Reklama

Co prawda leki dla dzieci (również antybiotyki) zwykle są słodkawe i wzbogacone aromatem, jednak nie zawsze to pomaga. Dzieci często ze wszelkich sił bronią się przed lekarstwami. Wcale nie łatwiej jest w przypadku czopków do pupy (nawet byś nie podejrzewała, że maluch ma tyle siły, by wypchnąć czopek!), kropelek do ucha, nosa czy oka (to już wyjątkowo nieprzyjemne). A przecież jeśli malec jest chory, to trzeba mu podać lekarstwa – i to w odpowiednich dawkach, by podziałały. Jak to zrobić szybko, sprawnie i bez płaczu malucha?

Reklama

DO BUZI
Koniecznie zapytaj lekarza, czy lek masz podać przed, w trakcie czy po posiłku. Składniki zawarte w żywności mają ogromny wpływ na przyswojenie leku.
- Zwróć uwagę, ile razy dziennie musisz podać lek. Oblicz, kiedy przypadnie pora następnych dawek. Warto uniknąć (jeśli to nie jest konieczne) budzenia malca w środku nocy.
- Syropy wykrztuśne podawaj do godziny 16–17. Inaczej dziecko nie będzie mogło spać.
- Odmierz dawkę. Podaj tyle, ile jest zalecane na ulotce (kieruj się przede wszystkim wagą dziecka). Jeśli lekarz zalecił inne dawkowanie, stosuj się do jego wskazań.
- Malec nie może leżeć płasko w łóżeczku­ (mógłby się zakrztusić). Posadź go na kolanach, najlepiej w pozycji półleżącej.
- Lek możesz podać jednorazową strzykawką lub zakraplaczem. Są też specjalne butelki ze smoczkiem (to dobry pomysł, jeśli malec jest karmiony z butelki).
- Łyżeczkę wsuń nieco głębiej do buzi, tak żeby lekarstwo spłynęło dziecku na tylną część języka (ale nie na tyle głęboko, by sprowokować odruch wymiotny). Wtedy tak mocno nie poczuje smaku (kubki smakowe znajdują się na przedniej i środkowej części języka). Pilnuj, by lekarstwo nie spływało za szybko, bo maluch może się zakrztusić.
- Zdarza się, że dziecko lek zwymiotuje. Jeśli stało się to od razu po podaniu, a był to lek przeciwgorączkowy (lub inny bez recepty), podaj go jeszcze raz. Jeśli jednak był to lek na receptę, skontaktuj się z lekarzem, który go zlecił. Przedawkowanie niektórych preparatów może być niebezpieczne. Jeżeli dziecko zwymiotowało po kilku minutach lub później, lek zdążył się wchłonąć.
- Maluch może popić lekarstwo, ale tylko wodą (nie sokiem i herbatą).

DO NOSA
Najpierw oczyść maluszkowi nos. Możesz użyć aspiratora lub odpowiednio wyprofilowanej gruszki dla niemowląt.
- Połóż malca na pleckach. Odchyl mu lekko główkę do tyłu, jednocześnie podkładając dłoń pod kark.
- Wpuść kropelki do noska. Staraj się nie dotknąć noska zakraplaczem. Jeśli ci się to nie uda, dobrze wymyj zakraplacz przed ponownym włożeniem do buteleczki, by nie przenieść bakterii.
- Weź malca na ręce. Będzie mu łatwiej oddychać.
[CMS_PAGE_BREAK]
DO UCHA
Gdy dziecko ma infekcję uszu, są one bolesne.
- Buteleczkę ogrzej w dłoniach (dla malca kropelki do ucha są wyjątkowo nieprzyjemne, gdyż wydają mu się zimne).
- Połóż dziecko na pleckach, przekręć na bok jego główkę i delikatnie wpuść kropelki do ucha. Jeszcze przez chwilę potrzymaj główkę na boku, żeby płyn nie wydostał się z ucha.
- Teraz przekręć główkę dziecka na drugi bok. I wpuść lekarstwo do drugiego ucha.

DO PUPY
Czopki warto podawać szczególnie, gdy malec wymiotuje. Są bezpieczniejsze (omijają wątrobę) i szybciej działają (to ważne np. w przypadku leków przeciwgorączkowych).
- Połóż dziecko na boku, podkurcz mu nóżki, przyciśnij kolanka do brzucha (możesz też położyć malca na plecach, z podniesionymi
do góry i zgiętymi nóżkami).
- Okolice pupy posmaruj wazeliną. Dzięki temu łatwiej wsuniesz czopek. Wsuń go węższym końcem. Musi cały znaleźć się w pupie.
- Przez chwilę przytrzymaj ściśnięte pośladki, żeby czopek się nie wyślizgnął.

DO OCZU
Podanie maluchowi kropelek do oczu wymaga szczególnej delikatności.
- Połóż dziecko na pleckach. Przemyj powieki gazikiem z solą fizjologiczną – od zewnętrznego kącika oka.
- Lewą ręką obejmij główkę i lekko odciągnij dolną powiekę. Prawą zakropl płyn do kącika po stronie nosa. Maluch będzie odruchowo zamykał oczy i ruszał główką, więc łatwiej zrobić to we dwójkę: jedna osoba trzyma dziecko na kolanach, a druga odchyla powiekę i zakrapla lek.
- Nie dotykaj oka zakraplaczem (krople mogą przez to stracić jałowość).
- Jeśli dziecko płacze, nie podawaj mu po raz drugi leku. W oku i tak pozostanie jego wystarczająca ilość.

WAŻNE ZALECENIA
Pamiętaj, że nawet środki sprzedawane bez recepty są lekarstwami i mają określone działanie. Dlatego podawaj je dokładnie tak, jak zalecił lekarz.
Polecamy:
➜ Sprawdź, czy preparat nie jest przeterminowany. Jeśli minął termin ważności, nie podawaj go już maluszkowi.
➜ Leki przechowuj zawsze poza zasięgiem rąk dziecka.
➜ Załóż specjalny zeszyt, w którym będziesz zapisywać nazwy chorób, które dziecko przechodziło, leków, jakie przyjmowało, ewentualne skutki uboczne. Ułatwi to następnym razem lekarzowi dobór leków.
Odradzamy:
➜ Nie przerywaj kuracji zleconej przez lekarza. Nawet jeśli uznasz, że dziecko czuje się już dużo lepiej. Jest to szczególnie ważne w przypadku antybiotyków.
➜ Nie wlewaj leku do butelki z mieszanką mleczną lub do kubeczka z sokiem. Jeśli dziecko nie wypije wszystkiego, nie będziesz wiedzieć, jaką dawkę dostało.
➜ Nie wyrzucaj ulotki. Przyda się następnym razem. Nie wszystkie leki są opisane na buteleczce.

Reklama

Konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra neonatolog.

Reklama
Reklama
Reklama