Kwasy omega-3 to rodzina niezbędnych kwasów tłuszczowych, które odgrywają ważną rolę w organizmie i mogą zapewnić szereg korzyści zdrowotnych. Niestety organizm nie jest w stanie ich wytworzyć samodzielnie i należy je pozyskiwać z diety.
Trzy najważniejsze typy to ALA (kwas alfa-linolenowy), DHA (kwas dokozaheksaenowy) i EPA (kwas eikozapentaenowy). Kwas ALA występuje głównie w roślinach, natomiast kwasy DHA i EPA w pokarmach zwierzęcych i algach.
Typowe pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 obejmują tłuste ryby, oleje rybne, nasiona lnu, nasiona chia , olej lniany i orzechy włoskie. Osobom, które nie jedzą zbyt dużo tych pokarmów (do tej grupy spokojnie można zaliczyć dzieciaki), często zaleca się suplementację kwasami omega-3, na przykład w formie tranu.

Reklama

Cudowne właściwości kwasów omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 odgrywają kilka ważnych ról w organizmie. Mają działanie przeciwzapalne i są niezbędnym składnikiem mózgu i oczu. Dlatego też ich suplementację zaleca się kobietom w ciąży, by maluszek mógł zdrowo się rozwijać. Nie oznacza to jednak, że wraz z przyjściem dziecka na świat można już nie zaprzątać sobie głowy tymi wielonasyconymi kwasami tłuszczowymi.
Zapewnienie wystarczającej ilości kwasów omega-3 w czasie ciąży i we wczesnym okresie życia ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka. Suplementacja wiąże się z wyższą inteligencją i mniejszym ryzykiem rozwinięcia stanów zapalnych w organizmie. Produkty bogate w kwasy omega-3 mogą zmniejszać objawy ADHD u dzieci. Poprawiają uwagę i zmniejszają nadpobudliwość, impulsywność i agresję. Potwierdzają to badania. Naukowcy zaobserwowali, że suplementy oleju rybiego były jednym z najbardziej obiecujących sposobów leczenia ADHD. Biorąc pod uwagę, że kwasy omega-3 stanowią znaczną część mózgu, ich wystarczająca ilość może być ważna dla zapobiegania zaburzeniom zachowania we wczesnym okresie życia.
Wiele badań wskazuje, że olej rybi może zmniejszać objawy astmy, szczególnie we wczesnym okresie życia. W jednym z badań u prawie 100 000 osób stwierdzono, że spożycie ryb lub kwasów omega-3 przez matkę zmniejsza ryzyko astmy u dzieci o 24–29%. Ponadto suplementy oleju rybiego u ciężarnych matek mogą zmniejszać ryzyko alergii u niemowląt.

„Łyżka zdrowia” dla malucha

W przypadku dzieci kwasy tłuszczowe omega-3 warto podawać w formie tranu. Dlaczego? Ponieważ zawiera także witaminy D3 i A, które również wpływają na zdrowie dzieci. Witamina D3 wpływa korzystnie na układ kostny dziecka i wzmacnia odporność, z kolei witamina A wspiera wzrok malucha i wspomaga organizm w walce z infekcjami.
Suplementację tranu warto rozpocząć jak najwcześniej. Pytanie, jaki produkt wybrać? Möller’s Mój Pierwszy Tran jest bogaty w kwasy omega-3 oraz zawiera witaminę D3 przeznaczony dla dzieci już po 4. tygodniu życia. Dawkowanie produktu jest bardzo proste - od 4. tygodnia życia rozpocznij dawkowanie od 2,5 ml, a w ciągu 2-5 miesięcy zwiększ dawkę do 5 ml.

materiały prasowe

Jak zachęcić malucha do przyjmowania tranu?

To może wydawać się trudnym zadaniem, dlatego właśnie kluczowe jest wczesne rozpoczęcie suplementacji, gdy maluchy dopiero wkraczają w świat smaków i zapachów. Im wcześniej zaczniesz podawać tran, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że z wiekiem maluch zacznie kręcić nosem. A nawet jeśli, to dla starszych dzieci dedykowane są produkty w różnych aromatach – cytrynowym owocowym, jabłkowym, które skutecznie niwelują rybi zapach i posmak.
Pamiętaj, że to rodzice stanowią dla dziecka najlepszy wzór do naśladowania, dlatego przyjmowanie tranu powinno stać się codziennym, domowym rytuałem. Sięgajcie po tran podczas wspólnego posiłku. Zakupienie małych, ozdobnych filiżanek (mogą być zabawkowe) jest dobrym rozwiązaniem. Toast dla zdrowia to świetne rozpoczęcie dnia.
Na zdrowie!

Reklama

Artykuł powstał z udziałem marki Möller’s

Zobacz także
Redakcja

Reklama
Reklama
Reklama