Kalendarz szczepień obowiązkowych na 2020 rok. Co się zmieniło?
Główny Inspektorat Sanitarny opublikował Program Szczepień Ochronnych na 2020 rok.
Kalendarz Szczepień Ochronnych na 2020 roku niestety dla wielu rodziców i ekspertów okazał się rozczarowaniem. Czekali na zmiany w zaleceniach dotyczących szczepień przeciwko rotawirusom. Na liście szczepień obowiązkowych nadal ich jednak nie ma.
Kalendarz Szczepień 2020: bez nowych darmowych szczepionek
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
Kalendarz szczepień Czytaj więcejO wprowadzenie do kalendarza szczepień szczepionki przeciw rotawirusom postulowali rodzice i eksperci z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Niestety szczepienie to w 2020 roku nie weszło do listy obowiązkowych i refundowanych szczepionek, czyli rodzice nadal będą musieli za nią płacić. Rocznie w Polsce z powodu ciężkich infekcji rotawirusowych hospitalizowanych jest aż 50 tys. dzieci. Zdaniem ekspertów powszechne szczepienia pozwoliłby uniknąć nie tylko niepotrzebnych hospitalizacji, ale i groźnych powikłań. Obecnie szczepionka przeciwko rotawirusiom jest zalecana, ale płatna. Cena jednej dawki waha się od 250 do 350 zł, w związku z tym cały cykl szczepień to wydatek rzędu nawet tysiąca złotych.
Program Szczepień Ochronnych 2020 bez HPV i meningokoków
Program Szczepień Ochronnych nie poszerzył się także o darmowe szczepienie przeciwko HPV (koszt kuracji to ok. 1,5 tys. złotych), co rozważała Rada Sanitarno-Epidemiologiczna, ani o szczepienie przeciwko meningokokom (cena jednej dawki ok. 140–170 zł). Nowy kalendarz nie zmienia także wskazań dotyczących szczepień przeciwko ospie wietrznej.
Co ze szczepieniem MMR?
W związku z sytuacją epidemiologiczną odry w Europie, w 2019 r. w kalendarzu nastąpiło przesunięcie drugiej dawki szczepionki MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce) z 10. na 6. rok życia. Te zalecenia pozostały aktualne w 2020 roku. Nadal obowiązuje także przesunięcie szczepienia przeciwko gruźlicy. Do 2019 roku dziecko było szczepione w pierwszych 24 godzinach życia. Obecnie szczepienie przeciw tej chorobie może być wykonane później, jednak jeszcze zanim noworodek zostanie wypisany ze szpitala.
Źródło: dziennikmz.mz.gov.pl
Zobacz także:
- Rodzice bardzo chcą, aby to szczepienie było obowiązkowe w Polsce
- Rodzice uskarżają się na nieszczepione dzieci w przychodniach
- Szczepionka MMR: kolejne potwierdzenie, że jest bezpieczna