To uczula dziecko! Wyliczamy najczęstsze alergeny
Aby skutecznie walczyć z alergią u dziecka, musisz wiedzieć, co ją wywołuje. Dopiero kiedy dokładnie poznasz wroga, będziesz mogła działać.
Sienny katar, zapalenie spojówek i zmiany skórne (krostki na buzi, suche placki, zaczerwienienie, AZS) to najczęstsze objawy alergii. Tutaj nie pomoże samo smarowanie maściami i podawanie leków antyhistaminowy. Żeby pomóc dziecku, musisz wykryć, co go uczula – czyli znaleźć alergen, na jaki dziecko ma alergię. Oto lista głównych podejrzanych.
Mleko, gluten, orzechy: alergeny wywołujące alergię pokarmową
U niemowląt najczęściej ze wszystkich uczuleń pojawia się alergia pokarmowa. Choć uczulać może nawet marchewka, zazwyczaj winowajcami są: mleko, jajka, gluten (białko z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa), ryby, czekolada, cytrusy, truskawki i miód.
Jak pomóc dziecku? Przez pół roku karm dziecko tylko piersią (jeśli ma objawy uczulenia, sama zrezygnuj z mleka krowiego i jego przetworów). Gdy karmisz mieszanką, a ktoś w rodzinie ma alergię, podaj dziecku mleko hipoalergiczne (HA). W drugim półroczu ostrożnie rozszerzaj dietę dziecka (sprawdź, jak rozszerzać dietę alergika, zgodnie z wytycznymi Instytutu Matki i Dziecka).
Niebezpieczne pleśnie – uwaga: alergia wziewna
Najczęściej zarodki pleśni znajdują się w łazience i kuchni, czyli tam, gdzie jest ciepło, wilgotno i nie ma dobrej wentylacji. Dziecko zwykle reaguje na pleśnie przewlekłym katarem i kaszlem.
Jak pomóc dziecku? Dbaj o prawidłową wentylację, zwłaszcza kuchni i łazienki. Nie używaj nawilżaczy. Z pokoju dziecka wynieś kwiaty doniczkowe, bo w ziemi w doniczkach także często rozwija się pleśń (zostaw tylko te, które lubią suszę, np. kaktusy). Nie podawaj też dziecku serów pleśniowych.
Roztocza kurzu domowego – kolejny częsty sprawca alergii wziewnej
Miliony roztoczy (niewidocznych gołym okiem pajęczaków) kryją się w fotelach, dywanach, kocach – wszędzie, gdzie gromadzi się kurz. Największe ich skupiska są w materacach i pościeli, bo żywią się złuszczonym naskórkiem, dlatego dziecko najgorzej czuje się podczas snu i tuż po wstaniu z łóżka.
Jak pomóc dziecku? Usuń dywany, tapicerowane meble, zasłony. Raz w tygodniu pierz pościel. Na materac załóż antyalergiczny pokrowiec nieprzepuszczający roztoczy. Sprzątaj na mokro (używaj odkurzacza z dobrym filtrem – HEPA lub wodnym).
Pyłki drzew i traw – uczulają od wiosny do jesieni
Możesz podejrzewać uczulenie na pyłki, jeśli na spacerze w piękny, słoneczny dzień dziecku łzawią oczy, swędzi go nos, ma katar lub kaszel. Alergia może dać o sobie znać już pod koniec zimy (pyli wówczas leszczyna i olcha), a kłopoty z pyłkami kończą się dopiero pod koniec jesieni.
Jak pomóc dziecku? Przede wszystkim zapoznaj się z kalendarzem pylenia roślin. Po każdym spacerze umyj dziecko pod prysznicem (aby zmyć ze skóry i włosów pyłki) i zmień mu ubranie. Jeżeli wiesz, jaka konkretnie roślina uczula dziecko (w określeniu tego pomogą testy alergiczne), to w okresie jej największego pylenia nie wychodź z dzieckiem na spacer w ciągu dnia (najbardziej bezpieczne są spacery wcześnie rano i tuż po deszczu, kiedy pyłków w powietrzu jest najmniej)
Jak rozpoznać, czy to alergia? Objawy wylicza ekspert:
[CMS_PAGE_BREAK]
Kot, świnka, królik – one też mogą wywoływać katar sienny
Najczęściej uczulają zwierzęta z futrem lub puszystą sierścią. Alergia na nie objawia się zwykle wodnistym katarem, łzawieniem oczu, kaszlem i wypryskami. Jakie zwierzęta uczulają najrzadziej? Żółw, wąż i rybki.
Jak pomóc dziecku? Pilnuj, by domowy pupil nie spał w dziecięcym pokoju. Psa i kota często kąp, ich posłanie pierz raz w tygodniu, a podłogę przemywaj środkiem dezynfekującym.
Kosmetyki, proszki, mydła – mogą zawierać uczulające konserwanty lub substancje zapachowe
Suchość skóry, swędzenie, krostki, wypryski – to najczęstsze objawy uczulenia na kremy, szampony, proszki do prania. Niestety, na ten rodzaj alergii dzieciom nie robi się testów.
Jak pomóc dziecku? Wybieraj bezzapachowe, niebarwione kosmetyki. Najbezpieczniejsze są te przeznaczone dla niemowląt o skórze wrażliwej i atopowej.
Konserwanty i inne sztuczne dodatki do żywności – uczulają częściej niż myślisz
Alergia na sztuczne dodatki zdarza się coraz częściej, bo coraz więcej ich jest w żywności! Najwięcej kryje się ich w wędlinach, kiełbasach, napojach kolorowych, kisielach, budyniach, keczupach.
Jak pomóc dziecku? Przygotowuj posiłki ze świeżych produktów. Zrezygnuj z kostek rosołowych.
Jak sprawdzić, co uczula dziecko?
To nie jest łatwe, dlatego musi się tym zająć dobry lekarz. Oto najpopularniejsze sposoby na przekonanie się, co wywołuje alergię:
- Wywiad alergiczny Alergolog pyta, czy w rodzinie są alergicy, jak rozwija się dziecko, czy choruje (i w jaki sposób), co je.
- Dieta eliminacyjna Polega na wykluczeniu z diety dziecka (lub karmiącej mamy) na pewien czas podejrzanych produktów. Jeśli stan zdrowia dziecka ulegnie poprawie, można z dużym prawdopodobieństwem określić, co go uczula.
- Testy z krwi Wykonuje się je nawet u niemowląt. O alergii świadczy podwyższony poziom przeciwciał klasy IgE (przeczytaj więcej o testach z krwi na alergię)
- Testy skórne Określane też jako testy punktowe. Zazwyczaj przeprowadza się je dopiero u dziecka, które skończyło 3 lata.