Szczepienia, które znajdują się w obowiązkowym kalendarzu szczepień są dla rodziców bezpłatne. Za tzw. szczepionki zalecane rodzice muszą płacić.
Czytaj też: Szczepienia dla niemowlęcia: ważne dla każdej mamy
Nie wszystkich na to stać, dlatego eksperci z Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds Szczepień Ochronnych od lat występują za tym, by obowiązkowy kalendarz szczepień obowiązkowych został rozszerzony o nowe szczepionki przeciw chorobom, które mogą być groźne. Chodzi przede wszystkim o szczepienia przeciw pneumokokom, meningokokom, rotawirusom i ospie wietrznej.

Reklama

Co zmieniono w obowiązkowym kalendarzu szczepień na 2015 rok

Mimo rekomendacji ekspertów, w kalendarzu szczepień obowiązkowych na 2015 rok nie znalazły się żadne nowe szczepienia.
Zmiany w 2015 roku są tylko kosmetyczne, dodano np. zapis, że szczepionką przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby można szczepić nie tylko domięśniowo, ale też podskórnie, a w szczepieniu przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi (trzecia dawka) w 5-6. miesięcy życia dodano uwagę, że dzieciom, które mają przeciwwskazania do szczepienia przeciw krztuścowi szczepionką pełnokomórkową oraz dzieciom urodzonych przed 37. tygodniem ciąży lub z masą urodzeniową poniżej 2500 g należy podać szczepionkę z bezkomórkowym komponentem ksztuśca (DTap), a w przypadku orzeczenia przeciwwskazania do szczepienia przeciw krztuścowi, trzeba podać szczepionkę przeciw błonicy i tężcowi (DT).

Prof. Bernatowska: kalendarz jest niewystarczający

Prof. Ewa Bernatowska, pediatra i immunolog, kierownik Oddziału i Poradni Immunologii w Centrum Zdrowia podkreśla, że obecny kalendarz szczepień obowiązkowych nie jest wystarczający.
- Starania wszystkich ekspertów zmierzają do tego, by w obowiązkowym programie szczepień ochronnych znalazły się szczepienia, które obecnie są tylko zalecane. Najważniejsze są szczepienia przeciw pneumokokom: to jest priorytet Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds Szczepień Ochronnych. Gdybyśmy zaszczepili wszystkie niemowlęta, tak jak to zrobiono w Kielcach, znacznie zmniejszyłaby się liczba zachorowań nie tylko u dzieci, ale też u osób starszych.
Wprowadzenie bezpłatnych (nieobowiązkowych) szczepień przeciw pneumokokom w Kielcach spowodowało zmniejszenie liczby zachorowań na zapalenie płuc u dzieci u 75 proc, a o 2/3 u dorosłych.
- Szczepienie przeciw pneumokokom jest dla nas priorytetem, ale ważna jest też szczepionka przeciw meningokokom. Jest teraz nowa szczepionka przeciw meningokokom typu B, bardzo skuteczna. Zakażenia meningokokowe są 20 razy rzadsze niż pneumokokowe, jednak jeszcze bardziej niebezpieczne, ich przebieg jest bardzo burzliwy - dodaje prof. Bernatowska.
Zdaniem prof. Bernatowskiej, najlepszym wyjściem jest podanie dziecku dwóch szczepionek przeciw meningokokom: typu C i B.
- Warto też zaszczepić niemowlęta szczepionką przeciw rotawirusom, choć w przypadku tej szczepionki jej parasol ochronny jest nieco słabszy, gdyż nie chroni ona przed tym podtypem rotawirusa, który jest najczęściej obecny w Polsce - dodaje prof. Bernatowska.
Czytaj też: Nowa szczepionka przeciw meningokokom już w Polsce

Reklama

Bezpłatne szczepionki także dla grup ryzyka

Niektóre szczepienie są obowiązkowe (bezpłatne) także dla dzieci z tzw. grup ryzyka. Szczepienie przeciw pneumokokom jest bezpłatne wcześniaków (dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży) oraz urodzonych z masą ciała poniżej 2500 g. W grupach ryzyka są też dzieci z chorobami przewlekłymi. Więcej informacji o szczepieniach wraz z informacjami, które dzieci znajdują się w grupach ryzyka, znajdziesz na stronie: kalendarz szczepień.
Są tam informacje o wszystkich szczepieniach: obowiązkowych i zalecanych.
Po kliknięciu w kalendarz szczepień obowiązkowych na 2015 rok możesz go wydrukować.

Reklama
Reklama
Reklama