Uszczypnięcie bociana to specyficzne znamię naczyniowe, które występuje najczęściej u noworodków. Nie jest objawem żadnej choroby, a także nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Zazwyczaj pojawia się na czole lub karku i najczęściej znika samoistnie. Niektóre mamy jednak nie wiedzą, czym jest „uszczypnięcie bociana” i panikując, wymieniają się zdjęciami na forach. Uspokajamy – plamka jest całkowicie niegroźna.

Reklama

Spis treści:

  1. Uszczypnięcie bociana – co to jest?
  2. Uszczypnięcie bociana skąd się bierze?
  3. Uszczypnięcie bociana – gdzie występuje?

Uszczypnięcie bociana: co to jest?

Uszczypnięcie bociana to płaskie znamię naczyniowe, które występuje u noworodków i niemowlaków. Ta plamka to niegroźna zmiana skórna, ma ją wiele maluchów. Ma ona kształt, który przypomina trójkąt – dlatego właśnie określa się ją uszczypnięciem bociana (wygląda jakby ptak dziobnął dziecko). Znamię zazwyczaj ma kolor różowy, pomarańczowy lub jasnobrązowy. W momencie, gdy go dotkniesz – lekko zblednie, jednak gdy dziecko płacze lub krzyczy - wtedy nabierze ciemniejszego koloru. Nie ma na nie żadnego lekarstwa, jednak plamka znika samoistnie, bardzo rzadko zdarza się, że znamię zostaje do końca życia. Skóra na której jest znamię w dotyku w ogóle nie różni się od skóry bez niego.

Uszczypnięcie bociana to potoczna nazwa, możesz spotkać się też z określeniem „dziobnięcie bociana” lub „pocałunek bociana”. Nie jest ono objawem żadnej choroby.

Uszczypnięcie bociana: skąd się bierze?

Dziecko albo rodzi się już ze znamieniem, albo pojawia się ono u malucha w pierwszych miesiącach jego życia. Zazwyczaj znika samo, gdy dziecko ma kilka lat, nie jest konieczne leczenie. Jeżeli nie zniknie w odpowiednim czasie – możesz rozważyć usunięcie takiego znamienia za pomocą technik laserowych, zamrażania płynnym azotem lub usunięcia go w sposób chirurgiczny. Jeśli podejmiesz taką decyzję – koniecznie skonsultuj ją z lekarzem, on wybierze najlepszą metodę.

Zobacz także

Uszczypnięcie bociana: gdzie występuje?

Uszczypnięcie bociana zazwyczaj występuje na czole, górnej wardze lub powiekach. Znamię u dziecka może pojawić się również między brwiami, na szyi, karku lub na linii włosów. Czasami znajduje się też na potylicy i dolnych częściach pleców.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama