiej gorączce u dzieci mówimy w przypadku temperatury przekraczającej 39°C, gorączka u dziecka to temperatura ciała powyżej 38,5°C. Temperatura między 37-38°C to stan podgorączkowy, a kiedy wysoka gorączka u dziecka sięga aż 40°C, należy niezwłocznie wezwać pogotowie!

Spis treści:

 1. Wysoka gorączka bez innych objawów – częste przyczyny
 2. Wysoka gorączka i ból brzucha bądź biegunka u dziecka
 3. Jak mierzyć temperaturę u dziecka?
 4. Kiedy obniżać gorączkę u dziecka?
 5. Jaki lek na gorączkę u dziecka?
 6. Jak podawać leki przeciw gorączce?
 7. Czy można łączyć leki?
 8. Inne metody obniżania gorączki u dziecka
 9. Wysoka gorączka u dziecka – kiedy do szpitala?
 10. Drgawki gorączkowe u dziecka

Jak mierzyć temperaturę dziecku: przez te 3 błędy wynik jest fałszywy!

Wysoka gorączka bez innych objawów – częste przyczyny

Gorączka u dziecka nie zawsze świadczy o chorobie, zwłaszcza jeśli nie towarzyszą jej żadne inne objawy.  Przyczyną wysokiej gorączki mogą być:

 • silne zmęczenie (np. po kinderbalu),
 • przegrzanie (często zdarza się to niemowlętom),
 • emocjonujące wydarzenia (np. dziecko zostało pierwszy raz z nianią).
Gorączka zdarza się też przy ząbkowaniu, ale nie jest to uważane za objaw wyrzynania się zębów i może świadczyć o rozwijającej się infekcji.

Wysoka gorączka i ból brzucha lub biegunka u dziecka

Przyczyną wysokiej gorączki u dziecka połączonej z bólem brzuszka mogą być grypa żołądkowa lub zatrucie pokarmowe. Podobne objawy występują także przy zaparciach, niestrawności, a także w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego. 

Należy więc czujnie monitorować sytuację, kiedy wysokiej gorączce u dziecka towarzyszą bóle brzucha bądź biegunki, tak by w razie konieczności udać się do lekarza.

Jak mierzyć temperaturę u dziecka?

Odczytując wynik z termometru elektronicznego, powinnaś uwzględnić błąd pomiaru (od 0,1 do 0,3°C), a od wyniku pomiaru w pupie trzeba odjąć pół stopnia. Temperaturę możesz zmierzyć:

 • w ustach

U niemowlaka przyda się termometr w smoczku. Nie podawaj wcześniej dziecku ciepłych i zimnych napojów, bo mogą zafałszować wynik. Pomiar: 2-3 minuty;

 • w uchu

Do uszka delikatnie wsuń końcówkę termometru elektronicznego. Używaj jednorazowej nakładki lub termometru do ucha. Pomiar: około 1 minuty;

 • w pupie 

Końcówkę termometru posmaruj wazeliną, włóż do pupy dziecka (nie głębiej niż 2 cm), unosząc lekko termometr. Pomiar: 1-2 min.

 • bezdotykowo 

Termometry na podczerwień są obecnie stosowane najczęściej, zwłaszcza jeśli mierzy się temperaturę u wielu osób naraz. Zapobiega to przenoszeniu się bakterii i wirusów. Jest to również najszybsza metoda mierzenia temperatury. Przed pomiarem upewnij się, że czoło dziecka nie jest mokre ani spocone, a następnie zbliż termometr do środka czoła dziecka na odległość ok. 5 cm.  Pomiar: kilka sekund.

W wielu domach są jeszcze termometry rtęciowe, uznawane za najdokładniejsze w pomiarze, ale również bardzo niebezpieczne, dlatego zostały wycofane ze sprzedaży. Rtęć jest silnie toksyczna, a gdy młodej mamie krzątającej się przy gorączkującym dziecku z wrażenia drżą ręce, o rozbicie termometru z rtęcią nietrudno.

Kiedy obniżać gorączkę u dziecka?

Nie podawaj dziecku środków przeciwgorączkowych, kiedy tylko termometr wskaże temperaturę większą niż 36,6°C. Obniż temperaturę dopiero wtedy, kiedy gorączka wyjątkowo silnie wpłynie na samopoczucie malucha. Lekarze zwykle zalecają, by gorączkę u dziecka zacząć obniżać przy 38,5°C.

To ważne, by nie bagatelizować wysokiej gorączki, ponieważ może prowadzić do poważnych powikłań, m.in.:

 • odwodnienia,
 • drgawek gorączkowych,
 • niewydolności układu krążenia,
 • obciążenia nerek,
 • zaburzeń pracy układu nerwowego,
 • udaru cieplnego.

Jaki lek na gorączkę u dziecka?

Nie bój się podać dziecku leku przeciwgorączkowego. Na wszelki wypadek powinnaś mieć go zawsze w domowej apteczce. Dziecku możesz podać:

 • paracetamol (np. Panadol, Apap, Paracetamol, Calpol) - jest bezpieczny już u najmłodszych dzieci, które nie skończyły 3. miesiąca życia
 • ibuprofen (np. Ibufen, Ibum, Nurofen) – można go stosować u starszych dzieci (powyżej 3. miesiąca życia)

Wkrótce sama się przekonasz, na który preparat twoje dziecko szybciej reaguje obniżoną temperaturą. Czasami zdarza się, że dziecko wymiotuje po leku przeciwgorączkowym. Pamiętaj, że ważne jest jednorazowe dawkowanie leku i nieprzekraczanie dawek dobowych.

Uwaga! Nie podawaj dziecku pyralginy, aspiryny i polopiryny!

Jak podawać leki przeciw gorączce?

Dawkowanie leku przeciwgorączkowego zależy od rodzaju leku, który podajesz dziecku:

 • paracetamol można podawać co 4 godziny,
 • ibuprofen jest też lekiem przeciwzapalnym i wymaga dłuższych odstępów między dawkami. Podawaj go co 6-8 godzin, ale nie częściej niż 3 razy na dobę.

Nie czekaj, aż temperatura ciała dziecka znowu wzrośnie, tylko zachowuj odpowiednie odstępy czasu między kolejnymi dawkami. Zapobiegniesz w ten sposób nawrotom wysokiej gorączki, którą może być trudno obniżyć.

Czy można łączyć leki?

Nie stosuj jednocześnie leków z tej samej grupy:

 • ibuprofenu (np. Ibufenu z Nurofenem)
 • paracetamolu (np. Apapu z Panadolem).

W przypadku bardzo wysokiej gorączki, która nie obniża się po zastosowaniu leków obniżających temperaturę lub jeśli ich działanie jest krótsze niż dozwolona częstotliwość dawkowania, ibuprofen i paracetamol można stosować naprzemiennie. Gdy dziecko dostało najpierw paracetamol, a po dwóch godzinach nadal ma wysoką gorączkę, podaj preparat z ibuprofenem, np. Nurofen, oczywiście zachowując odpowiednie odstępy czasu między dawkami leków z tej samej grupy.

Ważne: taki sposób podawania leku jest dozwolony, jednak zawsze należy go skonsultować z lekarzem, lekarką lub farmaceutą, farmaceutką!

Inne metody obniżania gorączki u dziecka

Te metody obniżania gorączki wspomogą zbijanie bardzo wysokiej temperatury i przyniosą ulgę choremu dziecku:

 • Chłodny kompres. Tetrową pieluszkę lub nieduży ręcznik zmocz w chłodnej wodzie i przyłóż dziecku do czoła albo owiń nim przedramiona, wewnętrzną stronę uda lub łydki malucha.
 • Krótka kąpiel. Zanurz dziecko w wodzie o stopień niższej niż temperatura jego ciała (gdy maluch ma 40°C, termometr kąpielowy powinien wskazać 39°C). Włóż malca do wanny i zacznij dolewać chłodniejszej wody. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 5–7 minut. 
 • Owijanie mokrym prześcieradłem. Pozostaw maluszka na 10–15 minut bez dodatkowego przykrycia.
 • Herbatka z lipy z sokiem malinowym (najlepiej własnej roboty). Maliny działają lekko przeciwgorączkowo i napotnie, lipa działa napotnie. Herbatę z lipy możesz podawać dziecku, które skończyło rok.

Wysoka gorączka u dziecka – kiedy do szpitala?

Nie podawaj dziecku leków przeciwgorączkowych dłużej niż przez 3 dni bez konsultacji z lekarzem. Jeśli wysoka gorączka utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni, może być objawem choroby i niezbędna będzie wizyta w przychodni lub w szpitalu.

Wezwij do dziecka z gorączką pogotowie lub zawieź je do szpitala, gdy:

 • dziecko jest nienaturalnie senne, a do tego ma kłopoty z oddychaniem;
 • gorączka trwa ponad 3 dni i mimo stosowania leków nie udaje się jej obniżyć;
 • wysokiej temperaturze towarzyszą inne objawy, czyli wysypka, wymioty, biegunka;
 • dziecko miało w przeszłości drgawki gorączkowe.

Drgawki gorączkowe u dziecka

Gdy temperatura szybko rośnie powyżej 39°C, u niektórych dzieci może dojść do drgawek gorączkowych. Ich przyczyna nie jest do końca wyjaśniona. Niektórzy ludzie reagują w ten sposób na gorączkę, czasem skłonność do drgawek bywa dziedziczna. Atak trwa do kilku minut. U większości dzieci nie zostawia żadnych następstw.

Co robić, kiedy dziecko ma drgawki?

Najlepsze, co możesz zrobić w przypadku drgawek gorączkowych u dziecka, to zachować spokój i zadbać o bezpieczeństwo dziecka:

 • ułóż dziecko na boku;
 • rozepnij mu ubranie;
 • upewnij się, że w pobliżu nie ma niebezpiecznych przedmiotów;
 • nie dawaj dziecku nic do picia i jedzenia (może się zakrztusić!);
 • zadzwoń po pogotowie, jeśli drgawki nie miną po 10 minutach lub pojawią się inne niepokojące objawy.
Nie zostawiaj dziecka samego podczas ataku drgawek! Po lekarza możesz zadzwonić, gdy atak minie. Najważniejsze w czasie trwania ataku jest dbanie o bezpieczeństwo dziecka.

Zobacz też:

Gorączka u dziecka
AdobeStock
Zdrowie
Gorączka u dziecka: przyczyny, obniżanie
Podpowiadamy, kiedy mówimy o gorączce i co robić, gdy dziecko ma podniesioną temperaturę ciała.

Gorączka to zwiększenie temperatury ciała, które pojawia się, gdy organizm próbuje się bronić m.in. przed atakiem bakterii, wirusów. O gorączce mówimy wtedy, gdy termometr wskazuje temperaturę powyżej 38°C. Gorączka czy stan podgorączkowy? Jeśli dziecko ma temperaturę 37,5-38 stopni C to znaczy, że ma stan podgorączkowy. Jeśli dziecko ma temperaturę wyższą niż 38 stopni C, to znaczy, że dziecko ma gorączkę. Jeśli dziecko ma temperaturę wyższą niż 39 stopni C, to znaczy, że dziecko ma  wysoką gorączkę . Pamiętaj jednak, że jeśli mierzysz dziecku temperaturę w pupie lub w uchu, to od pomiaru odejmij 0,5 stopnia C. Jeśli temperatura ciała niemowlęcia (zmierzona w pupie lub uchu) wynosi 38 stopni C, to znaczy, że dziecko ma naprawdę 37,5 stopnia C. Przyczyny gorączki u dziecka Gorączka pojawia się jako objaw obronnej reakcji organizmu na stan chorobowy. Organizm podwyższa swoją temperaturę, bo w takich warunkach zwiększa się skuteczność mechanizmów obronnych organizmu m.in. wytwarzanie przeciwciał. Dlatego tak ważne jest, by nie podawać leków przeciwgorączkowych zbyt wcześnie. Stan gorączkowy może być spowodowany: infekcją bakteryjną, infekcją wirusową, pasożytami, choroba autoimmunologiczną, reakcją alergiczną, odczynem zapalnym, nowotworem. Jaki lek na gorączkę u dziecka? Na wszelki wypadek w domowej apteczce zawsze powinnas miec lek na zbicie gorączki . Możesz podać dziecku: paracetamol (np. Panadol, Apap, Paracetamol, Calpol) - jest bezpieczny już u najmłodszych dzieci; ibuprofen (np. Ibufen, Ibum, Nurofen) - można go stosować u starszych dzieci (powyżej 3. miesiąca życia). Uwaga! Nie podawaj dziecku pyralginy, aspiryny i polopiryny! Lek można podać w formie syropu lub czopka. Bardzo ważne jest dawkowanie, które zależy od wagi dziecka, a nie jego wieku...

Tajemniczka gorączka u dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Tajemnicza gorączka u dzieci: przyczyna nie jest jednoznaczna. Gabinety pękają w szwach
Gorączka pojawia się nagle i bardzo szybko rośnie – nawet do 39°C. Zwykle nie towarzyszą jej dodatkowe objawy. Wciąż nie wiadomo, co wywołuje tajemniczą infekcję – a chorych dzieci przybywa.

Od początku roku przychodnie POZ pękają w szwach. Zimą lekarze alarmowali o wzroście zakażeń koronawirusem wśród najmłodszych. Wiosną do Polski dotarła tajemnicza choroba wątroby – prawdopodobnie wywoływana przez adenowirusy. Jej pojawienie zbiegło się w czasie z falą zakażeń rotawirusami. Dziś lekarze informują o kolejnej infekcji. Tajemnicza infekcja: gorączka to główny objaw Do gabinetów zgłaszają się kolejni rodzice zaniepokojeni wysoką gorączką u dzieci. Maluchy nie kaszlą, nie mają kataru – wysoka temperatura najczęściej jest jedynym objawem. Sporadycznie towarzyszy jej ból gardła. „Nie ma wytłumaczenia, dlaczego gorączka jest tak wysoka, co mocno niepokoi i lekarzy, i rodziców. W ciągu ostatnich czterech tygodni mam coraz więcej takich właśnie nietypowych infekcji” – mówi na łamach „Gazety Wyborczej” dr Paweł Lewek z łódzkiej przychodni. Lekarz podejrzewał, że gorączka może być objawem trzydniówki – jednak u dzieci wysoka temperatura mija już po dwóch dniach i nie towarzyszy jej charakterystyczna dla gorączki trzydniowej wysypka. Co w takim razie wywołuje infekcję? Są dwie hipotezy: gorączka może się pojawiać w wyniku osłabionej odporności (to efekt długotrwałej izolacji wywołanej pandemią COVID-19) lub jest bezpośrednim objawem zakażenia koronawirusem. „Niewykluczone też, że to nowe warianty omikrona dają takie objawy. My tego nie wiemy, ponieważ od kwietnia nie testujemy już pacjentów tak, jak robiliśmy do tej pory” – tłumaczy dr Paweł Lewek. Źródło: lodz.wyborcza.pl Piszemy też o: „Chciałam dziecka, które mnie uszczęśliwi”. Urodziła córkę z przypadłością Benjamina Buttona Dorota Zawadzka o zabieraniu dzieci do centrów handlowych. Co wydarzyło się w sklepie? „Na rodzinnym grillu wszyscy pili, a moje...

Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Adobe Stock
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Gorączka u dziecka bez innych objawów może oznaczać zbliżającą się infekcję o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. To, przy jakiej temperaturze należy zareagować i iść do lekarza, zależy przede wszystkim od wieku malucha.

Gorączka u dziecka może pojawić się wskutek przegrzania, intensywnego płaczu czy wysiłku fizycznego .   Jeśli wzrost temperatury ma charakter incydentalny i nie towarzyszą mu inne objawy, nie musi świadczyć o chorobie. Spis treści: Gorączka u dziecka bez innych objawów – przyczyny Gorączka u dziecka i niemowlaka – kiedy do lekarza? Różne typy gorączki u dziecka bez innych objawów Stan podgorączkowy u dziecka bez innych objawów Ból głowy i gorączka u dziecka bez innych objawów Gorączka u dziecka bez innych objawów – przyczyny Gorączka jest symptomem chorobowym, ale wyłącznie na jej podstawie nie da się stwierdzić, co dziecku dolega. Istnieje pięć głównych przyczyn gorączki:  gorączka spowodowana czynnikami zakaźnymi, gorączka spowodowana procesami nowotworowymi, gorączka wywołana zaburzeniami odporności i układu immunologicznego, gorączka towarzysząca zaburzeniom endokrynologicznym, metabolicznym i polekowa, Inne rodzaje gorączek, w tym: symulowana, poanalgetyczna, wegetatywna i o nieustalonej przyczynie. Jeśli dziecko ma gorączkę bez towarzyszących jej innych objawów, a lekarzowi nie udało się dociec przyczyny podwyższonej temperatury, mówimy o:  gorączce o nieustalonym źródle – czas trwania poniżej 7 dni, gorączce o nieznanej etiologii (FUO) – czas trwania powyżej 7 dni. Ustalenie podłoża takiej gorączki okazuje się niemożliwe nawet u ponad 30 proc. dzieci, natomiast u około 40 proc. małych pacjentów gorączka może  być wywołana rozwijającą się infekcją wirusową lub bakteryjną. Ważne:  U każdego gorączkującego dziecka, u którego nie ma innych objawów chorobowych, powinno się wykonać badanie ogólne moczu . Wysoka gorączka może być jedynym objawem zapalenie pęcherza, a jest to...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz