Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ulewanie u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie

Ulewanie u niemowlaka: dlaczego niemowlę ulewa i kiedy iść do lekarza?

Ulewanie u niemowlaka może zdarzyć się nawet w dwie-trzy godziny po karmieniu. Spowodowane jest to niedojrzałością układu pokarmowego dziecka i najczęściej nie ma się czym przejmować. Czasami jednak ulewanie może być jednym z objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, który wymaga konsultacji lekarskiej. Sprawdź, kiedy ulewanie jest normalne, jak je odróżnić od wymiotów i kiedy iść z dzieckiem do lekarza.
Ulewanie w pierwszych sześciu miesiącach życia niemowlaka zdarza się często. Z buzi wypływa mu trochę mleka, czasem lekko strawionego, o konsystencji zwarzonego mleka. Nie musisz się tym martwić: najczęściej nie jest to choroba. Ulewa nawet co drugi noworodek i niemowlę. Musisz jednak wiedzieć, jak pomóc dziecku, zwłaszcza kiedy ulewa obficie lub chlustająco. 

Spis treści:

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

Ulewanie u niemowląt: przyczyny

Ulewanie pokarmu u noworodka i niemowlaka jest spowodowane osłabionym napięciem dolnego zwieracza przełyku. To mięsień znajdujący się w górnej części żołądka. U dziecka nie zatrzymuje jeszcze pokarmu tak dobrze, jak u dorosłego. Mleko cofa się i wypływa z buzi (czasem z nosa). Jest to zjawisko naturalne, z którym organizm dziecka wkrótce sobie poradzi.

Ulany pokarm może mieć różny wygląd:
 • przypomina mleko zmieszane ze śliną – jeśli dojdzie tylko do przełyku i stąd się cofnie,
 • przypomina twarożek (mleko jest zwarzone, ma kwaśny zapach) – jeśli cofnie się z żołądka.

Kiedy niemowlę przestaje ulewać?

Niedorozwój mięśnia przełyku i spowodowane nim ulewanie może utrzymywać się od narodzin do 3-4. miesiąca życia, czasem dłużej – do końca 6. miesiąca. Niektóre dzieci przestają ulewać, gdy zaczynają jeść bardziej zagęszczony pokarm, inne gdy nauczą się siedzieć. Częste ulewanie lub ulewanie utrzymujące się dłużej niż do 12. miesiąca życia może świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym, który trzeba diagnozować i leczyć.

Czy ulewanie jest nieprzyjemne dla dziecka?

Ulewanie nie powoduje gwałtownego bólu. Zwrócona treść z żołądka ma jednak kwaśny odczyn i może drażnić skórę wokół ust. Niekiedy nadtrawione mleko nie trafia do ust, a podrażnia sam przełyk. Wtedy trudniej zauważyć, że niemowlę ulewa. Maluch może mieć słabszy apetyt, popłakiwać, bo przełykanie staje się bolesne. O tym, że w przełyku dzieje się coś niedobrego, może świadczyć np. kwaśny zapach z ust, brak apetytu mimo głodu, częste odbijanie u noworodka, drażliwość, a także to, że dziecko nie chce leżeć na brzuszku.

Jak odróżnić ulewanie od wymiotów?

Ulewanie przebiega łagodnie (pokarm wolno wypływa z kącików ust), natomiast wymioty u niemowlaka są gwałtowne, obfitsze i chlustające. Jeśli niemowlak zwymiotował raz, nie ma powodów do niepokoju – być może zjadł za dużo. Gdy dziecko wymiotuje często lub dużo – trzeba skontaktować się z lekarzem, bo maluch w takim stanie może się szybko odwodnić. Wymioty chlustające mogą sygnalizować zwężenie odźwiernika, które leczy się operacyjnie.

Ulewanie u niemowląt karmionych piersią 

Jeśli karmisz piersią, a twoje dziecko ulewa, skorzystaj z tych rad:

 • Karm dziecko często, nawet co 2 godziny. Dzięki temu nie będzie bardzo głodne i będzie spokojnie ssało.
 • Przystawiaj do piersi, gdy jest spokojne i nie płacze. Jeśli płacze, najpierw uspokój je, np. kołysząc w ramionach.
 • Postaraj się, by niemowlę dobrze chwyciło pierś. Spowoduje to, że nie będzie podczas karmienia połykało powietrza do żołądka (co powoduje nie tylko ulewanie, ale także kolkę u niemowlęcia).
 • Jeśli dziecko skończyło pić z jednej piersi, potrzymaj je chwilę w pozycji pionowej. Poczekaj, aż odbije mu się połknięte powietrze. Dopiero potem zaproponuj drugą pierś. 

Ulewanie u niemowląt karmionych butelką

Rady dla mam karmiących mlekiem modyfikowanym, gdy ich dziecko ulewa:

 • Karm dziecko częściej – co 2-2,5 godziny (podawaj nieco mniejsze porcje).
 • Nie podawaj butelki dziecku, gdy płacze. Postaraj się najpierw je uspokoić.
 • Zwróć uwagę, by główka dziecka znajdowała się wyżej niż reszta ciała (niemowlę powinno być w pozycji półsiedzącej lub siedzącej). 
 • Sprawdź, czy trzymasz butelkę pod takim kątem, aby cały smoczek był cały wypełniony mlekiem.
 • Możesz przerwać karmienie, aby dziecku odbiło się połknięte powietrze.
 • Zwróć uwagę, by dziurka w smoczku nie była za mała ani za duża (dziecko powinno ssać, pokarm nie powinien się sam wylewać, gdy przechylisz butelkę).

 

Ulewanie u niemowlaka: co robić po karmieniu

By zminimalizować ulewanie po karmieniu:

 • Podłóż książki pod przednie nogi łóżeczka tak, by dziecko leżało pod kątem 30 stopni.
 • Trzymaj dziecko w pozycji pionowej lub półpionowej przez 10-15 minut. Poczekaj, aż dziecku odbije się połknięte powietrze (niektórym dzieciom odbija się powietrze nawet kilka razy, ale są i takie, którym nigdy się nie odbija). Odbijanie po karmieniu pozwala pozbyć się powietrza zalegającego w żołądku, które „wypycha’’ pokarm.
 • Bezpośrednio po jedzeniu nie układaj dziecka w pozycji na wznak, gdyż może zakrztusić się ulewanym pokarmem. Tuż po karmieniu nie układaj niemowlęcia na brzuchu (sprowokuje to ulewanie lub wymioty). Najlepiej ułóż dziecko na boku.
 • Jeśli dziecku uleje się troszkę pokarmu, podnieś je z łóżeczka, wytrzyj buzię i chwilę potrzymaj w pozycji pionowej.

 Co robić, gdy dziecko często ulewa?

Jeśli mimo zmian w karmieniu i pielęgnacji problem nie mija, dziecko ulewa często i w dodatku duże ilości pokarmu, koniecznie idź z nim do pediatry. Oceni on, czy jest to ulewanie, czy może noworodek ma refluks. Jeśli karmisz piersią, może zalecić podawanie dziecku specjalnego preparatu zagęszczającego pokarm w żołądku. Jeśli masz nadal kłopoty z ulewaniem przy karmieniu butelką, może zalecić podawanie specjalnego mleka dla dzieci ulewających (są oznaczone symbolami AR).

Kiedy do lekarza z ulewającym dzieckiem?

Idź z dzieckiem do lekarza, jeśli:

 • ulewanie wiąże się z niskim przyrostem wagi,
 • maluch, ulewając, krztusi się albo kaszle,
 • ulewane mleko ma zabarwienie brązowe lub zielone,
 • ulane mleko tryska na odległość (tzw. wymioty chlustające),
 • ulewanie nagle znacząco się nasila,
 • ulewanie pojawia się dopiero w wieku kilku miesięcy,
 • ulewania nie zmniejsza się pomimo tego, że dziecko skończyło już rok.


Sprawdź także:

Laktacja po cesarce
AdobeStock
Karmienie
Ile wiesz o karmieniu piersią? Rozwiąż test i sprawdź swoją wiedzę [QUIZ]
niemowlę i mama
fotolia.com
Karmienie
Dziecko chwilę ssie, a potem odpycha pierś
Niemowlę chwilę ssie pierś, a potem odpycha się i krzyczy? Przeczytaj, jak temu zaradzić.

Gdy dziecko ssie, po chwili uruchamia się odruch wypływu pokarmu – poczujesz to jako lekkie mrowienie w piersi. Jeśli jednak mleko wypływa zbyt szybko, niemowlę może się krztusić, a to nie jest przyjemne. Wtedy może krzyczeć i odpychać pierś. Co robić, gdy dziecko podczas ssania piersi się krztusi Przystawiać dziecko do piersi, gdy jest spokojne, ale jeszcze nie bardzo głodne. Spróbuj też zmienić pozycję  do karmienia, np. na leżącą na plecach – pokarm wtedy będzie wypływał nieco wolniej. Gdy to nie pomaga i dziecko nadal się krztusi, podnieś je do pozycji pionowej, poczekaj, aż odbije mu się połknięte powietrze . Odciągnij trochę mleka i ponownie przystaw dziecko do piersi. Czytaj też: Kłopoty z karmieniem piersią

dziecko, mama, niemowlę, płacz
Karmienie
Dziecko płacze po karmieniu: co robić?
Co robić, gdy dziecko po karmieniu piersią płacze? Czy nadal jest głodne? Czy podać mu jeszcze butelkę z mlekiem? Te i inne wątpliwości rozwiewa doradca laktacyjny.

Płacz dziecka po karmieniu piersią to zjawisko dość częste i napawa mamę niepokojem. Co oznacza, że moje dziecko płacze po karmieniu ? Czy mam za mało pokarmu? Czy jeśli dziecko płacze po karmieniu piersią, to znaczy, że nadal jest głodne ? Czy powinnam podać mu jeszcze butelkę z mlekiem? - to tylko niektóre z pytań, które zadają sobie mamy, kiedy ich niemowlęta płaczą po nakarmieniu. Spójrz na ten list od jednej z mam i przeczytaj odpowiedź doradcy laktacyjnego , żeby dowiedzieć się, dlaczego dziecko płacze po karmieniu piersią i co wtedy robić. Płacz dziecka po karmieniu piersią Małgorzata, mama Michałka: "Michałek ma dwa miesiące. Karmię go piersią. W ostatnim miesiącu przybrał 700 g. Martwi mnie jednak to, że synek po jedzeniu płacze. Teściowa mówi, że jest głodny, i radzi, żeby po karmieniu podać mu jeszcze butelkę z mlekiem. Może mój pokarm jest za chudy lub synkowi szkodzi albo ja nie umiem karmić? Może będzie lepiej podać mu butelkę? Nie mogę znieść, jak on tak płacze... " Każda mama czuje się fatalnie, gdy dziecko często płacze. Przede wszystkim jednak nie bierz tego do siebie i nie uważaj, że jesteś złą mamą, bo źle karmisz . Przyczyn płaczu może być naprawdę bardzo wiele. Nie myśl też na razie o podawaniu dodatkowego mleka, bo twoje dziecko dobrze rośnie. 700 g miesięcznie to wcale nie jest  mało: norma przewiduje, by w tym czasie dziecko „na piersi” przybierało 560 g. Nie myśl, że zamiana twojego mleka na „butelkowe” wyjdzie mu na zdrowie. Maminy pokarm nie jest też ani za chudy, ani za tłusty, tylko dokładnie taki, jakiego potrzebuje maleństwo. Możesz jednak spróbować coś zmienić w sposobie karmienia, korzystając z poniższych rad, by chwile przy piersi były przyjemniejsze, zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka. Nie denerwuj się Łatwo powiedzieć, ale jak tu się nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj