Niemowlęca skóra jest niezwykle delikatna, cienka i skłonna do podrażnień. Szczególnej troski wymaga zwłaszcza okolica podpieluszkowa. W myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż zmagać się z problemem” podpowiadamy, jak się o nią troszczyć!

Reklama

Wrażliwa okolica

Pupa maluszka, niezwykle delikatna i mięciutka, jest bardziej narażona na podrażnienia. Czasem wystarczy zbyt późna zmiana pieluszki, a w wyniku kontaktu z moczem lub kałem cała okolica robi się zaczerwieniona. Skóra niektórych maluchów źle znosi również dopływ świeżego powietrza i choćby krótkotrwałe narażenie na wilgoć.
Dlatego już od pierwszych dni należy uważnie obserwować skórę maluszka i okolice okołopieluszkowe – wtedy będziemy w stanie dość szybko zorientować się, co im służy, a co nie.
Podstawą pielęgnacji pupy malca jest profilaktyka odparzeń. Nawet jeśli nie widzimy żadnych niepokojących zmian, już od 1. dnia życia dziecka warto stosować maść pośladkową przeciwko odparzeniom z barankiem Frankiem z serii Ziajka. Pomaga ona w pielęgnacji delikatnej skóry noworodka, zapobiegając powstawaniu odparzeń i podrażnień. Tworzy na skórze warstwę ochronną, która stanowi barierę dla wilgoci. Jednocześnie koi podrażnienia i zaczerwienienia skóry.

materiały prasowe

Wystarczy przy każdej zmianie pieluszki nanieść odrobinę maści na oczyszczoną skórę pośladków oraz miejsca narażone na otarcia. Zawarte w składzie między innymi wyciąg z bawełny, D-panthenol oraz witamina F pomogą skórze szybko wrócić do zdrowia.

Jak dbać o okolice okołopieluszkowe?

Oprócz maści pośladkowej stosowanej profilaktycznie oraz w przypadku drobnych podrażnień, należy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad, zapobiegających powstawaniu zaczerwienień.

  • Regularna zmiana pieluszki. Należy pilnować również, aby nie była zapięta zbyt ciasno – pomiędzy pieluszkę a brzuszek powinnaś bez trudu wcisnąć palec wskazujący.
  • Dokładna higiena okolic pupy. Podczas przewijania skórę najlepiej każdorazowo przemywać letnią, przegotowaną wodą. Najlepiej używać w tym celu jednorazowych wacików lub specjalnych chusteczek. Pamiętaj również o zasadach pielęgnacji okolic intymnych – różnią się w zależności od tego, czy jesteś mamą córeczki czy synka.
  • Delikatność. Staraj się nie trzeć skóry maluszka ręcznikiem. Nawet po kąpieli delikatnie dotykaj i dociskaj pupę, aby ją wysuszyć. Lepiej poczekaj kilka chwil, aż skóra doschnie sama, dając jej pooddychać. Ale upewnij się, że przed założeniem pieluszki skóra jest sucha – zostawiając wilgoć urządzisz dziecku pod pieluszką mini-saunę, co nie będzie dobre dla jego skóry.
  • Dostęp świeżego powietrza. Pozwól maluszkowi „poświecić pupką” i poleżeć kilka minut dziennie bez pieluszki. Skóra lubi pooddychać.
Reklama

Kiedy zachować szczególną ostrożność?

Odparzenia niestety mogą pojawić się w każdej chwili i potrafią rozprzestrzeniać się bardzo szybko. Zmiany skórne mogą dotyczyć nie tylko samej pupy, ale również narządów płciowych, podbrzusza i pachwin. Szczególną ostrożność należy zachować, kiedy maluszek:
- ząbkuje,
- jest chory lub przyjmuje antybiotyki,
- poznaje nowe smaki,
- ma biegunkę,
- był niedawno szczepiony.
Należy zachować także szczególną ostrożność podczas cieplejszych dni. Dbaj o przewiewne tkaniny i nie przegrzewaj dziecka.
Jeżeli przez kilka dni nie widzisz poprawy stanu skóry – pojawiają się pęcherzyki lub ze zmienionych miejsc zaczyna sączyć się płyn – koniecznie skontaktuj się z lekarzem pediatrą. Warto również skonsultować się z lekarzem, jeśli zmiany są wyjątkowo duże albo często nawracają.

Artykuł powstał z udziałem marki Ziaja

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama