Nie szczepisz, więc płać!

W Polsce wszelkie odstępstwa od obowiązującego kalendarza szczepień mogą wiązać się z konsekwencjami prawnymi. W województwie pomorskim są już pierwsze postanowienia o nałożeniu kar finansowych na rodziców, którzy nie zaszczepili dzieci.

Reklama

Rozszerzenie kalendarza szczepień

Obecnie trwają prace posłów nad rozszerzeniem kalendarza szczepień od 2016 roku o kolejne szczepienia: przeciwko ospie wietrznej, pneumokokom i meningokokom, HPV oraz szczepionki wysoko skojarzone w większości podawane dzieciom w pierwszym roku życia.

Rozszerzenie kalendarza szczepień - co na to rodzice?

Ponad 10 000 osób wypowiedziało się w internetowej ankiecie stworzonej przez stowarzyszenie STOP NOP, czy jest za tymi zmianami. Zobacz wyniki ankiety dotyczącej rozszerzenia kalendarza szczepień.

Na pytanie: "Czy jesteś za wprowadzeniem kolejnych obowiązkowych szczepionek przeciw HPV (2 dawki), ospie wietrznej (1), pneumokokom (4) i meningokokom (1), które powiększą liczbę dawek podawanych dzieciom do 47?", 48,75% rodziców odpowiedziało twierdząco a 50,15% zaprzeczyło. Wynika z tego, że wśród ankietowanych było prawie tyle samo zwolenników co przeciwników rozszerzenia kalendarza szczepień.

Źródło: szczepionki.ankietka.pl

Zobacz także

Jeśli chodzi o wprowadzenie dobrowolności szczepień wzorem 16 państw europejskich, sytuacja wygląda bardzo podobnie, czyli liczba "za", jak i "przeciw" jest prawie identyczna.

Zobacz też: Jest decyzja radnych: niezaszczepione dzieci nie dostaną się do żłobków i przedszkoli

Ciekawą sytuacje można zaobserwować analizując wynik ostatniego z pytań, w którym aż 70% ankietowanych opowiedziało się za wprowadzeniem systemu odszkodowań za powikłania poszczepienne wzorem 13 państw europejskich finansowanego przez producentów szczepionek. Oznacza to, że część ankietowanych mimo poparcia dla rozszerzania kalendarza szczepień jest również za wprowadzeniem odszkodowań za powikłania poszczepienne.

Źródło: szczepionki.ankietka.pl

Tak niemal równe rozłożenie głosów "tak" i "nie" może wskazywać, że rodzice czują się zdezorientowani, brak im rzetelnej wiedzy i informacji o szczepieniach, które dostają ich dzieci.

Reklama

A ty, czy jesteś za takim rozszerzeniem kalendarza szczepień? - napisz w komentarzu.

Zobacz też: Szczepienia naszych dzieci-za i przeciw

Reklama
Reklama
Reklama