Kolka – 5 sposobów, by ją pokonać
Kolka, czyli silny ból brzuszka niemowlaka, rozpoczyna się zazwyczaj późnym popołudniem lub wieczorem i trwa 3–4 godziny. Niemowlę gwałtownie podkurcza nóżki, pręży się, płacze wniebogłosy. Sprawdź, co oprócz leków pomoże na kolkę.
1 z 5
1. Pozycja na brzuchu
Połóż dziecko twarzą do dołu na swoim przedramieniu tak, by główka opierała się w zagłębieniu twojego łokcia, brzuszek spoczywał na dłoni, a nóżki zwisały swobodnie. Drugą ręką przytrzymuj plecy dziecka. Możesz także położyć niemowlę w łóżeczku na brzuszku (pamiętaj jednak, by być cały czas przy nim).
2 z 5
2. Masaż na kolkę
Połóż niemowlaka na pleckach i kolistymi ruchami (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) delikatnie masuj dziecięcy brzuszek. Czynność wykonuj około 10 minut. Masaż możesz także zrobić podczas kąpieli dziecka, bo ciepła woda prawdopodobnie szybciej przyniesie mu ulgę.
3 z 5
3. Spokój
Podczas kolki musisz być przede wszystkim opanowana i cierpliwa. To prawda, że w sytuacji, kiedy dziecko płacze bez przerwy, trudno zachować spokój. Pamiętaj jednak, że niemowlę szybko wyczuje twoje zdenerwowanie i stanie się jeszcze bardziej rozdrażnione.
4 z 5
4. Rytuały
Stałe pory snu, spacerów, posiłków, kąpieli są niezastąpione! Bo dzięki temu, że niemowlę wie, czego może się w ciągu dnia spodziewać, jest spokojniejsze. A wtedy kolki zdarzają się znacznie rzadziej.
5 z 5
5. Dieta antykolkowa
Produkty wzdymające, wbrew obiegowej opinii, nie nasilają kolki u dziecka. Jednak jeśli niemowlę ma alergię pokarmową, wtedy spożywanie przez mamę produktów alergizujących (nabiału, orzechów, pszenicy, soi, jaj kurzych i ryb) może wpływać na czas trwania ataków kolki u dziecka. Jeśli jednak po 2 tygodniach od ich odstawienia, nie ma poprawy, mama powinna ponownie włączyć je do diety.
Przeczytaj więcej o diecie mamy karmiącej i kolce.