Uzyskanie odszkodowania za niepożądany odczyn poszczepienny jest bardzo trudne, gdyż trzeba udowodnić związek między podaniem szczepionki a wystąpieniem choroby, który został spowodowany np. wadą szczepionki albo jej niewłaściwym podaniem. W praktyce jest to bardzo trudne, bo jak udowodnić, że szczepionka, która np. zawiera wirus grypy albo wirus zapalenia wątroby może spowodować np. taką chorobę jak stwardnienie rozsiane (SM)?

Reklama

Zobacz także: Czy dziecko ma NOP? Jak to sprawdzić?

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości w sprawie NOP

Jak pisze "Rzeczpospolita", Trybunał Sprawiedliwości uznał niedawno, że związek choroby ze szczepionką nie musi być udowodniony na podstawie badań naukowych. Wystarczą inne przesłanki, takie jak:

  • krótki czas między podaniem szczepionki a wystąpieniem choroby,
  • brak zachorowań na tę chorobę w rodzinie,
  • znaczna liczba odnotowanych przypadków wystąpienia tej choroby w następstwie przyjęcia szczepionki.

NOP po szczepionce przeciw WZW - sprawa Francuza

Powodem wydania takiej decyzji Trybunału Sprawiedliwości była sprawa Francuza, który został zaszczepiony przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Niedługo potem wystąpiły u niego objawy stwardnienia rozsianego (SM).
Chory wystąpił wraz z rodziną z pozwem o odszkodowanie przeciwko producentowi szczepionki. Francuski sąd oddalił sprawę, gdyż jego zdaniem nie został udowodniony związek przyczynowy pomiędzy szczepionką przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby a wystąpieniem stwardnienia rozsianego (SM). Chory kilka lat temu zmarł, ale jego sprawę rozpatrywały kolejne sądy we Francji. W końcu trafiła do Trybunału Sprawiedliwości.
Trybunał Sprawiedliwości uznał, że sąd może potwierdzić związek przyczynowy między szczepionką a zachorowaniem i że decydują o tym nie tylko dowody oparte na badaniach medycznych, gdyż to by nadmiernie utrudniało, a często wręcz uniemożliwiało pociągnięcia producenta do odpowiedzialności.
Trybunał stwierdził, że przypadku chorego z Francji można by stwierdzić, że przyczyną zachorowania na SM było podanie szczepienia. Świadczyć może o tym zbieżność czasowa między podaniem szczepionki a wystąpieniem choroby, brak osobistej i rodzinnej historii zachorowań na SM oraz fakt, że odnotowano wiele innych przypadków zapadnięcia na SM następstwie przyjęcia szczepionek na wirusowe zapalenie wątroby.

Niepożądane odczyny po szczepieniach (NOP) w Polsce

Jeśli rodzic podejrzewa NOP po szczepieniu u dziecka, powinien jak najszybciej zgłosić to lekarzowi. Jeśli lekarz uzna, że przyczyną pogorszenia stanu zdrowia dziecka może być niepożądany odczyn poszczepienny, powinien leczyć dziecko, a oprócz tego wypełnić formularz zgłoszenia NOP i przekazać go Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Zgłoszenia NOP są przesyłane do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny. Pojawiały się też postulaty stworzenia funduszu odszkodowawczego po szczepieniach.

Zobacz także
Reklama

Zobacz także: Karta obserwacji dziecka po szczepieniu

Reklama
Reklama
Reklama