Dziecko przychodzi na świat z niedoskonałym układem pokarmowym. Refluks u niemowlaka jest właśnie tego objawem. Po jedzeniu pokarm z żołądka dziecka potrafi cofnąć się do przełyku i jamy ustnej, skąd może wyciekać. Rodzice zjawisko to znają pod nazwą "ulewanie".

Reklama

Refluks u niemowlaka – przyczyny

Takie cofanie się treści żołądka do przełyku jest zjawiskiem fizjologicznym, normalnym u ludzi w każdym wieku. Dopóki nie powoduje dolegliwości albo powikłań, nie ma się czym martwić. Refluks u niemowlaka nie jest niebezpieczny – nie grozi przedostaniem się treści żołądka do dróg oddechowych. Jeśli maluszek wciągnie do oskrzeli odrobinę tej treści, bez problemu pozbędzie się jej, odkasłując ją.

Cofanie się treści pokarmowej do przełyku najczęściej ustępuje samoistnie, gdy dziecko osiąga wiek 12-14 miesięcy.

Kiedy refluks u niemowlaka to problem

U większości dzieci ulewanie nie wiąże się z dodatkowymi dolegliwościami. Jeśli dziecko nie płacze, nie krzywi się po takim epizodzie i przybiera prawidłowo na wadze, nie ma się czym martwić – jest to refluks fizjologiczny, naturalny i jest duża szansa, że ustąpi sam. Jeśli jednak niemowlak ma problemy z połykaniem, zjada tylko małe ilości pokarmu, nie przybiera prawidłowo na wadze, płacze po ulaniu, warto zasięgnąć porady pediatry.

Sprawdź: Sposoby na walkę z ulewaniem u niemowląt

Zobacz także

Może zdarzyć tak, że często wędrujące do przełyku kwasy żołądkowe podrażnią jego śluzówkę, co przyczynia się do powstania stanu zapalnego. Mówi się wtedy o patologicznym refluksie żołądkowo-przełykowym czyli o chorobie refluksowej. Diagnozuje się ją także u dzieci, które nadal ulewają, mimo tego, że już jakiś czas temu skończyły 14. miesiąc życia.

Patologiczny refluks u niemowlaka

Jeśli masz wątpliwości, czy twoje dziecko ma jeszcze fizjologiczny, czy już patologiczny refluks, zwróć uwagę na zachowanie maluszka. Objawami choroby refluksowej mogą być:

  • spowolniony przyrost masy ciała,
  • uporczywy płacz po ulewaniu,
  • utrzymujący się kaszel,
  • podbiegnięte krwią wymioty,
  • pojawiający się bezdech senny,
  • nawracające zapalenie oskrzeli, krtani lub płuc.

Leczenie refluksu u niemowlaka

Jeśli lekarz potwierdzi chorobę refluksową u dziecka, będzie mógł przepisać leki, które zmniejszają ilość kwasu solnego w żołądku, leki blokujące produkcję soku żołądkowego oraz leki prokinetyczne, usprawniające działanie układu pokarmowego. W rzadkich przypadkach chorobę refluksową leczy się operacyjnie.

Leczenie refluksu u niemowlaka warto wspomóc działaniami, zapobiegającymi cofaniu się pokarmu do przełyku. Przeczytasz o nich poniżej.

Refluks u niemowlaka – zapobieganie

Aby zapobiegać cofaniu się pokarmu do przełyku, można karmić dziecko częściej, ale mniejszymi porcjami. Przed odłożeniem maluszka do wózka czy łóżeczka, trzeba poczekać, aż mu się odbije – usunięte w ten sposób z żołądka powietrze nie będzie zwiększało ciśnienia w żołądku, co zmniejszy ryzyko "wypchnięcia" pokarmu do przełyku.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama