Noworodek ma kaszel? Dzwoń do lekarza!
Kaszel występuje rzadko u noworodka. Jeśli noworodek kaszle, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Może to być zapalenie płuc albo nawet... krztusiec!
Noworodek rzadko kaszle. Gdy jest przeziębiony, zwykle ma sapkę. Nawet zapalenie oskrzeli i płuc może przebiegać u noworodka bez kaszlu: dziecko może mieć tylko przyspieszony oddech, postękiwać, wokół ust może pojawić się szary lub siny cień, świadczący o niedotlenieniu. Dziecko szybciej porusza klatką piersiową i skrzydełkami noska. To mogą być jedyne objawy zapalenia płuc u noworodka. Nawet przy poważnej infekcji nie musi występować ani kaszel, ani gorączka.
Kaszel u noworodka – jakie są przyczyny
Kaszel to naturalny odruch obronny organizmu. Noworodek może kasłać, jeśli drogi oddechowe zostaną podrażnione, co może się zdarzyć. np. po jedzeniu – gdy mleko z żołądka cofa się do przełyku (co jest spowodowane tym, że mięsień zamykający wpust do żołądka nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, co powoduje ulewania).
Najczęściej jednak kaszel u noworodka jest spowodowany infekcją układu oddechowego. Ponieważ kaszel jako objaw infekcji u noworodka występuje rzadko, dlatego jeśli się pojawi, jest to niepokojący objaw, którego nie wolno lekceważyć.
Co robić, gdy noworodek kaszle
Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. W pierwszym miesiącu życia dziecka kaszel i inne zaburzenia oddychania trzeba traktować szczególnie poważnie – jeśli wystąpią u dziecka, od razu konieczne jest dokładne zbadanie dziecka.
Jeśli przyczyną kaszlu u noworodka będzie infekcja, prawdopodobnie dziecko będzie musiało dostać antybiotyk. Często konieczny jest też pobyt w szpitalu (antybiotyki u noworodka często podaje się dożylnie).
Przyczyną kaszlu u noworodka może być np. zapalenie płuc. Może się też zdarzyć krztusiec u noworodka – dlatego kaszlu u noworodka nie wolno lekceważyć.
Jeśli dziecko ma kaszel napadowy, a przy tym obniżone napięcie mięśniowe, konieczne może być rozszerzenie diagnostyki, w celu zdiagnozowania, co jest przyczyną choroby.
Zobacz także:
- Szczekający kaszel u dziecka – jak go leczyć?
- Kaszel alergiczny – co to jest, jak leczyć?