Ponad 90% polskich dzieci jest zaszczepionych szczepionkami refundowanymi w Polsce, tzw. szczepionkami obowiązkowymi. W Kalendarzu Szczepień znajduje się również lista szczepień zalecanych, czyli takich, które nie są refundowane. Obecnie lista zawiera kilkanaście szczepionek zalecanych. Warto z nich korzystać, gdyż umożliwiają zwiększenie zakresu ochrony zdrowia dziecka.

Reklama
Edipresse

Jakie szczepionki zalecane warto zastosować u starszych dzieci?

U dzieci powyżej 1. roku życia warto zdecydować się na dwie szczepionki zalecane – przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A) oraz kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM).
Pierwsza z tych chorób jest zwykle łagodna i przebiega u dzieci bezobjawowo. Jest to tzw. choroba brudnych rąk, gdyż do zakażenia dochodzi właśnie poprzez zakażone wirusem dłonie, pokarm i wodę. Z kolei druga związana jest z powszechnie występującymi kleszczami, które bytują nie tylko w lasach, ale nawet na placach zabaw czy w przydrożnych krzakach. U dzieci KZM zwykle przebiega łagodnie, jednak może wiązać się z wystąpieniem zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. W takiej sytuacji wymaga hospitalizacji. Ze względu na to, że nie mamy leków na KZM, jedyną ochronę przed chorobą stanowi szczepionka.

Jakie szczepienia zalecane można wykonać u młodszych dzieci?

Również u dzieci do 12. miesiąca życia rekomendowane są konkretne szczepienia zalecane. Jednym z nich jest szczepienie przeciw ospie wietrznej. To popularna choroba, która jest bardzo zaraźliwa i objawia się przede wszystkim wysypką, jednak może wiązać się również z groźnymi powikłaniami. Rozwiązaniem jest szczepienie przeciw ospie wietrznej w trybie dwudawkowym, które mogą być podane jeszcze przed ukończeniem 1. roku życia. Daje ona pełną ochronę przed zachorowaniem, a także powikłaniami.
Kolejną szczepionką zalecaną jest ta przeciw grypie. Jest ona istotna, gdyż grypa wiąże się z takimi objawami, jak: wysoka gorączka, ból mięśni, osłabienie całego ciała. Jednak to nie wszystko – po przebyciu grypy, może dojść do powikłań. Poza zapaleniem ucha środkowego, mogą wystąpić także: angina paciorkowcowa, zapalenie płuc oraz bardzo rzadko – zapalenie mózgu i rdzenia. Warto zatem zdecydować się na szczepionkę – mogą z niej skorzystać dzieci od 6. miesiąca życia.

Szczepienie przeciw pneumokokom i meningokokom

Sepsa to najcięższa choroba, która może dotknąć malucha. Stan ten mogą wywoływać pneumokoki lub meningokoki. Od kilku lat w Kalendarzu Szczepień dostępna jest powszechna i bezpłatna szczepionka przeciw pneumokokom – to szczepionka 10-walentna chroniąca przed 10 rodzajami pneumokoków. Szerszą ochronę przed inwazyjnymi pneumokokami daje nierefundowana szczepionka 13-walentna, zalecana nie tylko dzieciom, ale także osobom starszym i przewlekle chorym.
Kolejnym szczepieniem zalecanym jest to przeciw meningokokom. I chociaż sepsa meningokokowa zdarza się nawet 10 razy rzadziej niż pneumokokowa, to potrafi mieć gwałtowny i niebezpieczny przebieg. Czasem nawet w ciągu doby może doprowadzić do zagrożenia życia, a zaczyna się niewinnie – od bólu głowy, gorączki i kataru…

Edipresse
Reklama

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do kolejnej, wiosennej edycji Wirtualnych Warsztatów Mamo, To Ja!

Zobacz także
Edipresse
Reklama
Reklama
Reklama