W ciągu dnia dopuszczalny poziom hałasu w pokoju to 35 dB, natomiast w nocy 25 dB. stosuje się do norm i potrafi generować hałas na tyle duży, że przekroczy wartość dopuszczalną o nawet kilkadziesiąt dB! Trzeba przewidzieć różne formy hałasu i nie dopuścić do tego, by zagroził zdrowiu malucha. Noworodki powinny rozwijać się w zdecydowanie lepiej wyciszonych pomieszczeniach niż dorośli, ponieważ ich uszy są szczególnie czułe na hałas, który może spowodować wzrost ciśnienia krwi oraz przyspieszenie pracy serca. Prowadzi to do problemów ze snem i przyśpieszonym oddychaniem powodującym niedotlenienie organizmu. Nadmierny hałas oraz nagłe, wysokie tony mogą przyczynić się też do uszkodzenia słuchu, a nawet krwotoku śródmózgowego.

Reklama

Najlepsze sposoby na wyciszenie pokoju noworodka

Jakie rozwiązania zastosować w pokoju niemowlęcia? Okazuje się, że najlepiej o tym pomyśleć już na samym początku, jeszcze przed wprowadzeniem się do mieszkania.
Bardzo ważne jest, aby o akustykę w pokoju zadbać już na etapie projektu mieszkania, dobierając takie izolacje budowlane, okna i rozwiązania konstrukcyjne, które zapewnią komfort użytkowania budynku bez obaw o uciążliwy hałas z sąsiednich pomieszczeń lub pogłos we wnętrzach – wyjaśnia Paweł Polak ze Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”.

Ścianę najlepiej wygłuszyć „przedścianką” akustyczną, czyli płytą gips-karton na metalowym ruszcie z wypełnieniem z wełny mineralnej szklanej bądź skalnej (powinna mieć grubość od 5 do 10 cm). Warto zainstalować także sufit podwieszany oraz między ścianą, a podłogą matę wchłaniającą dźwięki.

Powinniśmy zadbać, by noworodek słuchał tylko spokojnych dźwięków np. kołysanek lub stonowanej muzyki. Na najmłodszych kojąco działa też dźwięk odkurzacza lub telewizora (oczywiście o optymalnym natężeniu dźwięku). Kiedy reagować? Na głośne dźwięki noworodek reaguje tzw. odruchem Moro, zwanym inaczej odruchem obejmowania. To charakterystyczne zachowanie, które polega na odwiedzeniu rączek i "otuleniu" klatki piersiowej. Dodatkowo maluch może w tym czasie głośno płakać i zamykać powieki.
Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy” prowadzi działalność informacyjną, edukacyjną i doradczą w zakresie akustyki pomieszczeń. Więcej informacji o Stowarzyszeniu można znaleźć na stronie www.komfortciszy.pl.

Reklama
Reklama
Reklama