AZS jest chorobą przewlekłą. Bardzo często ma podłoże alergiczne i występuje u noworodków oraz maluszków poniżej 12. miesiąca życia. Ale nie jest to regułą. Jego pierwsze objawy mogą być mylone z alergią kontaktową.
Jeżeli zauważysz u dziecka plamki na ciele lub inne zmiany skórne (miejsca przesuszone i szorstkie), skontaktuj się z dermatologiem dziecięcym lub pediatrą, którzy potwierdzą lub wykluczą AZS.

Reklama

Zasady pielęgnacji skóry atopika

Nie ma, niestety, jednego uniwersalnego lekarstwa dla atopowej skóry. Ale kluczem w trosce o nią jest właściwa pielęgnacja. O czym więc należy pamiętać?

Po pierwsze: kąpiel
Krótka i w letniej wodzie. Delikatną i wrażliwą, a dodatkowo zmienioną chorobowo skórę maluszka zbyt długa kąpiel może dodatkowo drażnić. Dlatego czas ten nie powinien przekraczać 3-5 minut. Nie można również zapomnieć o odpowiednich kosmetykach do kąpieli. Idealnie sprawdzą się emolienty, czyli kosmetyki mające w składzie substancje pomagające utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, a jednocześnie – natłuszczające ją.
Warto sięgnąć po natłuszczającą bazę emoliencyjną do kąpieli Ziaja Med. Nie zawiera ona mydła, jest bezzapachowa i bezbarwna. Co ważne, zapewnia ochronę podrażnionej skórze już w czasie mycia.

Po drugie: nawilżenie
Skórę malucha należy regularnie nawilżać preparatami przeznaczonymi do skóry atopowej. Najlepiej robić to kilka razy dziennie – koniecznie po kąpieli. Im częściej, tym lepiej. Tu znów emolienty wydają się być konieczne – chronią i zabezpieczają wrażliwą tkankę, zapobiegając jednocześnie utracie wody. Dodatkowo powinny być dobrane do skóry dziecka, pory roku, a często też miejsca, na które je stosujemy (w zależności od tego, czy zmiana na skórze jest sucha, czy może sącząca).
Idealnie sprawdzi się natłuszczająca emulsja do ciała Ziaja Med kuracja dermatologiczna AZS. Pomaga w pielęgnacji atopowego zapalenia skóry (AZS). Zmniejsza suchość i szorstkość skóry oraz redukuje skutki świądu, takie jak pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie.

Po trzecie: kuracja na miejscowe zmiany
Kiedy pojawiają się dodatkowe, bardziej podrażnione miejsca, wskazana jest wizyta u dermatologa lub pediatry. Możliwe, że oprócz pielęgnacji, którą stosujesz, zaleci dodatkowe środki bezpieczne dla dziecka. Często są to preparaty sterydowe lub niesteroidowe kremy i maści o działaniu przeciwzapalnym. Nie stosuj ich jednak nigdy bez konsultacji z lekarzem.
W serii Ziaja Med znajdziesz krem kojący-nawilżający. Pomaga zmiękczyć i nawilżyć skórę oraz równoważy jej florę bakteryjną. Zmniejsza swędzenie, łagodzi podrażnienia oraz zapobiega ich nawrotom.

Zobacz także

materiały prasowe

Po czwarte: dieta
Jeżeli AZS nie ma podłoża alergicznego, prawdopodobnie nie będziesz musiała stosować dodatkowych obostrzeń. Jeśli jednak lekarz potwierdzi, że przyczyną zmian skórnych jest uczulenie, dieta może okazać się konieczna. Nie wprowadzaj jednak ograniczeń i nie eliminuj pokarmów na własną rękę. Maluszek potrzebuje urozmaiconych smaków.

Reklama

Po piąte: świeże powietrze
Skóra, która oddycha, szybciej się regeneruje. Zadbaj zatem o to, by maluszek miał ubranka z naturalnych, delikatnych, przewiewnych tkanin. Nie będą one podrażniały delikatnego ciała dziecka. Piorąc je, używaj odpowiednich proszków lub płynów i prasuj przynajmniej te elementy odzieży, które bezpośrednio dotykają skóry.

Materiał powstał z udziałem marki Ziaja

Reklama
Reklama
Reklama